Oddych, relax a zábava pre seniorov: Štát vám pri platení dovolenky pomôže

Dôchodcovia

sxc.hu

V súčasnosti chce čoraz viac dôchodcov žiť aktívne, užívať si slnečné lúče, upevňovať či nadväzovať nové priateľstvá a spoznávať nepoznané. Na udržanie ich spoločenskej aktivity vedúcej ku skvalitneniu života v seniorskom veku sú určené štátne účelové dotácie (ŠÚD) na rekreačné a rekondičné pobyty. Využiť ich môžu občania SR, ktorí sú poberateľmi starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo výsluhového dôchodku. Podmienkou je, že nevykonávajú činnosť zakladajúcu nárok na príjem zo závislej činnosti alebo na príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Dotované pobyty môžu využiť aj dôchodcovia, ktorí sú ŤZP a sú odkázaní na cudziu pomoc. Musia však prísť s vlastným sprievodcom a ten si musí zakúpiť pobyt v plnej výške bez dotácie ( + 50,00 eur ). Plnú výšku pobytu uhradí z manželského páru aj ten, kto ešte nie je poberateľom dôchodku.

Výška dotácie na rok 2012  je v sume 50 eur na jednu fyzickú osobu.  Celková suma  525 000 eur sa prerozdelí medzi dvoch žiadateľov, ktorí dovolenku zabezpečia, a to:

  • Jednotu dôchodcov na Slovensku (JDS), v sume 200 000,00 eur na čiastočnú úhradu rekondičných pobytov pre 4000 fyzických osôb,
  • Konfederáciu odborových zväzov SR (KOZ SR), v sume 325 000,00 eur na čiastočnú úhradu rekondičných pobytov pre 6500 fyzických osôb.

Tiež by vás mohlo zaujať: Život na dôchodku vám akosi nesedí? Takto si ho môžete naozaj vychutnať!


Za novými zážitkami cez SOREA

Všetky súťažné podmienky KOZ SR na poskytnutie rekondičných pobytov so ŠÚD pre dôchodcov v roku 2012 splnila aj v tomto roku obchodná spoločnosť SOREA a stala sa víťazom verejného obstarávania.

V jej dvanástich dvoj a trojhviezdičkových hoteloch v najatraktívnejších lokalitách Slovenska (Bratislava, Piešťany, Demänovská Dolina, Liptovský Ján, Tatranská Lomnica, Štrbské Pleso, Tatranské Matliare, Starý Smokovec, Ľubovnianske Kúpele) si môžu seniori užívať týždenný pobyt (7 dní a 6 nocí) s plnou penziou a k tomu množstvo bonusov – zlacnený vstup do Stanišovskej jaskyne v Liptovskom Jáne, regionálny večer s grilovačkou a deň špecialít z regiónu Spiš a mnohé ďalšie.

Do sýtosti, podľa vybavenia hotela, si môžu užiť relaxačné procedúry a blahodarné účinky termálnej vody v krytom bazéne, zahrať si bowling, či absolvovať výlety do blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Milovníci cyklistiky môžu brázdiť cyklistické trasy v blízkosti hotelov. Bicykel ale nemusí byť súčasťou ich batožiny, keďže si ho môžu v hoteli požičať.

Záujemcovia si môžu rezervovať pobyt priamo vo vybranom hoteli alebo prostredníctvom cestovnej kancelárie SOREA. Ceny pobytov sa pohybujú v závislosti od miesta a termínu pobytu v rozpätí od 119 až do 244 eur. Nezahŕňajú daň z ubytovania (miestny poplatok), ktorú uhradí klient pri príchode do hotela (0,50 až 1,65 eur/noc). Bližšie info: www.sorea.sk.

Jednota dôchodcov na Slovensku

Tak ako minulý rok, aj v tomto roku sa venuje výberu zariadení vhodných na načerpanie nových síl pre svojich členov, seniorov. V súčasnosti ešte nemá ukončené vyhodnotenie verejného obstarávania. Podľa vyjadrenia JDS sa zrejme rozšíri počet zariadení spĺňajúcich kritériá na poskytovanie služieb v rámci ŠÚD. Spôsob prihlasovania na zľavnené pobyty bude obdobný ako minulý rok – priamo prostredníctvom krajských organizácií JSD alebo rezerváciou vo vybranom zariadení.


Tiež by vás mohlo zaujať: Máte nad 55 rokov a chcete ísť lacno do Španielska? Prezradíme vám, ako!


Trochu štatistiky

Suma schválenej dotácie  je síce nižšia ako v minulom roku, avšak voči skutočne použitej  dotácii na rekreácie v roku 2011  je vyššia o 92 500 €, keďže dotácia  KOZ SR nebola využitá v poskytnutej výške. (Na rok 2011 bola schválená dotácia KOZ SR a JDS vo výške 597 490 €, ale celkovo vyčerpaná dotácia Jednotou dôchodcov na Slovensku a KOZ SR bola len do výšky 432 460 €. Nevyčerpanú sumu vo výške 165 030 € museli KOZ SR a JDS vrátiť.)

Na porovnanie v minulých rokoch (2004 až 2011) sa odrekreovalo len okolo 8600 seniorov, pričom celková udelená dotácia zo štátneho rozpočtu predstavovala 597 490 €. V roku 2012 poskytnuté finančné  prostriedky sú vo výške 525 000 € a odrekreuje sa 10 500  oprávnených osôb.

MPSVR SR udeľuje dotácie na rekreačné pobyty pre seniorov od roku 2004. Od januára 2011 však prijalo zmenu zákona o dotáciách, podľa ktorej sa o dotáciu  môžu uchádzať aj iní poskytovatelia rekreačných služieb. V minulosti totiž rekreácie pre dôchodcov organizovala automaticky len obchodná spoločnosť Sorea. Keďže nebola pod konkurenčným tlakom, nebola nútená znižovať ceny pobytov, aby sa k rekreáciám dostalo viac seniorov.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Viola
Odporúčame