Okná a dvere vo vašom príbytku: Čo o nich prezrádza feng shui?

Feng Shui

feng-shui4u.com

Prastará čínska veda nezabúda na žiadny detail. Feng shui vie aj to, ako a kedy vám okná a dvere pomôžu, aby ste žili šťastnejší a úspešnejší život. Nie sú to prísne pravidlá, naopak, priestor na vlastnú tvorivosť a intuíciu je neoddeliteľnou súčasťou tohto učenia. Preto nezúfajte, že v panelákovom byte je viac dverí ako okien, v harmónii s prírodou môžete bez väčších problémov žiť aj vy.

Bez okien si samozrejme nevieme predstaviť bývanie v žiadnom uzavretom priestore. Vďaka nim máme doma vždy čerstvý vzduch a hlavne dovoľujú svetlu vstupovať do našich príbytkov. Spolu so svetlom sa do našich domov dostáva aj sila jang – svetlý, aktívny a optimistický element, ktorý ale musí byť v rovnováhe s tmavou silou jin.


Mohlo by vás tiež zaujať: Ospevované feng shui: Čo to vlastne je a ako funguje?


Prečo sú dvere vo feng shui také dôležité?

Dvere majú dve významné úlohy v našom živote. Spájajú náš domov s tým, čo je za nimi a sú pre nás prístupom k okolitému svetu. Zároveň nám však poskytujú ochranu a súkromie, ktoré je pre každého človeka veľmi dôležité.

Aby bolo vo vašom domove všetko v poriadku, musí byť dverám umožnené plniť si dobre obe funkcie – dvere aj kľučky na nich musia byť v dobrom stave, nemali by vŕzgať, alebo sa zasekávať. Pri otvorení dverí by sa nám mal ponúknuť pohľad na celú miestnosť. Ak to nie je možné, feng shui radí umiestniť oproti dverám zrkadlo, v ktorom by sa odrážala zvyšná časť izby. Ak máme niekde v dome dvoje dverí oproti sebe, je potrebné spomaliť prúdiacu energiu (napríklad nižšie zavesenou lampou, malým stolíkom či skrinkou). Dvere na toalete a kúpelni by mali byť kvôli úniku pozitívnej energie vždy zatvorené.

Okná – oči domova

Okná sú skutočne očami nášho domova a teda zároveň našimi očami – ponúkajú nám pohľad na vonkajší svet, robia náš domov svetlým a príjemným. Okien by nemalo byť ani málo, ani veľa, aby bola energia v rovnováhe. Mnoho okien sa nedoporučuje napríklad v jedálni, v ktorej by sa energia čchi mala sústrediť okolo jedálenského stola. Všetky okná by sa mali dať otvárať, a najvhodnejším spôsobom je otváranie celých okien smerom von. U nás sa však už takto otvárateľné okná väčšinou nerobia. Horný rám okien by mal siahať minimálne do takej výšky, aký vysoký je najvyšší člen domácnosti, pretože každý by mal mať možnosť vidieť nebo. Závesy sú síce pekným bytovým doplnkom, ale nemali by byť zatiahnuté, pretože okná slúžia najmä na to, aby sme sa mohli pozerať von čo najviac. Vhodnejšie ako závesy sú kvety v oknách poskytujúce jemné zatienenie a brániace pohľadom zvonku. A v neposlednom rade treba dbať na to, aby boli okná vždy čisté.


Mohlo by vás tiež zaujať: Magické zrkadlá podľa feng shui: Nájdite im tie správne miesta


Aký je vzťah medzi oknami a dverami?

Okrem pravidla „tri okná na jedny dvere“, ktoré by v realite malo vyzerať tak, že na dve steny miestnosti sa umiestnia okná – jedno okno na jednu stenu a dve na druhú – a na tretiu stenu prídu dvere, je vo feng shui dôležité nesituovať okno oproti vchodovým dverám (keďže nimi prúdi energia čchi dnu a oknom by mohla hneď dom opustiť). Okno by nemalo byť ani nad schodami (pretože aj schodiskom prúdi energia čchi z nižšie položených podlaží na vyššie, a ak by sa cestou stratila cez okno, na poschodie by sa už nedostala).

Vo všeobecnosti teda platí, že okná aj dvere by sme mali udržiavať čisté a vo výbornom stave, aby si tak mohli plniť funkcie, na ktoré slúžia, a ktoré sú pre náš život dôležité – vpustiť do domu energiu, ochraňovať naše súkromie a umožniť nám neustále sa pozerať na vonkajší svet a oblohu.

Zdroj: feng-shui4u.com, feng-shui4u.com, Andrea
Odporúčame