Okrasa vášho pozemku aj ozdravná kúra pre pôdu: Založte si vlastnú kvitnúcu lúku

Žena

thinkstockphotos.com

Kvitnúca lúka je symbolom slnka, harmónie a slobody skupiny rozličných rastlín, ktoré vzájomným spolunažívaním vytvárajú prirodzený ekosystém a patria k najkrajším pestrofarebným prírodným scenériám. Je to veľmi rôznorodá zmes tráv, bylín a kvetín. Sú nenáročné na starostlivosť, nepotrebujú hnojenie a nevyžadujú intenzívnu ochranu. Ak máte pozemok, kde by ste si vedeli predstaviť malý svet kvitnúcej krásy a dosť trpezlivosti, vyskúšajte si vypestovať vlastnú lúčku.

Vhodné miesto

Pre kvitnúcu lúku potrebujete čistú plochu, kde ste odstránili zvyšky koreňov pôvodných rastlín, napr. po zeleninovej záhradke, alebo navozenú čerstvú zeminu. Lúka sa nedá zasiať vo vyrastenom trávniku, kde by neboli rovnaké podmienky pre nové rastlinky a koreňový systém lúčnych kvetov by nemal miesto pre svoj vývoj. Ak plánujete zmeniť trávnik na lúku, bude potrebné vrchnú vrstvu odstrániť a naviezť vrstvu ornice.


 Mohlo by vás zaujať: Jesenná lekáreň matky prírody je zadarmo: Tieto bylinky si určite nazbierajte


Ako ozdravná kúra

Na veľkosti vybratej plochy nezáleží, rátajte však s tým, že prvé roky nebude pôsobiť veľmi esteticky a je lepšie kosiť ju ručne kosou. Podľa vlhkosti pôdy, preslnenia a dĺžky snehovej pokrývky, sa rôznia aj typy kvetenstva – rovnaký typ lúky môže vyzerať úplne inak v podhorskej oblasti ako v nížine. Vysiata lúka je vhodným spôsobom ako rekultivovať nekvalitnú alebo zničenú pôdu. Zmes rastín, ktoré sa v nej nachádzajú, prirodzene dodávajú do pôdy živiny, obohacujú ju o dusík, korene pôdu prevzdušňujú a byliny spolupracujú na vytvorení harmonického ekosystému.

Osivo

Výber osiva záleží od vašich predstáv a podmienok. Dajú sa kúpiť rôzne lúčne zmesi osív, kde zastúpenie tráv a kvetov je približne 50:50. Vybrať si môžete podľa farebnosti, priepustnosti a kvality zeminy, či podľa toho, ako je pozemok tienený alebo prístupný slnečným lúčom. Existujú osivá pre horské oblasti, suché či naopak vlhké a tienené pozemky, so zmesou kvetov kvitnúcich na červeno, modro, žlto, s kvetmi bielymi, lúky margarétkové alebo rôznofarebné a divoké. Lúku môžete vysádzať kedykoľvek v priebehu roka, jarná a jesenná výsadba je najoptimálnejšia.


Mohlo by vás zaujať: Záhrada v štýle feng shui: Vnesie vám do života harmóniu a pohodu


Ako na to

Čistú plochu pred vysievaním nehnojte ani nepoužívajte herbicídy. Z pôdy treba odstrániť kamene, veľké hrudy rozbiť, zeminu najemno prehrabať a urovnať. Osivo je potrebné rozmiestniť rovnomerne, dobre poslúži malý kvetináč alebo téglik od jogurtu s dierkami na dne. Nasypte doň osivo a jemne potriasajte, hustota výsevu by mala byť približne 2g/m². Rozhodením z jedného miesta by sa ľahšie semená dostali ďalej a ťažšie zasa zostali vedľa seba. Vysiatu plochu zľahka prehrabte, prípadne povalcujte.

Starostlivosť

V prvom roku po výseve sa vyvíja koreňový systém a lúka nevyzerá na pohľad veľmi príťažlivo. Buďte trpezliví, nedoosievajte redšie porastené miesta. Nová lúka si vyžaduje častejšie kosenie, ideálne ručne kosou, môžete však použiť aj kosačku, nekoste však príliš nízko. Výška rastlín by mala byť ako jemné strnisko asi 5 cm.

V druhom roku začnú rastliny kvitnúť a stačí kosiť podľa výšky porastu 1-3-krát ročne. Ak budete lúku kosiť pravidelne, bude sa javiť ako zelený koberec. Ak ju niekoľko týždňov necháte rásť, vykvitnú kvety a vy budete s úžasom sledovať bohatstvo a rozmanitosť farieb, druhov, vôní a zvukov jej obyvateľov.


 Mohlo by vás zaujať: Žiarivý aksamitník neláka len krásou: Vašu záhradu zbaví aj mnohých neduhov


Má viacero výhod

Výhodou lúky oproti trávniku je práve minimálna náročnosť na údržbu. Lúku netreba hnojiť, pravidelne polievať a odstraňovať z nej rastliny. V obdobiach dlhotrvajúceho sucha jej môžete pomôcť zaliatím. Preto je kvitnúca lúka dobrou voľbou pre chalupárov, odľahlejšie časti pozemkov a prirodzeným priestorom pre detské hry a objavovanie prírody. Keďže je v nej život, rôzne druhy kvetov a hmyzu dokážu zaujať nielen zvedavé deti.

Tip na lúku „urob si sám“

Ak si predstavujete zelenú kvitnúcu plochu a pritom nechcete vysoký porast, môžete si v lúke pravidelne kosiť chodníček, ktorý bude zelený. Alebo skúste pridať do trávnikovej lúčnej zmesi pred výsadbou semená planých sedmokrások. Stačí nazbierať kvety, usušiť ich a rozotrieť žlté stredy úborov v prstoch. Sedmokráska obyčajná je vytrvalá rastlinka, ktorá kvitne od skorej jari a aj pri nízkom kosení bude osviežovať okolitú zeleň svojimi drobnými kvetmi. Poteší oko, prináša do lúčneho typu trávnika život a zároveň je liečivá.


Máte skúsenosti so zakladaním kvitnúcej lúky? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame