Oklamte podvedomie a chudnite bez hladovania: Vyskúšajte tieto triky!

jedlo

thinkstockphotos.com

Všeobecný návod na to, ako schudnúť, znie veľmi jednoducho: obmedziť kalorický príjem, zvýšiť energetický výdaj. Vedeli ste však, že výslednému efektu môžete výrazne pomôcť, ak do svojho úsilia zapojíte silu podvedomia? Psychológovia a odborníci na ľudské správanie dali hlavy dokopy, aby priniesli zopár tipov na podporu zhadzovania kilogramov. Môžete si byť istí, že ak u vás náhodou nezafungujú, niektoré z nich aspoň pobavia.

Podvedomie ako účinný pomocník

Ak už máte zopár diét za sebou, iste viete, že držať chuťové bunky na uzde zvyčajne nebýva jednoduché. Špecialisti na marketing totiž starostlivo zvažujú, aké triky použiť, aby nás „prinútili“ konzumovať čoraz viac jedla. Využívajú pri tom psychológiu farieb, lákavé obaly, slogany a reklamy, ktoré nám kdesi v hlave šepkajú, že by sme propagovaný tovar mali zaručene vyskúšať. Vedci sú však presvedčení, že systém funguje aj opačne. Ak do zmeny stravovacích návykov zapojíte psychológiu, želaný výsledok by sa mal zaručene dostaviť. Ktorým trikom treba dať zelenú na ceste za vytúženou postavou?

Obrovské zrkadlo v jedálni

…a vaše miesto na sedenie rovno pred ním. Ak budete pozorovať samého seba pri konzumácii, pravdepodobne prehodnotíte svoj výber jedla. Výskumy totiž preukázali, že ľudia, ktorí jedia pred zrkadlom, si menej vychutnávajú nezdravé potraviny a v konečnom dôsledku ich zjedia menej. Naopak, ľudia, ktorí siahajú po jedlách z kategórie racionálnej výživy, sú so sebou spokojnejší a svoju porciu si dokážu viac vychutnať. Ak teda pri jedení použijete zrkadlo, ťažké vysmážané jedlá vám dole hrdlom pôjdu o niečo ťažšie.


Mohlo by vás zaujímať: Keď je mozog pod tlakom, siahame po jedle: Skoncujte s prejedaním raz a navždy!


Udržujte poriadok

Nielen v celom obytnom priestore, ale predovšetkým v kuchyni. Pýtate sa, prečo? Odpoveď majú experti, ktorí publikovali svoju štúdiu v časopise Prostredie a správanie. Dobrovoľníci strávili 10 minút v preplnenej, rozhádzanej kuchyni. Pri výbere jedla siahli po nezdravom občerstvení – napríklad sušienkach a koláčikoch. Dokonca prijali v priemere o 100 kalórií viac v porovnaní so skupinou, ktorá strávila čas v upratanej a čistučkej kuchyni. Účastníci štúdie z kuchyne lesknúcej sa čistotou si ako občerstvenie zvolili mrkvu.

V bufete plaťte v hotovosti

Zvykli ste si za sladkosti, čipsy a iné nezdravé pochúťky platiť kartou? Podľa vedcov robíte chybu. Ak by ste totiž museli fyzicky vytiahnuť peniaze z peňaženky a prísť o pár eur, svoj impulzívny nákup by ste si zrejme dobre premysleli. To, že nám peniaze odídu z účtu, totiž zo psychologického pohľadu až tak veľmi necítime. Odborníci na správanie počas nakupovania takisto radia, aby sme v obchode používali menšie košíky. Tým docielime, že nakúpime iba to, čo naozaj potrebujeme.


Mohlo by vás zaujímať: Keď váš blízky priberá viac, ako by mal: Ako mu môžete pomôcť?


Stlmte svetlá

Tlmené osvetlenie odbúrava stres, podnecuje k zaujímavým rozhovorom, zlepšuje náladu. A ako bonus sa postará o to, že menej zjeme. Podľa vedcov si stačí ako príklad predstaviť atmosféru večere pri sviečkach. Takáto intimita údajne zaručí, že konzumácia potrvá dlhšie, jedlo si viac vychutnáme a v závere prijmeme o 18% kalórií menej ako ľudia, ktorí večerajú pri ostrom svetle.

Jedlo v kontraste s riadom

Máte pocit, že nedokáže odhadnúť veľkosť porcie a vždy sa prejete? Možno používate nesprávne farby tanierov. Časopis spotrebiteľských prieskumov uvádza, že pokiaľ je jedlo v kontraste so servírovacím riadom, dokážeme oveľa lepšie regulovať jeho množstvo. Platí teda, že biele cestoviny s bielou syrovou omáčkou na biely tanier jednoducho nepatria. Ďalšia štúdia tvrdí, že porciu vnímame ako väčšiu v prípade, že je servírovaná na bielom tanieri s modrým lemom.


Mohlo by vás zaujímať: Keď sa kilá navyše držia ako prilepené: Možno stačí upraviť štrajkujúce hormóny


Používajte dlhší príbor

Dlhá, elegantná vidlička alebo lyžica údajne spomalí hltanie potravy a spôsobí, že si jedlo viac vychutnáme. To isté platí aj o paličkách používaných v ázijskej kuchyni. O takýto zaujímavý výsledok sa postarala taiwanská štúdia z časopisu Psychologické správy. Podľa nej ľudia, ktorí používajú krátky príbor, majú tendenciu doslova nahádzať do seba viac potravy. Ľudia s dlhším príborom robia väčšie prestávky medzi sústami a celkovo jedia menej.

Stavte na komédie

Všetci veľmi dobre vieme, že jedenie pred televízorom je nezdravé, no napriek tomu to robí veľká časť populácie. Ak už počas sledovania televízie nedokážete odolať niečomu na prehryznutie, vyberajte si komédie a zábavné programy. Zdá sa vám to uletené? Časopis Archívy vnútorného lekárstva uverejnil štúdiu, podľa ktorej ľudia pri sledovaní drámy a smutných filmov skonzumovali o 28 až 55% viac maslových pukancov než tí, ktorí sa pred obrazovkou zabávali na vtipných scénach.


Čo si myslíte o uplatňovaní psychologických trikov pri chudnutí? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame