Odvrátená strana moderných priestorov: Niektoré budovy vám môžu zhoršiť zdravie

budova

sxc.hu

Mať pracovisko v novostavbe s výdobytkami 21. storočia patrí k pýche nielen samotnej spoločnosti, ale aj jej zamestnancov. No zatiaľ čo moderná budova s klimatizáciou a štýlovým osvetlením zvonku môže pôsobiť nablýskane, realita za jej dverami býva veľakrát ďaleko horšia. Náchylnosť na prechladnutie, bolesti hlavy, častejšia práce neschopnosť a mnohé ďalšie príznaky patria do celku známeho pod pojmom syndróm chorých budov. Trpíte ním aj vy?

Kvantita na úkor kvality

Podľa najnovších štatistík strávime vo vnútorných priestoroch najrôznejších budov v priemere 80 – 90% svojho času. Aj preto Slovensko koncom 90. rokov neobišiel stavebný boom, vďaka ktorému najmä vo väčších mestách pribúdali budovy ako huby po daždi. Väčšinou majú hranatý tvar s množstvom sklených tabúľ a otvoreného priestoru bez možnosti prirodzeného vetrania. Developeri, ktorí takéto budovy projektujú a realizujú, majú pritom jediný zámer – čo najvyšší prenájom pri súčasne minimálnych nákladoch. Prostredie ako také a jeho vplyv na zamestnanca, od ktorého sa očakáva určitý pracovný výkon, ide preto často bokom. Problém nastáva až vo chvíli, keď začíname byť chorľavejší a namiesto sedenia v kancelárii sedíme v čakárni u lekára.


Mohlo by vás zaujímať: Leto v kancelárii: Ako prežiť tropické dni v uzavretom priestore?


Čo v sebe ukrýva chorá budova?

Pojmom syndróm chorých budov sa Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaoberá približne od roku 1983. Ide o súhrn zdravotných ťažkostí a pocitov diskomfortu v súvislosti s pobytom v budovách. Medzi charakteristické vlastnosti takýchto budov patrí:

  • sú postavené v 60. rokoch minulého storočia a neskôr
  • majú nedostatky v osvetlení – blikajúce, príliš silno žiariace
  • klimatizácia
  • veľké teplotné rozdiely v priebehu dňa
  • nové maľby a nátery
  • podpriemerná alebo nadpriemerná vlhkosť vzduchu
  • elektromagnetický smog – príliš veľa monitorov a obrazoviek
  • otvorené regály a kartotéky
  • nedostatočné upratovanie
  • koberce a veľké množstvo čalúneného nábytku

Ako choré budovy vplývajú na zdravie ľudí?

Pravidelný pobyt v moderných budovách náš organizmus vo výraznej miere obmedzuje. Počas pracovného dňa totiž zápasíme s nedostatkom vzduchu, ktorý je navyše častokrát recyklovaný. Hromadia sa v ňom mikróby zodpovedné za nárast výskytu infekcií predovšetkým dýchacích ciest. Ešte horším variantom je tzv. skleníkový efekt – budova so sklenými tabuľami bez dostatočnej klimatizácie, na ktorú väčšinu dňa praží slnko. Problémom býva tiež dispozičné riešenie, v ktorom prevládajú otvorené kancelárie a s viac ako desiatimi kolegami pohromade. V takomto prostredí klesá schopnosť sústrediť sa a celkový pracovný výkon sa znižuje. Výsledkom všetkých uvedených faktorov sú symptómy, ktoré sa môžu objaviť samostatne, ale aj niekoľko z nich naraz:

1. hlava – bolesti, malátnosť, únava, podráždenosť, nervozita, napätie, ospanlivosť, poruchy koncentrácie

2. dýchacie cesty – sucho v krku, dráždenie slizníc nosa a ústnej dutiny, kýchanie, upchatý nos, vodnatá nádcha, dráždivý kašeľ, zhoršenie alergických prejavov

3. koža – svrbenie, vyrážky, suchá a podráždená pokožka

4. oči – slzenie, pálenie, suché oči, svrbenie, zapálené očné spojivky, problémy s kontaktnými šošovkami


Mohlo by vás zaujímať: Trend otvorených kancelárií: Ako prežiť dusnú pracovnú atmosféru?


Zelené budovy

Z dlhodobého hľadiska je riešením rozmach zelených budov, ktoré sú konštruované za pomoci takých technológií, aby na zdravie človeka vplývali čo najmenej. Patrí medzi ne, napríklad, systém dvojitého opláštenia, ktorým sa môže pochváliť budova Národnej banky Slovenska. Samozrejmosťou by mala byť možnosť dôkladného vetrania a minimalizovanie teplotného rozdielu medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Dostatok prirodzeného svetla by mali zabezpečiť početné okná so sklom odrážajúcim slnečné lúče, čiže bez skleníkového efektu. Takéto typy stavieb si však vyžadujú pomerne veľké finančné investície, a preto v našich podmienkach ide zatiaľ o hudbu budúcnosti. Ak vôbec.


Ako sa pracuje v budove pracoviska vám? Máte tipy na zlepšenie pracovného prostredia? Napíšte ich do diskusie pod tento článok a vyhrajte niektorú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť správnu emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame