Opäť plné hniezdo: Spolužitie s deťmi môže fungovať

žena

photl.com

Sotva ste si zvykli, že sú preč a už ich máte späť? Poradíme vám, ako zvládnuť návrat dospelých detí pod vaše krídla a ostať v pohode.

“Konečne sami,” tešila sa Alžbeta, keď jej deti odišli študovať do iného mesta. Nie však nadlho. Len pár mesiacov po tom, ako si zvykla vychutnávať pokojné večery bez hádok o ovládač, víkendy bez prania troch košov prádla a dni, keď sa s manželom mohli venovať iba jeden druhému, ohlásila mladšia dcéra návrat. Aj s priateľom a očakávaným prírastkom do rodiny. A bolo po idylke! Že vám je to povedomé? Nečudo, veď na Slovensku žije čoraz viac mladých ľudí pod jednou strechou so svojimi rodičmi. Po skončení školy, založení rodiny alebo strate práce sa mnohí vracajú zo svojich podnájmov naspäť do hotela „u mamičky“. Ak chcete, aby vaše spolužitie fungovalo (a nie na úkor vás), držte sa troch dobrých rád.


Mohlo by vás zaujať: Predstavte deťom svoju novú polovičku: Pôjde to aj bez stresov a v pohode


Stanovte pravidlá

„Odkedy sa narodil vnúčik, celý dom je hore nohami. Nie že by mi mladí vadili, to nie, veď som teraz hrdá babka, len by som uvítala, keby by sa aj oni trochu zapájali do chodu domácnosti. Zatiaľ mám však pocit, že robím popri mojej normálnej práci aj opatrovateľku a slúžku na polovičný úväzok,“ pokračuje v rozprávaní Alžbeta. Sama uznáva, že spravila chybu, keď pravidlá nestanovila hneď na začiatku. Základom pokojného spolunažívania viacerých generácií totiž je dohoda sa na základných veciach ako rozdelenie domácich prác, prispievanie na domácnosť, požičiavanie si vecí od ostatných členov rodiny, či nočné návštevy. Pravidlá môžete každé dva mesiace prehodnotiť, aby sa nikto necítil ukrivdený.

Zaveďte rodinné stretnutia

Psychológovia tvrdia, že rodiny, v ktorých funguje otvorená komunikácia, majú oveľa väčšiu šancu vyriešiť problémy už v zárodku. Preto nečakajte, že vaše deti samé pochopia, čo od nich čakáte alebo čo vám na ich správaní vadí a zaveďte pravidelné rodinné stretnutia. Na nich dostanú všetci členovia domácnosti možnosť vyjadriť svoj názor na problémy a pravidlá spoločného fungovania, či navrhnúť zlepšenie. Dôležité je, aby si každý uvedomoval význam týchto stretnutí a zúčastňoval sa ich – je to predsa to najmenej, čo môžete pre príjemné spolunažívanie urobiť.


Mohlo by vás zaujať: Byť otcom vo vyššom veku nie je ideál: Ich potomkom hrozia psychické choroby


Myslite na seba

Je pekné, že svoje deti milujete a spravili by ste pre ne všetko, ale uvedomte si, že unavená a frustrovaná nebudete pôsobiť ako prototyp matky či babky roka. Myslite preto aj na svoje pocity a potreby. Nehanbite sa za to, že ste sa tešili na trochu pokoja a nebojte sa priznať, že máte niekedy plného domu po krk. Veď preto nie ste zlý rodič, len potrebujete viac priestoru a času pre seba. Ak vám chýbajú chvíle s manželom, vezmite si pár dní voľna a utečte na chatu, či do kúpeľov, zájdite do kina, na večeru alebo na spoločnú prechádzku. A z času na čas si nájdite čas len a len na seba – či už pôjdete na víkend k osamelej kamarátke alebo na hodinu jógy, dôležité je, aby ste sa nezanedbávali. Čím spokojnejšia budete, tým lepšia bude atmosféra v celom dome!


Aké skúsenosti máte so spolužitím s deťmi vy alebo vaše okolie? Podeľte sa o svoje skúsenosti a tipy s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Viktória
Odporúčame