Odbúrajte napätie a stres: Naservírujte si tieto druhy ovocia

Banány

sxc.hu

Práce vyše hlavy, domáce povinnosti, starostlivosť o rodinu – to všetko dá poriadne zabrať. Neustály zhon a napätie v nás zanechávajú stopy stresu, ktoré sú neraz dlhodobé a znepríjemňujú nám život. Ako sa ho zbaviť? Lekár by vám možno predpísal lieky, my vám však poradíme niečo omnoho jednoduchšie, lacnejšie a hlavne zdravšie. Vyskúšajte ovocie!

Sladké dobroty proti stresu

Možno sa vám bude zdať, že sa vďaka konzumácii ovocia predsa nemôžete zbaviť neustáleho psychického tlaku a nervozity, no opak je pravdou. Niektoré druhy ovocia totiž obsahujú presne tie výživné látky, ktoré sa predpisujú na upokojenie, avšak v syntetickej forme. Vy si ich však môžete dopriať vo forme prírodnej! A nemusíte sa dokonca ani obmedzovať na jeden či dva druhy ovocia. Navyše práve v tomto období si ho môžete dopriať ešte aj čerstvé a plné skvelej, nefalšovanej chuti.

Ktoré ovocie vás zbaví stresu?

  • banány
  • slivky ringloty
  • citrusy
  • broskyne
  • ríbezle
  • hrozno
  • černice

Mohlo by vás zaujať: Banán a vaša diéta: Ideálna kombinácia alebo presný opak?


Banány podporia dobrú náladu

Obsahujú totiž veľa horčíka, ktorý má vplyv na nervovú sústavu. Aj mierny nedostatok horčíka môže v tele spôsobiť nervozitu a stavy psychickej nepohody. V žltých exotických plodoch sa však skrýva aj proteín tryptofán, ktorý podporuje vytváranie serotonínu – hormónu šťastia. Banány vám tak zlepšia náladu a nielen to, upravia aj spánok a chuť do jedla. Pomôžu vám aj zbaviť sa pocitov strachu, či nahromadenej agresivity. Podľa odborníkov by ste si mali dopriať denne aspoň jeden banán – napríklad na desiatu. Uvidíte, že vaše okolie vás onedlho nespozná a vy sa budete cítiť psychicky omnoho lepšie.

Citrusy by u vás nemali chýbať

A to nielen kvôli tomu, že upokojujú nervy, zbavujú stresu a zabezpečujú psychickú pohodu. Ako je o nich známe, obsahujú značné množstvo vitamínu C, aj pri nedostatku tohto vitamínu môže dochádzať ku zvýšenej nervozite či nedostatočnej schopnosti odolávať psychickej záťaži. Okrem toho obsahujú aj množstvo iných výživných látok, vitamínov, minerálov a živín, napríklad bioflavonoidy.


Mohlo by vás zaujať: Množstvo antioxidantov a vitamínu C: To všetko nájdete v ríbezliach


Ríbezle si vychutnajte

Onedlho bude ich čas. Toto skvelé letné ovocie je nabité napríklad niacínom, ktorý upokojuje podráždené nervy. Okrem toho je aj zásobárňou draslíka, horčíka, železa, či vápnika. Chránia bunky pred voľnými radikálmi, lebo sú plné antioxidantov a tak isto zlepšujú aj funkciu srdca a činnosť nervov a svalov. Ríbezle by ste mali jesť čerstvé a rozhodne by ste nimi nemali šetriť.

Broskyne vás zbavia napätia

Sladučké šťavnaté plody obsahujú biolátky a vitamíny. V ich dužine sa nachádza množstvo karoténov, ale aj vysoký podiel niacínu, ktorý je v spojení s horčíkom, zinkom a selénom doslova balzamom na podráždené nervy. Zlepšuje náladu a uvoľňuje pocity psychickej nepohody. Okrem toho zbavuje telo aj nadbytočnej vody, vďaka čomu uľavuje obličkám, krvnému obehu a tiež srdcu.


Ktoré zo spomínaných druhov ovocia konzumujete najčastejšie? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame