Odpovedá výživová poradkyňa: Sladkosti som nahradila sušeným ovocím. Schudnem?

Sušené ovocie

pixabay.com

Dobrý deň, zaujímal by ma váš názor na sušené ovocie. Dočítala som sa, že je kalorické a plné cukru, ale aj zdravé. Snažím sa schudnúť a dávam si ho namiesto sladkostí. Neviem, či robím dobre, keď si ho dám 2 – 3 razy týždenne za jednu hrsť. Najviac mi chutia sušené marhule a figy. Kupujem ich bežne v obchode. Ďakujem, Milada.

Milá Milada,

v prvom rade vás chcem pochváliť za to, že ste sa vzdali sladkostí, pretože sa snažíte schudnúť. Väčšina sladkostí totiž predstavuje iba prázdny zdroj kalórií. Sušené ovocie je oveľa zdravšou alternatívou sladkých maškŕt, aj keď si tu treba dať pozor na niekoľko skutočností, aby vám skutočne padlo na úžitok.

Pozrime sa najprv na obsah sušeného ovocia. Čo sa týka tuku a bielkovín, množstvo je minimálne. Naopak, hojne zastúpené sú sacharidy (30 – 70 g na 100 g), pričom dominujú jednoduché cukry, ako je fruktóza a glukóza. Kvôli nim je sušené ovocie oveľa kalorickejšie ako čerstvé. Čiže by som vás rada upozornila na to, aby ste preferovali ovocie, ktoré má nižší glykemický index. Vyhnete sa tak prudkému kolísaniu krvného cukru a inzulínu, ktoré bývajú, okrem iného, spojené s neustálou chuťou na sladké.


Chcete sa aj vy poradiť s výživovou poradkyňou? Svoje otázky môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk


Nízkym glykemickým indexom disponujú napríklad sušené jablká. Hrozienka, sušené marhule, slivky a banány majú stredný glykemický index. Glykemický index sušených datlí a fíg je vysoký.

Takisto je známe, že ak človek konzumuje veľké množstvo fruktózy, môže to viesť nielen k priberaniu, ale aj k ďalším zdravotným problémom. Preto je dôležité dať si pozor na množstvo a jesť sušené ovocie striedmo. Ak sušené ovocie jete samotné, dajte si ho dopoludnia alebo pred náročnejším tréningom. Poprípade skúste skombinovať sušené ovocie so zdravými tukmi či kvalitnými bielkovinami, napríklad s orechmi či jogurtom. Samozrejme tak, aby ste dodržali denný príjem kalórií.

Milá Milada, píšete tiež, že sušené ovocie kupujete bežne v obchode. Najbližšie, keď pôjdete nakupovať, dôsledne si preštudujte etiketu. Nekupujte si ovocie s pridaným cukrom alebo sirupom, pretože tu už nejde o zdravú potravinu. Platí to aj pre sušené ovocie v čokoláde, jogurte a podobne.


Chcete sa aj vy poradiť s výživovou poradkyňou? Svoje otázky môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk


Vyhnite sa tiež sušenému ovociu s obsahom konzervačných látok, najčastejšie sa používa oxid siričitý (E 220). Osobne odporúčam konzumovať sušené ovocie, kde je na etikete jediná zložka, a to konkrétny názov ovocia, pričom ovocie je sušené doma, alebo je od overeného spracovateľa. Ideálne v bio kvalite.

Na vaše otázky každý druhý piatok odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Mgr. Miroslava Suchárová
Odporúčame