Odložte pyžamo na dno skrine: Spánok „naostro“ podporuje krvný obeh a dobrú náladu

Bosé nohy

freedigitalphotos.net

Neviete si predstaviť spánok bez pyžama či nočnej košele? Ak chcete byť zdravší a šťastnejší, mali by ste to aspoň skúsiť. Podľa vedcov je totiž pobyt v posteli „naostro“ najlepší pre naše zdravie – a sex s tým tentokrát nič nemá.

Nech žije nočná nahota! Má oveľa viac kladných stránok, než je známe. Síce je nepríjemné liezť nahý pod studenú prikrývku, ale spánok v Adamovom rúchu má mnohé výhody.

Nahota ideálna pre krvný obeh

Zabudnite na pyžamo a boxerky, lebo len bránia správnemu krvnému obehu. Navyše oblečenie bráni tomu, aby sa telesné teplo pod prikrývkou šírilo. Nezabúdajte, že ste ako malý radiátor. A to nie je všetko: nahota vám dá pocit pohodlia a uvoľní takmer všetko svalové napätie. Zabudnite na zaužívaný názor, že nahota bráni dobrému spánku.


Tiež by vás mohlo zaujať: Dajte chrápaniu zbohom: Jednoduchý recept vnesie mier aj do vašej spálne


Chudnutie spánkom naostro?

Nielen že si oddýchnete, ale zároveň spaľujete kalórie. Ako? Ak je vám zima, spaľujete viac kalórií, pretože telo vydáva energiu na to, aby sa zahrialo. V tej chvíli sa uvoľňujú hormóny prispievajúce ku zhadzovaniu kilogramov, regeneruje sa pokožka a kostné bunky.

Ešte podstatnejšie však je dopriať si spánku dostatok. Jedna nedávna štúdia dokazuje, že nedostatok spánku na náš organizmus a na naše zdravie početné negatívne dopady. Zapríčiňuje sklon k väčšiemu hladu a chuť na tučné a sladké jedlá. Preto je dôležité dostatočne dlho spať. Tak zároveň znižujete úroveň stresu.

Večne mladý a šťastný

Spať nahý tiež prispieva k tomu, aby sme si zachovali mladosť. Chceme všetci vyzerať dobre, že? Riešenie nám leží pod nosom, či skôr pod perinou. Keď idete spať oblečený a je vám teplo, narušuje sa uvoľňovanie melanínu a rastového hormónu. To sú dva hlavné hormóny brániace starnutiu tela. Ak teplotu tela znížite, napríklad tým, že spíte bez oblečenia, tieto hormóny sa uvoľňujú a regenerujú organizmus. A to nie je všetko.

Naše telo vyrába endorfín, nazývaný hormón šťastia, a to nám pomáha ľahšie a rýchlejšie sa uzdraviť, ak sme chorí. Navyše sa regenerujú ženské hormóny a za nižšej teploty lepšie fungujú.

Ďalším prínosom je dotyk s partnerom či partnerkou. Kontakt s jeho či jej telom zvyšuje sexuálne vzrušenie. Znovu sa uvoľňujú hormóny, ktoré prospievajú intímnemu vzťahu, ale zároveň obmedzujú výkyvy v nálade.


Tiež by vás mohlo zaujať: Poznáte polohu, v akej spíte? Napovie o vašej povahe aj zdravotných problémoch


Proti infekciám   

Kto by veril, že spánok bez odevu so sebou prináša toľko výhod? A tu je ďalší prínos: prevencia infekcií. Vlhké miesta tela, najmä intímne partie, potrebujú voľne dýchať, ale tomu bráni oblečenie a teplo podporuje množenie baktérií.

Ak si nahotu v posteli neviete prestaviť…

…vyberajte pyžamá podľa nasledovných rád:

  • Ideálny materiál na pyžamo je bavlna.
  • Vyhnite sa výrazným tmavým farbám, voľte radšej biele či svetlé možnosti s menším obsahom farbív.
  • Vyberajte radšej kvalitnejšie kusy – materiály a najmä farbivá z tržnice nemusia byť pre nočný spánok to najlepšie.
  • Vyhnite sa nočným outfitom, ktoré vás obmedzujú – ideálna je voľná nočná košeľa, ktorá nebráni krvnému obehu (a to aj pre pánov).
  • Vyberajte správnu veľkosť – v tomto prípade vždy radšej o niečo voľnejší model, ako upnutý.
  • Radšej spite bez spodnej bielizne – intímne partie by mali voľne dýchať.

Spávate bez oblečenia, alebo čo si do postele na seba dávate? Napíšte v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Zora, ČTK, Gentside
Odporúčame