Odstrániť mole zo šatníka je boj: Zbavte sa otravného hmyzu aj dier na oblečení

Moľa

thinkstockphotos.com

Ak na obľúbenom oblečení nájdeme malú dierku, môže ísť o nepríjemnú náhodu. Ak sa však táto situácia pomerne často opakuje, bez toho, aby ste tušili prečo, je na čase prejsť celý šatník. A dúfať, že z neho nezačnú vylietavať nechcení návštevníci. Čo však robiť, ak sa nám v skrini usídlili mole? Pomôže niekoľko rokmi overených receptov.

Dlhý proces

Súboj s moľami sa môže niekedy pekne natiahnuť. To, že z času na čas v byte preletí moľa môže byť nepríjemné, skutočným problémom sú však larvy v tmavých a nenápadných miestach. Mole totiž ťažko znášajú svetlo a zároveň obľubujú veci zvieracieho pôvodu. Môže teda ísť o rôzne kožené produkty, kožuchy alebo vlnu. No zabývať sa dokážu aj v bavlne, špeciálne ak hľadajú zdroj vitamínu B a zároveň zacítia napríklad ľudský pot.


Mohlo by vás zaujímať: Šváby, mravce či mole: Vykážte nepríjemných škodcov z vašej domácnosti


Prejsť celú skriňu

Ak ste skontrolovali obsah vašej skrine a objavili ste tento nepríjemný hmyz, je na čase prejsť jej kompletný obsah. Najlepšími spôsobmi sú opačné extrémy. Buď oblečenie vyvetrajte na balkóne či záhrade na slnečnom svite, alebo ho vložte do sáčkov od smetí a nechajte zmraziť. Moliam nevyhovuje ani jedna z tých situácii. Textilu, ktorý je atakovaný skrz na skrz už asi nepomôžete, preto je najlepšie vyhodiť to.
Náš tip: Ak mole povysávate, okamžite sa zbavte vrecka z vysávača. Môžu sa v ňom začať rozmnožovať a vrátiť sa tak do vašej domácnosti.

Vyčistite aj vnútro skrine

Keď už máte oblečenie vytiahnuté zo skrine, venujte pozornosť aj jej vnútru. Všetky poličky aj steny poriadne vyčistite s čo najagresívnejšími čistiacimi prostriedkami, minimálne čo sa týka zápachu. Mole sú všeobecne citlivé na výrazný zápach, preto môžete do čistiaceho roztoku tiež pridať pár kvapiek éterického oleja, prípadne využiť terpentín.


Mohlo by vás zaujímať: Hmyz vo vašich potravinách: Ako si s ním účinne poradiť?


Mocná levanduľa

Asi najznámejším bojovníkom proti moliam je levanduľa. Výrazná vôňa sušenej levandule je pre nás príjemná, nie však pre tento hmyz. Dobre známe sú vankúšiky plnené sušenými kvetmi, v obchodoch takisto môžete kúpiť aj papier nasiaknutý ich vôňou, ďalej levanduľové mydlá či guličky, prípadne ďalšie prípravky. Ich výber je dostatočne široký aj pre tých, čo ju nemajú doma nasušenú.

Citrusy aj bobkové listy

Medzi ďalšie aromatické produkty, ktoré moliam nevoňajú patria rôzne citrusové plody. Jednou z možností je umiestnenie čiastočne vysušenej kôry z citrónu medzi oblečenie, prípadne k nemu pridať voňavý pomaranč napichaný klinčekmi. Ďalším pomocníkom z kuchyne sú bobkové listy. Narozdiel od levandule ich však treba pomerne často vymieňať, lebo rýchlejšie vypáchnu.


Máte vlastné skúsenosti s moľami? Čo v boji s nimi najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame