Odhaľte choroby pohľadom do zrkadla: Čo o vašom zdraví prezradí tvár?

pohľad

sxc.hu

Hovorí sa, že to, čo človek prežíva vo svojom vnútri, sa skôr či neskôr odrazí aj na jeho zovňajšku. Neplatí to však len o emóciách a strese, ale aj o celkovom zdravotnom stave. Vyrážky, pigmentové škvrny, kruhy pod očami a mnohé ďalšie nedostatky nás netrápia pre nič za nič. Častokrát za nimi stoja ochorenia vnútorných orgánov, ktoré by sme si so stavom pleti ani nedávali do súvislosti. Čo všetko možno zistiť podrobnou diagnostikou tváre?

Tvár ako zrkadlo nielen do duše

Zatiaľ čo v našich končinách sa diagnostike tváre nepripisuje veľká dôležitosť, ľudoví liečitelia v ázijských krajinách si tieto poznatky odovzdávajú celé generácie. Ide o bezdotykovú metódu, na základe ktorej je možné určiť, v akej kondícii sú jednotlivé orgány. Keďže prastarí Číňania nepoznali názvy chorôb, netreba očakávať presnú diagnózu, ktorá by dokázala nahradiť lekárske vyšetrenie. Ak cítite, že s vaším zdravím nie je niečo v poriadku, okamžite vyhľadajte odborníka. Úloha diagnostiky tváre spočíva najmä:

  • v pomoci pri určovaní pôvodu niektorých chorôb
  • vo všímaní si príznakov nerovnováhy vnútorného prostredia tela
  • v poznaní, ako sa vnútro prejavuje navonok
  • v rozoznávaní kožných prejavov
  • v nabádaní k lepšej starostlivosti o pleť

Názory sa rôznia

Zaujímavosťou je, že čím hlbšie sa pokúšate do tajov tvárovej diagnostiky preniknúť, tým viac ste zmätení. Či už je to vinou chybných prekladov alebo nesprávnej interpretácie samotných odborníkov, tie isté časti tváre sú pripisované funkciám rôznych orgánov. Existujú dokonca aj takzvané tvárové mapy, na ktorých sú jednotlivé zóny farebne odlíšené. Samozrejme, aj tu nájdete hneď niekoľko verzií. My vám ponúkame tú z pera čínskeho doktora menom Maoshing Ni, ktorý sa venuje alternatívnej medicíne už celé roky. Opiera sa pritom o teóriu piatich elementov.


Mohlo by vás zaujímať: Čítanie v šere a obrazovka zblízka kazí oči? Odhaľte najväčšie mýty o zraku!


Čelo

Podľa čínskej medicíny čelo korešponduje s ohnivým elementom. Táto časť tváre súvisí so srdcom, tenkým črevom, mysľou a temperamentom. Všímať by ste si mali predovšetkým začervenanie, rozšírené cievky a prasknuté krvné kapiláry prezývané tiež „metličky“. Tie sú totiž varovným signálom pre srdcovo-cievny systém. Môžu odhaliť srdcový infarkt klopkajúci na dvere, častokrát sa však objavujú aj pri strate blízkeho človeka, rozchode, či inom emocionálnom vypätí. Pre ľudí s vráskami medzi obočím je typické to, že sa veľmi rýchlo rozčúlia. Ak sa obočie na konci vytráca, môže ísť o poruchu štítnej žľazy.

Nos

Je mu pripisovaný element zeme, pričom je spájaný so správnym fungovaním žalúdka, sleziny a podžalúdkovej žľazy. Ak sa na špičke alebo bočnej strane nosa vytvorí malý vriedok, je to symbol vnútornej nerovnováhy. Najväčší vplyv na ňu majú vyprážané, mastné, korenisté jedlá a sladkosti. Tie môžu mať za následok poruchy trávenia, hnačky alebo naopak zápchu. Červený nos posiaty popraskanými kapilárami je typický pre alkoholikov.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás smútok a ste bez nálady? Vyškrtnite zo stravy nezdravé tuky!


Brada

Reprezentuje vodný element, pričom odráža kondíciu hormonálneho a vylučovacieho systému vrátane obličiek, močového mechúra a žliaz. Ak sa v týchto partiách objaví akné, súvisí to s hormonálnou nerovnováhou – nepravidelnou menštruáciou či problémami s prostatou. Fľaky a iné kožné prejavy zas indikujú poruchu obličiek. Odporcovia tvárovej diagnostiky ale tvrdia, že vyrážky v okolí brady vznikajú príliš častými dotykmi – podopieraním, hladkaním, kedy dochádza k výraznejšiemu znečisteniu pleti. Podľa ľudových múdrostí sú zas najspoľahlivejším indikátorom obličkových problémov práve vačky pod očami, ktoré signalizujú nesprávne hospodárenie s vodou v organizme.

Líca

Pravé líce korešponduje s kovovým elementom, pričom zastupuje pľúca a hrubé črevo. Kožné defekty v tejto partii môžu odhaliť astmu aj zápal dýchacích ciest. Ľavé líce vystihuje element dreva, pričom odráža správne fungovanie pečene a žlčníka. Popraskané žilky môžu znamenať vysoký krvný tlak. Žlté zafarbenie alebo zblednutá pokožka pod ľavým okom môže signalizovať žlčníkové kamene alebo zvýšenú hladinu cholesterolu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame