Oddych je pre vaše telo dôležitý: Naučte sa spomaliť, inak vám hrozia ťažkosti

Muž

thinkstockphotos.com

Dnešná uponáhľaná doba ohrozuje naše zdravie, pričom si to niekedy ani nemusíme uvedomovať. Prepracovanosť, stres, nedostatok spánku a málo oddychu. To všetko sú faktory, ktoré vedú k chorobám ako chrípka, cukrovka či infarkt. Naučte sa teda oddychovať, prácu nenosiť domov a oddeliť pracovné problémy od súkromia.

Naučte sa vypnúť

Čím skôr sa naučíte oddychovať, tým lepšie. Vedeli ste, že povolania, v ktorých pracujete duševne, patria medzi tie najhoršie? Lekári, sestričky, policajti, učitelia: tieto práce sú psychicky veľmi náročne. Dôležité je preto vo voľnom čase nielen nechať oddýchnuť naše telo, ale aj myseľ.

U každého je to inak

Ak premýšľate nad tým, ako by ste mali oddychovať, odborníci majú v odpovedi jasno. U každého človeka to je individuálne a tak by si mal nájsť nejakú aktivitu, ktorá ho baví a pri ktorej si dokáže plnohodnotne oddýchnuť.

Ideálne sú aktivity v prírode, ku ktorým patrí záhradkárčenie, staranie sa o vinicu, prechádzky v lese alebo beh. Niektorí si zas nevedia vynachváliť jógu, vďaka ktorej našli vnútornú harmóniu.


Mohlo by vás zaujímať: Keď pracujete priveľa, trpí zdravie aj vzťahy: Ako z tohto kruhu von?


8 dôvodov, prečo oddychovať

  • zlepšíte si imunitu
  • znížite riziko srdcovocievnych ochorení
  • vyhnete sa depresii
  • vyhnete sa syndrómu vyhorenia
  • jednoduchšie schudnete
  • zlepšíte svoj súkromný aj intímny život
  • posilníte svoju pamäť
  • zlepšíte vzhľad svojej pleti

Nemýľte si workoholizmus s pracovitosťou

S mobilnými telefónmi, laptomi či tabletmi nie je problém brať si prácu domov. Má to však aj svoje negatívne stránky. Často táto forma workoholizmu vedie k zanedbávaniu rodiny, psychickému preťaženiu, nedostatku spánku a potenciálne aj k vážnym chorobám.

Workolizmus lekári častokrát prirovnávajú k alkoholizmu či iným drogám. Prečo je to tak? Aj workoholizmus je závislosťou, ktorá ma svoje štádia a ničivé následky. Prejavuje sa stratou pojmu o čase a kladením práce na prvé miesto.

Workoholik si myslí, že je výborným zamestnancom, ktorý všetko zvládne sám a dokáže pracovať veľa a dlho. Ich život ale často nevedie k ničomu inému, ako k depresiám či syndrómu vyhorenia. Ide o spôsob života, ktorý sa nedá dlho vydržať. A to sa časom podpíše i na pracovných výsledkoch.


Mohlo by vás zaujímať: Workoholizmus vás môže obrať o veľa: Naozaj stojí povýšenie za to?


Zápaly, obezita, chrípka

Prepracovanosť, málo spánku a množstvo stresu vedie k vážnym srdcovocievnym ochoreniam, ale aj rôznym zápalom, priberaniu, nadmernej tvorbe moču či chrípke. Ľudia, ktorí spia menej ako sedem hodín denne majú riziko nachladnutia a chrípky až trojnásobne vyššie ako tí, ktorí spia osem a viac hodín. Nedostatok spánku vedie aj k zvýšenému pulzu, čo sa môže takisto negatívne podpísať na zdraví.

Stresom aj k infarktu

Infarkt či mŕtvica už nepostihujú len starších ľudí, ale aj ľudí okolo štyridsiateho roku života. Väčšinou sú to ľudia, ktorí nevedia poľaviť z pracovného tempa, málo spia i oddychujú a sú v permanentnom strese.

Pod miernym stresom dokáže človek podávať lepšie výkony a podľa lekárov nie je nebezpečný. Za pozornosť stojí stres, ktorý spôsobuje bolesti brucha, poruchy spánku a depresie. Ak je stres permanentný vedie k nadmernému poteniu, zvýšenému tepu, vysokému krvnému tlaku a v neposlednom rade k infarktu.


Myslíte si, že si doprajete dostatočný oddych od práce? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame