Odlíšte pravé bankovky od falošných: Aké bezpečnostné prvky musia mať?

50 eur

thinkstockphotos.com

V poslednom čase sa v Bratislave opakujú prípady falšovania peňazí, a tak polícia upozorňuje na obozretnosť. Eurové bankovky majú množstvo ochranných znakov, stačí len vedieť, kam a ako sa pozerať či kde ohmatať.

Bavlnený papier

Pravosť bankovky sa dá skontrolovať hmatom, pohľadom a naklonením. ,,Bankovkový papier je zhotovený z čistej bavlny a na dotyk je tuhý a pevný, nie je mäkký ani voskový,“ vysvetľuje bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

Vyskupujúca tlač

Pripomína, že hlavný motív, text a číselné hodnoty na lícnej strane bankoviek sú vytlačené špeciálnou vystupujúcou tlačou. ,,Prvky vytlačené touto technikou môžete nahmatať, ak po bankovke jemne prejdete prstom alebo nechtom,“ radí. Pri spodnom okraji 200-eurových bankoviek a pri pravom okraji 500-eurových bankoviek sú tiež hmatové značky pre zrakovo postihnutých.

Hodnota bankovky v hornom rohu

Pri skúške pohľadom si zase treba všímať, že značky vytlačené v hornom rohu na oboch stranách bankovky spolu vytvárajú jej nominálnu hodnotu. ,,Celé číslo uvidíte, keď sa na bankovku pozriete proti svetlu,“ podotýka hovorca.


Mohlo by vás zaujať: Najšpinavšia vec na svete? Baktérie na bankovkách možno prekvapia aj vás


Vodoznak

Vodoznak zase vzniká zmenou hrúbky papiera pri jeho výrobe a je viditeľný proti svetlu. ,,Ak bankovku položíte na tmavý povrch, svetlé časti vodoznaku stmavnú. Tento efekt je najzreteľnejší vo vodoznaku, ktorý zobrazuje nominálnu hodnotu bankovky,“ vysvetľuje ďalej Szeiff.

Ochranný prúžok

Hovorca tiež pripomína, že ochranný prúžok je zabudovaný do bankovkového papiera a pri pohľade proti svetlu prúžok vyzerá ako tmavá čiara. Prúžok obsahuje slovo EURO a nominálnu hodnotu bankovky uvedenú drobným písmom. ,,Keď bankovku podržíte proti svetlu, v holograme uvidíte perforácie, ktoré tvoria znak €. Zároveň uvidíte drobným písmom zobrazenú nominálnu hodnotu bankovky,“ radí Szeiff.


Mohlo by vás zaujať: Baktérie okolo nás: Kde je ich najviac a ako nás ohrozujú?


Hodnota, okno či brána

Ak sa bankovka nakloní, mení sa tiež obraz hologramu. Zobrazuje sa buď nominálna hodnota bankovky alebo architektonický motív – okno alebo brána. Hovorca pripomína, že na pozadí hologramu sa smerom zvnútra k jeho okrajom objavujú sústredné kruhy dúhovej farby zložené z drobného písma. ,,Pri naklonení bankovky sa farba čísla nominálnej hodnoty na rubovej strane mení z purpurovej na olivovozelenú alebo hnedú,“ dodáva Szeiff.

Využite prístroj

Ak si človek nie je istý pravosťou bankovky po skúške hmatom, pohľadom a naklonením, hovorca radí, že ju treba nechať radšej skontrolovať pomocou prístroja na pravosť bankovky. ,,Ak prístroj na kontrolu bankoviek nemáte, miesto stretnutia si dohodnite s kupujúcim tam, kde sa prístroj na kontrolu bankoviek nachádza, napríklad na čerpacej stanici či pri väčšom obchode,“ dodal Szeiff. 


Aké máte skúsenosti s falošnými bankovkami vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame