Olej z pšeničných klíčkov: Pre všetkých, ktorí chcú byť mladí čo najdlhšie

Olej z pšeničných klíčkov

thinkstockphotos.com

Olej tmavej farby s výraznou vôňou pripomínajúcou obilie je ďalší zo zdravých olejov. Jeho panenská forma vzniká zo za studena lisovaných naklíčených pšeničných zŕn, existuje však aj jeho rafinovaná podoba. Studeným lisovaním si olej zachováva množstvo zdraviu prospešných látok. Výnimočný je najmä vďaka vysokému obsahu vitamínu E, ktorého má najviac spomedzi všetkých olejov. Je vhodný na vonkajšie i vnútorné použitie pre všetky vekové kategórie. Pridáva sa do kozmetických prípravkov pre deti a jeho vlastnosti ocenia aj ženy so striami, bolestivou menštruáciou či v prechode. Mužom zase pomáha s potenciou.

Má mnoho pozitív

Olej z pšeničných klíčkov je jedným z najbohatších zdrojov vitamínov A, E a D. Okrem nich obsahuje aj menšie množstvo vitamínov K a F a tiež fosfor a železo. Esenciálne mastné kyseliny tvoria 50 – 70 % jeho obsahu. Je aj zdrojom Omega-3 a Omega-6 mastných kyselín, ktoré priaznivo ovplyvňujú kardiovaskulárny systém a pomáhajú aj pri zmierňovaní niektorých depresívnych porúch. Samotné pšeničné klíčky majú vyšší obsah bielkovín než väčšina mäsových výrobkov. Vďaka týmto zložkám je ľahko stráviteľný. Znižuje cholesterol, zlepšuje srdcový rytmus a upravuje krvný tlak. Je teda dobrý aj ako prevencia srdcovo-cievnych ochorení.


Mohlo by vás zaujať: Vyznajte sa v olejoch: Ktorý je vhodný na varenie a ktorý na vyprážanie?


Spomaľte starnutie

Ďalšími významnými zložkami sú koenzým Q10, ženské hormóny estrogén a progesterón a tiež lecitín podporujúci sviežosť a elasticitu pokožky. Koenzým Q10 patrí medzi významné antioxidanty, zachytáva voľné radikály a pomáha uvoľniť energiu spaľovaním živín. Ak je ho v tele nedostatok, nie je schopné správne fungovať. Mladý zdravý človek dokáže prijať dostatočné množstvo koenzýmu Q10 prijať z potravy, no po dvadsiatom roku života dochádza k jeho prirodzenému úbytku a po štyridsiatke zostane v tele len polovica potrebnej dávky. Bez neho dochádza k predčasnému starnutiu, znižuje sa výkonnosť, telo ťažšie zvláda záťaž a prejavuje sa únava. Olej z pšeničných klíčkov spomaľuje proces starnutia, posilňuje reflexy a navracia životnú silu.

Starostlivosť o pokožku, nechty a vlasy

Vysoký obsah antioxidantov v oleji vytvára jeho regeneračné vlastnosti. Olej z pšeničných klíčkov pomáha vyhladiť pokožku a vrásky, omladzuje suchú kožu, eliminuje zjazvenia kože a zabraňuje vzniku tmavých pigmentových škvŕn (známych ako starecké škvrny). Je užitočný pomocník aj pri drobných popáleninách a podráždenej pokožke či pri rôznych kožných prasklinách. Tento olej pokožku nielen hydratuje, ale chráni ju aj po vystavení UV žiareniu. Ak nemáte po ruke krém po opaľovaní, natrite sa klíčkovým olejom. Doprajte výživu aj svojim nechtom a natrite ich olejom spolu s nechtovou kožtičkou aspoň každý druhý večer pred spaním.


Mohlo by vás zaujať: Všestranný pupalkový olej: Bojuje proti starnutiu, impotencii aj Alzheimerovi


Ako ho na telo použiť?

Použite ho aj pri príprave domácich pleťových masiek a odstránite akné. Podľa niektorých zdrojov tento olej pomáha aj na zmiernenie prejavov psoriázy.

Olej z pšeničných klíčkov sa používa samostatne alebo je možné pripraviť si zmes na masáž tváre aj tela použitím iných olejov, prípadne môžete olej pridať k rôznym kozmetickým výrobkom na telo, vlasy a tvár.

Rovnako ako väčšina panenských olejov aj olej z pšeničných klíčkov je výborná vlasová výživa. Jeho používaním obmedzíte vypadávanie vlasov.

Hlava, svaly, nervy aj kosti

Látky obsiahnuté v oleji z pšeničných klíčkov podporujú správnu činnosť mozgu, pôsobia proti migrénam a pomáhajú odbúrať stres. Má pozitívny vplyv aj pri liečení neurologických problémov, pri očných poruchách a hučaní v ušiach. Zmierňuje svalové kŕče, znižuje hladinu kyseliny močovej v kĺboch, preto sa používa pri liečení zápalov kĺbov.

U mužov podnecuje tvorbu spermií a podporuje potenciu. U žien napomáha pri tvorbe ženských hormónov, podporuje ovuláciu a oplodnenie vajíčka, pomáha aj k normálnemu priebehu tehotenstva a k zdravému vývoju plodu. Tlmí príznaky predmenštruačného syndrómu i klimaktéria, ľudovo povedané prechodu. Pšeničné klíčky a ich olej zvyšujú fyzickú kondíciu a odolnosť proti únave. Hyperaktívnym deťom pomáha k celkovému upokojeniu.


Mohlo by vás zaujať: Pestrecový olej pre vaše telo: Proti pečeňovým problémom aj pre lepší sex


Konzumácia a skladovanie

Olej z pšeničných klíčkov sa používa výhradne za studena, pretože pri vysokých teplotách sa rozkladajú všetky prospešné látky, ktoré obsahuje. Použite ho do domácich dresingov, do zeleninových šalátov alebo na cestoviny či len tak s pečivom. Skladujte ho pri teplote od 7°C do 25 °C na tmavom mieste v dobre uzatvorenej nádobe. Pri nízkej teplote sa môže olej zakaliť alebo stuhnúť, no pri izbovej teplote sa tento efekt stratí.

Aj pre domácich maznáčikov

Olej z pšeničných klíčkov môžete použiť aj ako doplnok stravy pre domáce zvieratá. Zbavíte ich suchej kože, lupín a ich srsť získa krásny lesk.


Na čo všetko využívate olej z pšeničných klíčkov vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame