Olivové oleje v našich obchodoch: Od top kvality majú poriadne ďaleko

Olivový olej

Olivový olej (Zdroj: SITA)

Šokujúce zistenie. Naši českí susedia testovali olivové oleje a prišli na to, že niektoré z nich, obsahovali rakovinotvorné látky a nebezpečné pesticídy. Išlo pri tom o extra panenské a BIO olivové oleje a jeden z nich bol dokonca určený pre deti. Škodlivé látky boli objavené v 15 zo 17 testovaných olejov.

Skutočne „EXTRA“

Jedine tak by sa dali označiť výrobky, ktoré testovali českí vedci. Tento výskum bol uskutočnený časopisom dTest. Ten sa podujal na to, že preskúma zloženie, pravosť a čistotu extra panenských olivových olejov, predávaných v bežných obchodoch na území Čiech. Výsledky však mnohým vyrazili dych.

Čo znamená extra panenský?

Olej z vylisovaných olív, označených názvom „extra virgin“, alebo „extra panenský“ má spĺňať tie najvyššie kritériá kvality, nezávadnosti a čistoty olív, z ktorých je vyrábaný. Musia sa pestovať na kvalitnej pôde, byť lisované za studena pri teplote maximálne do 50 ˚C a ich acidita, teda voľná kyslosť nemôže prekročiť 0,8 %. Bio oleje by mali byť vyrobené z olív, na ktoré sa nepoužívajú nijaké postreky a sú pestované na územiach s minimálnym znečistením pôdy a ovzdušia.


Mohlo by vás zaujímať: Pravda o solení a vyprážaní: Skoncujte s najväčšími mýtmi vo vašej kuchyni


Našlo sa aj zakázané DDT

V testovaných výrobkoch sa našli v troch prípadoch aj stopy po dávno zakázanom pesticíde DDT, ktorý slúži na postrek proti škodlivému hmyzu. Preniká do plodov a zostáva vo vylisovanom oleji, pričom poškodzuje ľudské zdravie. Táto látka sa dokonca našla v olejoch označovaných ako BIO! Jeho použitie bolo pritom v európskom poľnohospodárstve zakázané už pred takmer 40 rokmi. Ide o karcinogénnu látku, ktorá sa ukladá do pečene a tuku a preniká aj do materského mlieka.

Nebezpečných bolo takmer 90% testovaných olejov

Neuveriteľné číslo, ku ktorému dospeli naši susedia, je skutočne sklamaním. Olivové oleje  sú v očiach verejnosti denne prezentované ako jedna z najzdravších potravín vôbec, preto je toto zistenie skutočne zarmucujúce. Testovaných bolo 17 druhov olejov, pričom v až v 15 z nich boli nájdené zvyšky jedného, alebo dokonca aj viacerých, pre ľudské zdravie nebezpečných pesticídov, či látok.


Mohlo by vás zaujímať: Klasika menom slnečnicový olej: Vášmu zdraviu tiež môže prospievať


Ktorým olejom sa radšej vyhnúť?

„Jednalo sa o BIO oleje značky Billa náš bio/extra panenský olej (min. trvanlivosť do 31/07/2013) a Basso Organic Extra Virgin Olive Oil for Kids (min. trvanlivosť do 12/2013), teda výrobok určený deťom,“ uvádza šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová. Ďalší olej, ktorý obsahoval DDT, ale aj stopy ďalších dvoch pesticídov, sa volá Borges 100% Hojiblanca Olive ExtraVirgin Olive Oil (min. trvanlivosť do 31/05/2014). Olej Bertolli (min. trvanlivosť do 07/2013) zas obsahoval vysoké hladiny rakovinotvorných polycyklických aromatických uhľovodíkov.

Limity aj napriek tomu neprekročili

Aj keď v olejoch namerané hodnoty, neprekročili povolené európske limity, je tento stav zarážajúci. Zistená prítomnosť karcinogénnych látok je totiž signálom tohto, že olivy ani v tých najkvalitnejších, teda extra panenských a dokonca ani v BIO olejoch, nie sú také kvalitné, ako by ste si mysleli. Sú totiž pestované v znečistenom prostredí. Otázne je, do akej miery je prítomnosť karcingénov v olivovom oleji, aj keď v povolených množstvách, pri dlhodobom používaní, zdraviu neškodná.


Mohlo by vás zaujímať: Tekvicový olej: Má skvelú chuť, bieli starecké škvrny a pomáha hustejším vlasom


Pozor na zavádzanie

Mnohí výrobcovia zvyšujú svoje zisky nekalými obchodnými praktikami. Napríklad tým, že miesto krajiny pôvodu, napíšu na obal krajinu plnenia (napr. Taliansko). Tam sa však olivy len spracujú, no vyrástli inde. Kvalitný olivový olej by mal byť v zelenej, resp. tmavej sklenenej fľaši, nikdy nie plastovej. Pozor aj na spomínanú aciditu, tá musí byť pri naozaj kvalitnom oleji menšia ako 0,8 %. Nezabúdajte ani na krajinu pôvodu (nie plnenia), pretože tie najkvalitnejšie oleje sú talianske a grécke. V neposlednom rade – naozaj kvalitný olej nemôže patriť medzi tie lacnejšie.


Dávate pri výbere olivového oleja pozor? Ktorý je podľa vás najlepší? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: SITA, SITA, Oliver
Odporúčame