Odpovedá výživová poradkyňa: Ako sa zbaviť zápchy a docieliť, aby črevá opäť pracovali?

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Dobrý deň pani Mirka,

chcel by som sa spýtať na najlepšie potraviny, prípadne aj výživové doplnky na problémy so zápchou. Niekedy si dám čaj zo sénny – je to prírodné, tak si myslím, že mi neublíži. Na krabičke je ale napísané, že sa nemôže piť pravidelne. Čo by ste mi odporúčali? Podotýkam, že sa hýbem celkom dosť – chodím peši, bicyklujem, hrám squash…

Dobrý deň, milý čitateľ,

som rada, že ste sa rozhodli svoj problém riešiť, pretože to je prvý krok k jeho odstráneniu. Predpokladám, že príčina vašich ťažkostí nespočíva v nejakom fyzickom ochorení, ale ide skôr o dôsledok aktuálneho životného štýlu.

Začnem odpoveďou na pitie čaju zo senny – jedná sa síce o prírodné preháňadlo, ktoré je všeobecne považované za bezpečné, avšak je určené iba na krátkodobé, resp. príležitostné použitie. To znamená, že nepredstavuje skutočné riešenie vášho problému. Ak sa užíva dlhodobo, môže dôjsť k strate schopnosti čreva vyprázdniť sa, čiže vznikne závislosť. Takisto sa môže narušiť rovnováha elektrolytov v tele, čo sa spája s množstvom zdravotných komplikácií.

Ďalej píšete, že sa veľa hýbete. To je super aj z hľadiska prevencie zápchy. Avšak v tomto smere vás chcem upozorniť na dostatočný prísun vody, ktorá je kľúčová pre dobré trávenie. Ak športujete a tým pádom sa aj viac potíte, potrebujete vody viac. Nezabúdajte piť pravidelne v menších dávkach počas celého dňa, pričom tekutiny dopĺňajte pred, v priebehu a po športovej aktivite. Ideálne je, ak vôbec nepocítite smäd, ktorý je už symptómom dehydratácie a sledujte si farbu moču – v prípade, že je moč tmavý a zapácha, ihneď tekutiny doplňte.

Najlepším zdrojom tekutín je čistá alebo filtrovaná voda, poprípade neperlivé minerálky určené na denné pitie. Doplnkom pitného režimu môžu byť nesladené čaje, riedené ovocné a zeleninové šťavy. Pozor si dajte aj na pitie kávy – na väčšinu ľudí pôsobí ako preháňadlo, ale nájdu sa aj takí, ktorých zapeká. Samozrejme, tabu by mali byť pre vás aj sladké vody.

Nenapísali ste mi nič o tom, ako sa stravujete. Je to škoda, pretože práve tu „môže byť zakopaný pes“. Ak hrubé črevo nie je dostatočne vyživované, nemôže si plniť funkcie, na ktoré je predurčené. To sa v konečnom dôsledku prejaví spomalenou peristaltikou. Riešením tohto problému je zdravá a vyvážená strava.

Tu je niekoľko tipov, ktoré by vám mohli pomôcť.

Obmedzte príjem priemyselne spracovaných produktov. Jedná sa, napríklad o výrobky z bielej múky a cukru, rozličné sladkosti, jedlá z rýchleho občerstvenia, polotovary, rafinované oleje, sladené nápoje a tak ďalej.
Naopak, jedálniček obohaťte o čerstvé potraviny obsahujúce okrem vitamínov, minerálov, stopových prvkov či antioxidantov aj cenné enzýmy. Nájdete ich v ovocí, zelenine, klíčkoch, orechoch či semienkach…
Pre dobré trávenie a pravidelné vylučovanie je dôležitá vláknina. Pripomínam, že dospelý človek by si mal denne dopriať 25 – 30 g vlákniny. Jej príjem odporúčam navyšovať pomaly a postupne a zároveň dbať na pitný režim. Zabránite tak vzniku nepríjemného nadúvania či plynatosti.
Pre zdravie čriev sú nevyhnutné probiotiká, teda prospešné črevné baktérie. Sú zastúpené vo fermentovaných mliečnych výrobkoch, kvasených sójových produktoch ako, miso, natto či tempeh, ale aj vo fermentovanej zelenine, ako kyslá kapusta či uhorky.
Odporúčam tiež otestovať, či u vás k zápche neprispieva konzumácia mlieka a syrov, pretože je to pomerne často sa vyskytujúca príčina zápchy.
Na zahodenie nie sú ani niektoré overené „babské rady“. Večer namočte 2 – 3 sušené slivky (bez siričitanov, teda ideálne v bio kvalite) do vody a ráno ich skonzumujte a vodu vypite. Skvelo funguje aj odvar z ľanových semienok – 1 polievkovú lyžicu čerstvo rozdrvených ľanových semien varte 5 minút v 0,5 litri vody, 15 minút počkajte a potom vychladnutý odvar vypite aj so semienkami.

Milý čitateľ, verím, že uvedené rady vás nasmerujú k vyriešeniu vašich ťažkostí a čoskoro nebude po nich ani chýru, ani slychu.

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.





Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame