Odpovedá výživová poradkyňa: Diéty nezabrali, dá sa schudnúť bez cvičenia?

Ruka

Jennifer Burk/Unsplash.com

Pekný deň, chcela by som sa opýtať, či by ste mi vedeli poradiť, ako na moje kilá. Mám 49 a som v menopauze, čiže sa na mňa lepia jedna radosť. Moja výška je 160 cm a váha 98 kg. Áno, viem, je to strašne veľa. Veľakrát som sa pokúšala o rôzne diéty ako každá, samozrejme, s jojo efektom. Robím opatrovateľku v Rakúsku, tam mám problém so stravou, lebo musíme jesť, čo nám dajú na tanier. Nemôžeme si vyberať. Niekedy je toho viac, niekedy menej. Som lenivá na cvičenie. Beh mi nevyhovuje, lebo nevládzem a som ťažká. Rýchla chôdza s paličkami, to by aj išlo, ale nie stále mám možnosť. Veľa sa hovorí o tom, že všetko je v hlave, ale ako na to? Čo s hlavou? Neviem, čomu sa mám vyhýbať a čo môžem v strave upraviť. Aj pitný režim som sa snažila dodržiavať, ale začali mi opúchať členky, tak som to vzdala. Budem vám vďačná za akúkoľvek radu. S pozdravom, Ľubka.

Milá Ľubka,

ďakujem za dôveru, ktorú ste mi týmto spôsobom prejavili. Hoci je veľmi náročné naviesť vás formou online poradenstva na správnu cestu, pokúsim sa o to aspoň čiastočne. V prvom rade vás chcem poprosiť, aby ste sa už nikdy nepokúšali držať žiadnu diétu. Sama píšete, že každá jedna skončila jojo efektom, a preto kvôli svojmu zdraviu i postave na nezmyselné diéty zabudnite!

Skôr, ako opäť podniknete nejaké kroky k tomu, aby ste sa dopracovali k štíhlej postave, vezmite si papier a pero a úprimne si odpovedzte na otázku: „Prečo chcete schudnúť?“ Možno si chcete zvýšiť sebavedomie, lepšie sa hýbať, alebo zlepšiť svoj zdravotný stav.

V ďalšom kroku si napíšte svoj cieľ – mal by byť konkrétny, reálny a časovo ohraničený. Napríklad za 6 mesiacov (konkrétny dátum) schudnem 18 kíl. Následne si zaznamenajte, ako chcete daný cieľ dosiahnuť. Môžete osloviť výživového poradcu, ktorý vypracuje jedálny lístok na mieru a pomôže nájsť spôsob, ako konkrétne skvalitniť stravovanie aj počas obdobia, keď ste v zahraničí, alebo sa do toho môžete pustiť sama.


Chcete sa aj vy poradiť s výživovou poradkyňou? Svoje otázky môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk


V tom prípade vám radím dať si na úvod jeden „malý“ cieľ, dodržiavať ho minimálne 21 dní a potom pridať ďalší a ďalší. Prečo práve 21 dní? Za tento čas by sa mal totiž stať z danej činnosti zvyk. Samozrejme, môžete si zvoliť aj dlhšie časové obdobie. Závisí od vás, čo vám bude vyhovovať.

Uvediem príklad. Ak milujete kávu s tromi lyžičkami cukru a smotanou a denne pijete 2 až 3, dajte si cieľ, že budete piť napríklad kávu osladenú stéviou. Keď vydržíte 21 dní, môžete pridať k tomuto už zvyku ďalší cieľ. Napríklad, že popracujete na pitnom režime. Podľa vašej aktuálnej hmotnosti by ste mali denne vypiť aspoň 2,9 litra vody. Ideálna je čistá voda, ktorú môžete dochutiť bylinkami či ovocím.

S pitným režimom začnite hneď ráno jedným až dvomi pohármi vody nalačno a pokračujte počas celého dňa. Pokojne si nastavte pripomienku v mobile. V období, keď ste v zahraničí a „musíte jesť, čo vám dajú na tanier“, skúste jesť napríklad iba 2/3 z obeda či večere a zvyšok, pokiaľ je to možné, nahraďte zeleninou. Tú si môžete ľahko a rýchlo naservírovať, poprípade môžete mať so sebou už pripravený zeleninový šalát a pridať ho k danému jedlu. Podobným spôsobom môžete vyriešiť i desiate či olovranty – nejaké zdravé jedlo si jednoducho nachystajte do dóz a potom to ľahko skonzumujete, čiže nemusíte jesť len to, čo vám dajú. Takto môžete postupne pridávať ďalšie ciele a meniť svoj životný štýl k lepšiemu bez drastických obmedzení.

Čo sa týka opúchania členkov, príčin môže byť viacero. Na začiatok skúste obmedziť príjem sodíka, respektíve soli (vyhnite sa konzervovaným a priemyselne spracovaným potravinám, vyprážaným jedlám…), pokiaľ je to možné, doprajte si dostatočný oddych s nohami vyloženými nad úrovňou srdca, vyhnite sa dlhodobému státiu a sedeniu, neprekrižujte si nohy a pozor aj na vhodnú obuv.


Chcete sa aj vy poradiť s výživovou poradkyňou? Svoje otázky môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk


Samozrejme, pomáha aj pohyb. Píšete, že vás baví severská chôdza, ale nemáte na ňu vždy možnosť. Skúste popremýšľať viac nad tým, ako by ste sa tejto pohybovej aktivite mohli venovať viac. Určite nejaký spôsob nájdete. Ako sa hovorí: „Keď človek chce, všetko sa dá…“ Možno by vás bavilo aj plávanie či bicyklovanie. Čo vy na to?  Ak vás beh nebaví, tak sa do neho nesiľte. Najdôležitejšie je, aby vás daný šport bavil, inak cvičenie nemá zmysel.

Milá Ľubka, verím, že tieto riadky vás „vyhecujú“ a pustíte sa do boja, pretože môžete dosiahnuť všetko, čo si zaumienite. Je to len a len na vás a ja vám držím päste!

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk

Zdroj: Jennifer Burk/Unsplash.com, Jennifer Burk/Unsplash.com, Mgr. Miroslava Suchárová
Odporúčame