Olivový olej je malý zázrak: Naučte sa rozoznať ten najkvalitnejší!

Olivový olej

SITA

Mnohí z nás ho používajú denne s tým, že robia niečo dobré pre svoje zdravie. Nepochybne patrí ku veľmi zdravým potravinám. V obchodoch máte však na výber zo širokej ponuky. Viete, že nie každý olivový olej je zdravý?

Treba si vedieť spomedzi ponúkaných variant vybrať tú správnu. Nie každý olivový olej je skutočným olivovým olejom a prospieva nášmu zdraviu. Na trhu sú ponúkané aj lacné varianty vyrobené zo zvyškov olív, z ich šupiek a ostatného odpadu. Tieto oleje sú aj zmesami rôznych olejov a označujú sa ako „olio d´oliva“ a môžu obsahovať aj chemické látky. Vyrábajú sa z olejových výliskov za pomoci použitia rozpúšťadiel. Sú preto aj veľmi lacné a balené väčšinou v plastových obaloch, čo už samo o sebe sú dostatočné indície poukazujúce na nekvalitu. Rozpoznať pravý olivový olej od jeho nekvalitnej napodobeniny nie je vždy až také ľahké.


Tiež by vás mohlo zaujať: Dilema vo vašej kuchyni: Je zdravšia masť alebo olej?


Aká je ponuka v slovenských obchodoch?

Je jednou z najzdravších potravín súčasnosti, ktorá sa vďaka svojej chuti a obsahu množstva nenasýtených mastných kyselín, antioxidantov a vitamínu E, stala symbolom zdravého stravovania. V slovenských obchodoch sa môžete stretnúť s dosť veľkou ponukou olivových olejov. Dostupné sú mnohé značky, patria medzi ne vysoko kvalitné, ale tiež aj nekvalitné druhy.

Najkvalitnejšie oleje sú z Talianska

V súčasnosti prevláda u odborníkov názor, že najkvalitnejšie olivové oleje sú práve tie, ktoré pochádzajú z Talianska. Väčšina olivových olejov predávaných na Slovensku sú však španielskeho pôvodu a tie odborníci považujú skôr za oleje konzumnejšieho charakteru, vhodné skôr na varenie, ako na studenú kuchyňu a do šalátov.

Vedeli ste, že z piatich kilogramov olív sa vyrobí len 1 liter kvalitného olivového oleja a jeden olivovník vyprodukuje množstvo olív, ktoré postačuje len na výrobu 1,5 – 2 l litre oleja?


Tiež by vás mohlo zaujať: Tajomstvo olivového oleja: Prospieva telu zvnútra aj zvonku


Ako vybrať kvalitný olivový olej?

 V Európskej únii sa musia výrobcovia uvádzať povinne akosť oleja. Tie sú tri: Extra virgin, Virgin a čistý olivový olej:

  • EXTRA VIRGIN (EXTRA PANENSKÝ) – určite najkvalitnejší olivový olej, ktorý je vyrobený len čisto mechanickým spôsobom, pretože je lisovaný za studena. Čisto mechanický spôsob úpravy zaručuje kvalitu a stopercentné zachovanie všetkých zdraviu prospešných látok. Je ideálny na studenú kuchyňu a neodporúča sa napríklad na grilovanie, alebo fritovanie.
  • VIRGIN (PANENSKÝ) – získava sa tiež lisovaním za studena, avšak z menej kvalitných olív. Je vhodný na studenú aj teplú kuchyňu.
  • Čistý olivový olej – vyrába sa z olív najnižšej kvality, pomocou chemického spracovania a rafinovania. Použitie sa odporúča najmä na tepelnú úpravu jedál, nakoľko má takmer úplne nevýraznú chuť a nízku kvalitu.

Na čo sa zamerať pri kúpe?

To najhlavnejšie, čo by ste si mali na oleji všimnúť, je jeho akosť, krajina pôvodu a dátum spotreby. Ten by nemal byť dlhší ako 18 mesiacov od dátumu výroby. V ideálnom prípade by nemal presiahnuť 12 mesiacov od dňa výroby oleja. Maximálna doba, ktorú kvalitný olivový olej nemôže presiahnuť, sú dva roky. Ak tento čas dátum spotreby presahuje, pravdepodobne sa nejedná o kvalitný a čisto prírodný výrobok.

Nezabúdajte na obal v akom sa olej predáva. Kvalitné oleje sú balené jednoznačne v sklenených fľašiach s tmavým zafarbením. Ak sa vám teda doteraz v obchode celkom pozdával lacný olivový olej v plastovej priehľadnej fľaši, rýchlo naňho zabudnite. Neulahodíte ani svojmu zdraviu, ani chuťovým bunkám.

Zdroj: SITA, SITA, Nela
Odporúčame