Odpovedá výživová poradkyňa: Priberám, som nešťastná sama zo seba a neviem, ako to zmeniť

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Dobrý deň, už dlhšie sa pokúšam schudnúť, ale neviem, ako. Mám 45 rokov a kilá idú posledné roky obzvlášť hore. Moje zamestnanie je sedavé a veľmi stresové. Cvičiť nechodím, lebo akonáhle idem, mám problémy s bolesťou chrbta a už rok ma bolia lakte. Mám hernie platničiek, nad operáciou však zatiaľ nerozmýšľam. Myslím si, že nemám dobré stravovanie a pijem málo vody, uvažujem nad osobnou výživovou poradkyňou. Hľadám motiváciu a povzbudenie, lebo už som nešťastná zo samej seba. Ďakujem, Bea

Dobrý deň, milá Bea,

ďakujem za Vašu dôveru. Píšete, že ste sama zo seba nešťastná a chcete schudnúť. Z Vašich slov však nemám pocit, že by ste nevedeli, ako sa zbaviť nadbytočných kíl, podporiť svoje zdravie, získať energiu, pozitívnejší prístup k životu i vyššie sebavedomie. Prečo?

V niekoľkých riadkoch ste totiž dokázali definovať hlavné príčiny Vášho aktuálneho stavu a aj prísť s riešením svojho problému, ktorým môže byť návšteva výživovej poradkyne. Na druhej strane máte možno strach opustiť zónu komfortu a vydať sa do pre Vás neznámych vôd zdravého životného štýlu.

Viete, ako najjednoduchšie prekonať strach? Urobte to, čoho sa bojíte, a to hneď! Zavolajte výživovému poradcovi a objednajte sa na konzultáciu, alebo začnite na vlastnú päsť s jednou či dvomi malými zmenami a snažte sa ich poctivo dodržiavať. Keď sa z nich stane návyk (môže to trvať niekoľko týždňov), pridajte ďalšie. Nesústreďujte sa na cieľ, ktorým je štíhla postava. Zamerajte sa na cestu a užívajte si ju so všetkým, čo prináša.

S akými konkrétnymi zmenami celý proces naštartovať? Píšete, že máte stresové sedavé zamestnanie. Čo keby ste išli na svižnú prechádzku? Chôdza je vhodná naozaj pre každého, aj pre ľudí so zdravotnými problémami, ako sú tie Vaše. Snažte sa pritom vnímať krásy okolia – onedlho tu máme jar, tak to využite! Pohyb prospeje nielen Vášmu pohybovému aparátu, ale aj psychike. Môže to byť veľmi dobrý spôsob zvládania stresu.

Ďalšou skvelou zmenou na začiatok môže byť skvalitnenie pitného režimu. Skúste si ráno naplniť fľašu čistou vodou a postaviť si ju pred seba v práci. Popíjajte z nej menšie množstvá v pravidelných intervaloch. Ak s tým máte problém, môžete využiť niektorú z voľne dostupných aplikácií – po vyplnení základných informácií Vám vypočíta odporúčané denné množstvo tekutín, ktoré si budete priebežne zapisovať. Odporúčaného množstva sa nedržte striktne, sledujte farbu svojho moču – ak je tmavý a zapácha, je to znak deficitu tekutín. Mnohé z týchto šikovných vecičiek aj rozlišujú druh tekutín a pravidelne na doplnenie tekutín upozorňujú.

Ak chcete zabiť dve muchy jednou ranou, investujte do inteligentných hodiniek. Budú Vás motivovať v počte prejdených krokov, zaznamenávať a vyhodnocovať pitný režim, ale aj sledovať pulz, okysličenie tela a ďalšie funkcie. Aspoň na mňa to funguje – pre mňa je denný cieľ prejsť 10 000 krokov. Vďaka hodinkám mám stále na očiach, ako som na tom so splnením tohto cieľa.

Čo sa týka stravovania, aj v tomto smere sa dajú aspoň nejaké pozitívne zmeny robiť aj bez pomoci odborníka – namiesto sladkých keksíkov na desiatu si dajte kúsok ovocia s orieškami, deň začnite kvalitnými raňajkami, ku každému hlavnému jedlu si naservírujte poriadnu porciu zeleniny a tak ďalej… So zostavením celkového jedálneho lístka vám, samozrejme, môže pomôcť odborník na výživu.

Milá Bea, nezabúdajte na to, že dokážete všetko, čo si zaumienite! Len musíte chcieť, stanoviť si reálny, konkrétny a časovo ohraničený cieľ a spôsoby jeho dosiahnutia. Nemenej podstatné je na splnení svojich túžob tvrdo pracovať a nevzdávať sa, keď prídu prekážky. To, že ich bude neúrekom, Vám pripomínať nemusím – s každou zdolanou prekážkou sa stanete silnejšou (štíhlejšou, spokojnejšou, zdravšou, sebavedomejšou…). Držím Vám päste a budem rada, keď mi dáte vedieť, ako sa Vám darí.

S úctou, Mirka

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame