Ohlásila sa vám nečakaná návšteva? 20 minút a váš príbytok bude ako zo škatuľky!

žena

Thinkstock.com

Stane sa to raz za čas asi každému. Sesternica sa zrazu ohlási, že má cestu okolo, či sa môže za dvadsať minút zastaviť. Vy sa samozrejme potešíte, že sa dozviete najnovšie rodinné klebietky – ale nechcete sa stať jednou z nich. Váš pribytok má totiž práve teraz od dokonalosti poriadne ďaleko. Nevadí, poradíme vám ako zvládnuť vyvolávanie dojmu poriadku a čistoty na jednotku!

Vyčistite vzduch

Prvý dojem po vstupe do bytu nemusí byť vecou očí, ale čuchu. Hneď, ako sa návšteva ohlási, otvorte okná a spravte prievan. Pachy z obeda musia von. Ak ste to preháňali v poslednej dobe s fajčením, okrem otvorených okien použite aj jednoduchý trik, ktorý nezaberie ani minútku. Dajte do hrnca pohár vody s dvomi-tromi lyžicami bieleho octu a nechajte vrieť, malo by to pomôcť. Ocot vám nie je po chuti? Stavte na vonnú lampu či sviečku.

Premyslite si trasu

Nemáte času na rozdávanie a tak sa musíte sústrediť primárne na miestnosti, do ktorých návšteva určite zamieri. Vopred si premyslite, či ju usadíte v kuchyni, obývačke, alebo zamierite cez chodbu rovno do záhrady. Na ostatné priestory – s výnimkou toalety a kúpeľne, samozrejme, sa teraz vykašlite.


Mohlo by vás zaujímať: Upratovanie v štýle starých mám: S ich vychytávkami bude rýchle a jednoduché!


Čo treba nechať pôsobiť

Do záchodovej misy hneď nastriekajte čistiaci prostriedok, aby mohol aspoň 5-10 minút pôsobiť. Zaručí vám tiež príjemnú vôňu čistoty.

Kabáty preč!

Ak sa na váš vešiak už nič nezmestí, rýchlo aspoň pár kusov odpracte do skrine či izby, kam sa návšteva nechystá. Vyhnete sa tak trápnemu okamihu hneď na začiatku. Topánky, ktoré sa vám už nezmestia do úložného priestoru aspoň poukladajte, nech stoja v rade ako vojaci.

Obývačka ako zo škatuľky…

…neznamená, že v nej nemôžete mať knihy alebo časopisy, ktoré máte rozčítané a podobne. Pokojne ich tam nechajte, len ich dajte na úhľadnú kôpku, aby sa nepovaľovali kade-tade. Nakopené hlúposti môžete nachádzať do krabice, ktorú dáte do vedľajšej izby, alebo schováte za gauč či inam. Na bleskové upratovanie sú dobrým pomocníkom jednorazové vlhčené prachovky, ktorými pretrite aspoň stolík a televíziu a podľa potreby aj niektoré kusy nábytku (na tmavom je prach viditeľnejší ako na svetlom). Ak stihnete, vyprášte obrus.


Mohlo by vás zaujímať: Zázračná kyselina citrónová: S čím všetkým si poradí aj vo vašej domácnosti?


…a naspäť na toaletu

Prebehnite misu kefou a okraje toalety navlhčeným toaletným papierom – najmä v prípade, že prichádza na návštevu aj muž, ktorý môže zdvihnúť dosku. Spláchnite a hotovo. Teraz sa venujte kúpeľni. Všetky rárohy schovajte do skrinky, špinavú bielizeň konečne dajte do koša, kam patrí. Rohožku na zemi vymeňte za čistú alebo ju aspoň vyprášte. Narýchlo osprchujte umývadlo a vaňu. Celkový dojem veľmi vylepší lesknúca sa batéria, ktorá je pri dobrom čistiacom prostriedku otázkou 20 sekúnd. Ak je vaša kúpeľna, čo sa týka čistoty naozaj v hroznom stave, môžete uvoľniť žiarovku a povedať, že svetlo sa pokazilo a elektrikár príde zajtra. Vo svetle sviečky všetko vyzerá krajšie. Len dúfajte, že sa z návštevy nevykľuje ochotný opravár.

Bez chuchvalcov prachu

Na vysávanie nie je čas, ale minimálne chuchvalce prachu pri stenách či v rohoch odstráňte. Napriek tomu, že sa neraz objavia aj pár dní po uprataní vyvolávajú dojem, ako by sa nevysávalo v byte aspoň mesiac. Prejdite celú trasu ešte raz, nevynechajte ani toaletu (ak ste ju už predtým neskontrolovali).


Mohlo by vás zaujímať: Naozaj čistý koberec? Poradíme vám, ako na to!


Vôňa kávy pomôže

Na záver nezabudnite vypnúť octovú vodu a radšej namiesto nej dajte variť vodu na kávu. Jej vôňa návštevu určite už vo dverách dobre naladí. Prípadne, ak vám ešte zostane čas, dajte na tanierik slané či sladké drobnosti  a vyberte pár fliaš s nápojmi, ktoré by návšteve mohli chutiť. Bude sa cítiť vítaná a zároveň vyvoláte dojem, že ste namiesto upratovania celú dobu premýšľali nad tým, čo jej naservírovať.


Ktoré ďalšie tipy a triky na rýchle upratovanie by ste odporučili ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii.

Zdroj: Thinkstock.com, thinkstockphotos.com, Zora
Odporúčame