Omladnite vo vode: Plávanie vás naštartuje!

bazén

sita

Túžite sa rozhýbať, nabrať kondíciu a zároveň zrelaxovať myseľ bez ohľadu na to, aké vládne počasie? Potom je pre vás plávanie to pravé. Lepší pomer priaznivých účinkov na zdravie pri podstúpení minimálnych rizík určite nenájdete.

Načo je plávanie vlastne dobré?

Blahodarné účinky plávania možno rozviesť do hneď niekoľkých smerov. Keďže ide o aeróbnu aktivitu, za čas strávený v bazéne sa vám odvďačí predovšetkým váš srdcovo-cievny systém. Pri pohybe vo vode súčasne dochádza ku komplexnému rozvoju svalovej hmoty – veľkých svalových skupín, ale aj tých, o ktorých ste doteraz ani netušili, že ich máte. Ak sa plávanie navyše vykonáva pravidelne a v dostatočnej intenzite, zlepšuje sa kondícia, zvyšuje sa kapacita pľúc a doslova sa „odplavujú“ kilá navyše. Rozdielna teplota vzduchu a vody vedie tiež k otužovaniu a posilneniu obranyschopnosti, čo oceníte najmä v období chrípok. Pri plávaní sa nikdy netreba obávať prehrievania organizmu, ako to býva, napríklad, pri behu. Voda obtekajúca telo totiž odvádza teplo ďaleko účinnejšie ako vzduch. Ešte stále nie ste na plávanie naladení? Nechajte sa zlákať výhodou, ktorá je zo všetkých najpodstatnejšia. Keďže vaše telo je v bazéne po celý čas nadnášané, vaše kĺby a chrbtica ani trochu netrpí. Práve naopak, dochádza k jej uvoľneniu!

Zopár rád na začiatok

Ak s plávaním ešte len začínate, prípadne sa plánujete k tomu športu vrátiť po dlhšom čase, zájdite najskôr do obchodu. Potrebovať bude kvalitné plavky s elastanom, ktoré vám padnú ako uliate a vytvoria vám na tele efekt druhej kože. Dámy, zabudnite na bikiny, ďaleko komfortnejšie pre vás bude jednodielny plavecký úbor, čiže „celé“ plavky, ako ich bežne nazývame. Dokonalú ochranu očí docielite plaveckými okuliarmi, ktorým by pri použití vo vonkajších bazénoch či pri mori nemal chýbať UV filter.

Nezabudnite na hygienu

K bazénu si okrem osušky vezmite aj hygienické potreby na sprchovanie, nebudete sa po ne musieť vracať do skrinky. Odporúčame vám tiež šľapky (nie textilné), ktorých nosenie je rozhodne na mieste. Nielenže zabránite pádu na šmykľavej podlahe, no svoje chodidlá lepšie ochránite pred číhajúcimi plesňami. Pred samotným vstupom do bazéna sa nezabudnite aspoň mierne rozcvičiť a osviežiť čistou vodou v sprchárni. Pokiaľ máte problémy so srdcom, do bazéna vchádzajte postupne, rozhodne do vody neskáčte.

Kedy a za koľko sa vybrať na plaváreň?

Ak chcete ušetriť a mať v plaveckej dráhe viac miesta, na plaváreň zájdite v čase obeda. V prípade, že si takýto benefit počas pracovného dňa dopriať nemôžete, pouvažujte nad permanentkou. Výraznú zľavu väčšina plaveckých prevádzok automaticky poskytuje športovcom po šesťdesiatke. Niektoré plavárne ponúkajú aj tzv. večerné kúpanie, tam si však radosť z pohybu pre veľký počet záujemcov veľmi nevychutnáte.

Odporúčania na záver

S plávaním začínajte v pozvoľnom tempe, nie s maximálnym úsilím. Vyhnete sa tak rýchlemu vyčerpaniu, ktoré väčšinu plavcov-začiatočníkov odrádza. Aby ste v bazéne vydržali dlhší čas, zoberte niekoho blízkeho, s kým sa medzi jednotlivými „dĺžkami“ porozprávate. Ak ste však odkázaní len sami na seba, doprajte si motiváciu v podobe hudby. Súčasný trh ponúka slušný výber vodotesných MP3 prehrávačov, ktoré vás vo vode perfektne naladia. Verte, že takúto investíciu neoľutujete!

Zdroj: sita, Emma
Odporúčame