Odlíšte sa od susedov: Doprajte si súkromie aj zeleň so živým plotom!

živý plot

sxc.hu

Murovaný, s pletivom, či drevenými latkami – to sú len niektoré možnosti zo širokej ponuky plotov na súčasnom trhu. Ak však milujete prírodu a všetko, čo je s ňou späté, môžete svoj pozemok vymedziť práve zeleňou. Keďže ide o dlhodobý projekt, mali by ste si o živom plote vopred zozbierať čo najviac informácií. Stromčeky totiž vyžadujú špeciálnu starostlivosť náročnú na čas. Výsledok však takmer vždy stojí za pohľad a pocit dobre odvedenej práce. Poradíme vám, na čo všetko by ste pri jeho výsadbe nemali zabúdať.

Živý plot nielen ako záležitosť estetiky

Väčšina ľudí volí živý plot ako pýchu svojho dvora či záhrady. Pri správnej výške a hustote drevín však môžete od neho očakávať aj ďalšie pozitíva:

  • skryje vás pred zvedavými pohľadmi susedov či okoloidúcich
  • izoluje vás od ruchu ulice
  • ochráni pred vetrom
  • zabezpečí výrazne menej prašné prostredie

Jeho najväčšia nevýhoda však spočíva v tom, že si ho nemôžete dopriať okamžite. Kým vám sadenice vyrastú do požadovaných rozmerov, uplynie aj niekoľko rokov. Už len preto by ste samotný výber drevín mali dobre zvážiť.


Mohlo by vás zaujať: Máte v záhrade krtka? Tu je deväť tipov, ako sa ho účinne zbaviť!


Najdôležitejšie sú sadeničky

„Pokiaľ chcete, aby sa vám investícia do sadeníc a práca, ktorú vynaložíte, vyplatila, starostlivo vyberajte rastliny už pri nákupe,“ radí záhradníčka Květa Sunarto. Zamyslite sa najmä nad tým, či si želáte plot stále zelený alebo opadavý. Z hľadiska priehrad si môžete dopriať voľne rastúci plot v dvoch a viac radoch. Dôležité je tiež zistiť, na aký účel budete živý plot využívať. Ak potrebujete len olemovať záhony, vystačíte si s nízkymi stromčekmi do 50cm. Štandardná výška plotu sa pohybuje okolo 1,5 metra. Dreviny, samozrejme, môžu byť aj vyššie, no treba zohľadniť clonenie. Pri nesprávnej orientácii by ste svoju záhradu totiž mohli zbytočne ukrátiť o slnečné lúče.


Mohlo by vás zaujať: Letná grilovačka trochu inak: Oživte záhradu štýlovým krbom!


Najobľúbenejšie dreviny

Najčastejšie sa na výsadbu živého plota používajú tuje. Tou najpreferovanejšou je tuja Smaragd, ktorá rastie husto a kompaktne, vďaka čomu nie je taká náročná na údržbu. „Jej ročný prírastok je síce len 20 centimetrov, ale nemusíte ju zastrihávať. To je u iných odrôd nevyhnutné, aby ste dosiahli želanú hustotu,“ vysvetľuje Květa Sunarto. Tuje je nevyhnutné sadiť na jar alebo na jeseň, aby sa stihla pripraviť na príchod mrazov alebo horúčav.

Rekordérom v rýchlosti rastu je Cypruštek leylandský, ktorý v dobrých podmienkach môže za jedno vegetačné obdobie narásť až o 1 meter. Je vhodný pre pestovateľov skôr v južnejších a teplejších oblastiach. Pri tomto type ihličnanu sa zelenej steny dočkáte v krátkom čase, pripravte sa však na časté zastrihávanie a intenzívnu starostlivosť.

Favoritom vo výsadbe bývajú tiež tisy, ktoré sa vyznačujú veľkou regeneračnou schopnosťou. Oproti iným drevinám síce rastú výrazne pomalšie, odmenia sa vám však trvácnosťou. Navyše sa im darí aj na tmavých a málo slnečných miestach.


Mohlo by vás zaujať: Chcete v lete plávať vo vlastnej záhrade? Vyberte si ten správny bazén!


Výsadba

Pôdu najskôr vyplejte, zbavte buriny a prebytočných tráv. Následne si plot zamerajte, aby ste ho mali rovný. Vykopte jednotlivé jamky s hĺbkou 20 cm a priemerom 40 cm. Vzdialenosť medzi nimi si zistite u predajcu v závislosti od kupovaných drevín. Dno jamiek dobre polejte a prikryte záhradníckym substrátom, prípadne aj kompostom. Absolútnym tabu je čerstvý hnoj, ktorý by korene spálil. Natiahnite si špagátik, podľa ktorého budete sadenice v jamkách prihrabávať. Špagát jednoducho omotajte okolo kolíkov zastrčených do zeme a použite ho ako pravítko. Do zálievky môžete pridať hnojivo v postupným vstrebávaním. Nezabúdajte však, že dokonalú košatosť docielite jedine pravidelným zastrihovaním.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame