Odpovedá výživová poradkyňa: Čaje a tabletky na chudnutie vyhoďte, schudnete takto!

Obézna žena merajúca si pás

Čaje a tabletky vám k vytúženému chudnutiu nepomôžu (Foto: GettyImages)

Dobrý večer,
už dlho sa snažím schudnúť, ale nepomáha to. Už som použila aj čaj na chudnutie, nič nezabralo. Keď sa so mnou podelíte o nejaké tipy na stratu váhy, budem Vám veľmi vďačná.
Lýdia

Milá Lýdia,

pitím čaju, užívaním tabliet a kokteilov na chudnutie nikdy neschudnete natrvalo, ak vôbec. Vo väčšine prípadov predstavujú iba stratu peňazí a drahocennej energie, ktorú môže človek vynaložiť na to, čo v tomto smere funguje a je overené.

Skôr, ako sa pustíte do chudnutia, mali by ste si uvedomiť, že neschudnete zo dňa na deň, pretože si to vyžaduje čas. Ide o dlhodobý proces. Takisto je potrebné dodržiavať určité pravidlá, aby ste chudli bezpečne a bez jojo efektu.

Na začiatku celého tohto procesu je potrebné stanoviť si reálny, konkrétny a časovo ohraničený cieľ a spôsoby jeho dosiahnutia. To znamená, nepúšťajte sa do chudnutia iba tak, najskôr sa na to dôkladne pripravte zostavením strategického plánu. Ak nemáte v tomto smere dostatočné vedomosti, obráťte sa na skúseného odborníka, ktorý Vám s tým pomôže.

Čo sa týka samotných pravidiel chudnutia, jedným zo základných je, že musíte prijímať menej energie, ako vydáte. Avšak energetický príjem nesmie byť drasticky obmedzený, zvolená strava musí byť zdravá, chutná a pestrá, aby telu nechýbali žiadne dôležité látky. Počas chudnutia by ste nemali hladovať, cítiť sa unavene či frustrovane. Jednoducho Vás to musí celé baviť, pretože cesta je cieľ!

Mnoho ľudí, ktorí začínajú s chudnutím, nemá celkom jasno v tom, čo konzumovať. Na začiatok sa môžete inšpirovať niektorou z výživových pyramíd či zdravých tanierov. Pozrite si napríklad Healthy Eating Plate z dielne Harvard Medical School alebo o odporúčania Nemeckej spoločnosti pre výživu. Nedávno spustilo projekt zameraný na kvalitné stravovanie v podobe zdravého taniera aj naše MPSR.

Mne osobne sa najviac páči Sprievodca skutočným jedlom, ktorý vznikol v Českej republike. Ten zohľadňuje individualitu každého z nás, čo znamená, že neexistuje len jedna správna cesta zdravej výživy platná pre všetkých. Najdôležitejšie je, aby sme konzumovali základné potraviny, teda skutočné jedlo.

Väčšina týchto výživových pyramíd či zdravých tanierov upozorňuje aj na nevyhnutnosť pitného režimu a pravidelného pohybu. Spočiatku sa nemusíte týrať žiadnym skupinovým cvičením alebo tréningom vo fitness centre, začnite aspoň 30 minútami svižnej chôdze denne a postupne pridávajte.

Osobne považujem pri redukcii hmotnosti za dôležité aj vnútorné nastavenie – s pozitívnou mysľou ide všetko ľahšie. Pomôcť nielen pri chudnutí Vám môžu niektoré techniky pozitívneho myslenia, ako napríklad metóda 17 sekúnd. Podstata spočíva v stopovaní negatívnych myšlienok a ich nahradzovaní pozitívnymi, afirmácie, vizualizácia, nástenka vízií, rituál vďačnosti a ďalšie.

Milá Lýdia, možno sa Vám tieto riadky nečítali ľahko, pretože ste si uvedomili, že ak chcete naozaj schudnúť, nestačí piť čaj alebo užívať tabletky na chudnutie, ale musíte sa deň čo deň snažiť, byť trpezlivá, vzdelávať sa a aj prekonávať prekážky…

Viem, že vystúpenie zo zóny komfortu nie je ľahké, ale verte mi, že všetko úsilie sa Vám mnohonásobne vráti nielen v podobe štíhlej postavy, ale aj pevného zdravia, dostatku energie, primeraného sebavedomia či nových priateľov.

Držím Vám päste

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame