Odborník prehovoril: Toto robí prihrievanie v mikrovlnke s vaším jedlom

Mikrovlnka

sxc.hu

Isteže – mikrovlnka uľahčuje, zjednodušuje a urýchľuje proces ohrievania jedla. Stačí ho studené naložiť na tanier, vložiť do prístroja a o minútku či dve je všetko bez námahy a zbytočného riadu zohriate. Super, však? No zamysleli ste sa niekedy nad tým, či je takéto jedlo aj nutrične hodnotné? Veru veľmi nie je! Jedlo, ktoré vyberiete z mikrovlnky, je zbavené veľkej časti výživných látok, vitamínov aj antioxidantov.

Zohrievanie v mikrovlnnej rúre je zložitý proces

Po tých rokoch, od kedy sa mikrovlnky dostali na náš trh si mnohí z vás, už ani nevedia predstaviť, že by studené jedlo zohrievali inak, ako pomocou nej. Vaša pohodlnosť sa vám ale nemusí vyplatiť. Podľa odborníka nie je tento typ ohrevu dosiaľ dostatočne preskúmaný:Neodporúčam používať tento typ ohrevu v súvislosti s potravinami vôbec – bez výnimky. Potraviny sú zložitá zmes organických látok a pri mikrovlnnom ohreve v nich prebiehajú reakcie, o ktorých zatiaľ veľa nevieme,hovorí odborník na problematiku z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave, Doc. Ing. Stanislav Sekretár, PhD.

Prihrievanie na vlastné riziko

Každý z nás je iný a niektorí možno len mávnu rukou. Prihrievanie v mikrovlnke je podľa nich nadmieru bezpečné, inak by predsa neboli dostupné na trhu. Každý sa musí rozhodnúť sám. Odborník porovnáva: „Je to ako s fajčením. Kto nachádza vo fajčení pôžitok, nech fajčí na vlastné riziko. Kto je veľmi pohodlný a veľmi sa ponáhľa – nech mikrovlnku používa,“ oznamuje potravinový technológ, docent Stanislav Sekretár zo Slovenskej technickej univerzity.


Mohlo by vás zaujať: Kupujeme mikrovlnnú rúru: Ktorá je pre vás tá najlepšia?


V čom sa líši mikrovlnný ohrev od klasického?

„Klasický ohrev sa od mikrovlnného ohrevu líši z princípu. Pri klasickom ohreve sa potravina zohreje prenosom tepla zo stien nádoby, prípadne od teplého vzduchu (teplovzdušný ohrev) alebo sálaním (gril). Pri mikrovlnnom ohreve polárne zložky potravín (voda, cukry, bielkoviny, tuky, vitamíny, antioxidanty a iné nutrienty) absorbujú mikrovlnné žiarenie (s frekvenciou 2,45 GHz) priamo a zohrejú sa takmer okamžite na vysokú teplotu (možnosť tepelného rozkladu),“ vysvetľuje odborník na potravinárske technológie, doc. Sekretár a dodáva, že riziko mikrovlnného ohrevu spočíva vo veľmi rýchlom prísune energie do jednotlivých zložiek potraviny za krátky čas (lokálne prehriatie, lebo táto zložka nestihne rýchlo disipovať energiu do okolia). Spravidla tiež podľa neho platí, že čím je zložka potraviny polárnejšia, tým lepšie absorbuje mikrovlnné žiarenie. Ďalším rizikom je podľa neho aj nerovnomernosť ohrevu, pretože  potravina sa zohreje len tam, kde prebehne absorpcia žiarenia a na ostatných miestach zostane studená. Existuje teda možnosť prežitia mikroorganizmov pri bežnom prihrievaní  jedla, ktoré bolo dlhšiu dobu skladované v chladničke.

Zohriate rýchlo a pohodlne, no bez vitamínov a antioxidantov

Podľa odborníka dochádza pri prihrievaní jedla v mikrovlnke ku absorpcii mikrovlnného žiarenia potravinami, pričom dochádza ku znehodnoteniu výživných látok: „Voda absorbuje mikrovlnné žiarenie veľmi dobre, ľad takmer neabsorbuje. Dobre absorbujú mikrovlnné žiarenie aj vitamíny (C, B, E) a antioxidanty. Tieto tzv. mikronutrienty sa nachádzajú v potravinách vo veľmi malých množstvách a pri zohrievaní jedla v mikrovlke sa pomerne rýchlo rozložia. Potom konzumujeme neplnohodnotné jedlo,“ upozorňuje špecialista na danú problematiku zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.


Mohlo by vás zaujať: Aj domáce spotrebiče treba udržiavať: Predĺžte ich život na maximum


Aj tu platí  – zlatá stredná cesta

Toto pravidlo sa dá uplatniť asi na všetky oblasti života. A platí aj v prípade ohrievania jedla v mikrovlnkách: „Občasná konzumácia jedla zohriateho v mikrovlnke určite nespôsobí žiadne problémy (podobne ako občasné vyfajčenie cigarety). Treba si však uvedomiť, že jedlo zohriate v mikrovlnke môže byť ochudobnené o mikronutrienty. Pri dlhodobejšom pôsobení mikrovlnného ohrevu (varenie, pečenie) dochádza aj k degradácii makronutrientov (napr. oxidácia tukov je 3-4krát rýchlejšia ako pri klasickom ohreve),“ upozorňuje Doc. Ing. Stanislav Sekretár, PhD.

Je vhodnejšie prihrievať jedlo radšej inak, ako v mikrovlnke?

„Určite. Rýchly a šetrný je ohrev vodnou parou, potom teplovzdušný. Maximálna teplota zohriatej potraviny je daná teplotou ohrevného média – vodná para (100 °C) a teplý vzduch (dá sa nastaviť v širokom rozmedzí teplôt).  Kvalitná mikrovlnka má zabezpečenie pred únikom mikrovĺn do okolia. Stáť pri nej a pozerať sa do nej, ak je zapnutá, sa neodporúča,“ varuje odborník na problematiku, doc. Sekretár.


Ako často používate mikrovlnnú rúru? Myslíte, že naozaj jedlo ochudobňuje o výživné látky? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame