Oddelené spálne a váš vzťah: Kedy áno a kedy nie?

žena

Thinkstock.com

Nedokážete si predstaviť, že by ste noc strávili bez partnera, alebo si naopak už neviete predstaviť pokojný spánok vedľa neho? Oddelené spálne nemusia byť vždy synonymom krachujúceho vzťahu, do istej miery ide len o prežitok z minulosti. Niekedy je takýto „oddych“ od partnera pre vzťah dokonca prospešný.

Je to normálne?

Na základe skúseností psychológa, PhDr. Františka Skokana, áno. „Myslím si, že takto môžu fungovať dvaja ľudia, ktorí majú normálny vzťah a milujú sa. Paradoxne môžu oddelené spálne vzťah a vzájomnú náklonnosť posilniť. Môžu sa stať aj súčasťou určitých erotických hier partnerov,“ vysvetľuje odborník zo žilinskej psychologickej ambulancie Fesko, s.r.o. Nie je preto dôvod na odsudzovanie takto fungujúcich párov – každá dvojica má odlišný systém fungovania vzťahu.

Ideálne miesto na riešenie problémov

Úlohu spálne však podľa psychológa netreba podceňovať. Je totiž miestom, kde manželia riešia mnoho závažných záležitostí týkajúcich sa rodiny. „Ide o priestor, kde zažívajú rôzne intímnosti, ale aj priestor, kde sú konečne sami spolu a môžu v pokoji prebrať rodinné záležitosti. Poloha v ležme určitým spôsobom tlmí iracionálne a emocionálne prežívanie problémov, ktoré sa dotýkajú chodu domácnosti, rodiny, či výchovy detí. Partneri sa potom vedia veľmi rýchlo dohodnúť na dôležitých veciach,“ zdôrazňuje psychológ.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tajomstvo spoločnej postele: Naozaj vášmu vzťahu prospieva?


Oddelenie – nerovná sa vždy odcudzenie

Odborník tvrdí, že je dôležité najmä to, pre aký dôvod ku rozdeleniu spoločného lôžka došlo. Ak oddelené spálne vyplývajú napríklad zo zdravotných problémov jedného z partnerov (napr. chrápanie), nemusí dôjsť k ich odcudzeniu. „Posteľ nie je len priestor na riešenie rodinných problémov alebo na prejavy intímností, ale aj priestor, ktorý je určený na oddych. Ak jeden z partnerov pôjde do postele s tým, že zas zažije bezsennú noc, zvýši to jeho únavu, vyčerpanosť, nervozitu, hnev a zlosť, čo sa potom môže prenášať do rodinných a partnerských vzťahov,“ objasňuje psychológ, no zároveň dodáva, že ak sú spálne oddelené z dôvodu narušenia vzťahu, je vysoký predpoklad k vzájomnému odcudzeniu a možno aj rozpadu partnerského vzťahu. 

Výhody a nevýhody

Aké sú teda plusy a mínusy oddelených spální? „Hlavnú výhodu vidím v tom, že ak sa obaja partneri majú radi a niektorá z ich vlastností obmedzuje toho druhého v spánku, využijú pri oddelených spálňach noc na spánok a oddych bez toho, aby jeden druhého obmedzovali. Nevýhodou sú oddelené spálne hlavne vtedy, ak začínajú vznikať na základe nezhôd, na základe nejakej vypočítavosti, alebo potrestania druhého partnera, čo môže byť potom začiatok rozpadu partnerského vzťahu,“ vysvetľuje špecialista na psychológiu a na danú problematiku.


Tiež by vás mohlo zaujať: Oddelené postele: Zlepšia vaše zdravie a vnesú pohodu do vzťahu


Spánkové nezhody sa dajú prekonať aj v spoločnej posteli

Existuje dôvod, kedy sú oddelené spálne psychológom vyslovene odporúčané. Ide najmä o stav, kedy jeden z partnerov neznesiteľne chrápe, alebo inak obmedzuje druhého partnera v spánku, a ten má tzv. „zajačí spánok“. „Poznám veľa partnerov, ktorí spávajú spolu, aj keď jeden z nich chrápe, ale majú vzájomnú dohodu, že najprv ide spať ten, ktorý nechrápe a keď už zaspí, tak mu to nevadí a neobmedzuje ho to,“ radí skúsený špecialista.

Kedy oddelené spálne nie?

Ak má byť odchod zo spálne napríklad trestom za niečo, nemusí to vždy skončiť dobre. Podľa psychológa je podstatný práve dôvod, pre ktorý majú manželia oddelené spálne. Ak partnerka napríklad chce niečo dosiahnuť a myslí si, že to dosiahne tým, že odíde zo spálne, môže to mať aj zlé následky, pretože manžel nemusí začať hrať túto hru. „Naopak prijme to ako odchod zo spoločnej „lóže“, pričom partnerka mohla len chcieť presadiť svoje riešenie nejakého rodinného problému. Tento prístup k riešeniu konfliktov alebo problémov je veľmi rizikový a často vedie k rozpadu partnerstva,“  uvádza odborník na psychológiu, PhDr. František Skokan. ,,Môže sa však stať, že chlap chce spať sám, čo môže signalizovať aj to, že má frajerku.“


Máte vlastné skúsenosti s oddelenými spálňami? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: Thinkstock.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame