Opäť ste sa s partnerom pochytili? Naučte sa zvládnuť hádku v niekoľkých krokoch

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Väčšinu sa hádame pre absolútne banality. Partner (opäť) zabudne vysypať kôš, na zemi sa váľajú ponožky, či kopa špinavého riadu čaká zas na nás. Aj my máme, samozrejme, svoje muchy. Ak sa toho nakopí viac, potom stačí len povestná posledná kvapka, kvôli ktorej sa rozpúta hotové peklo. Vedieť sa konštruktívne hádať bez toho, aby sme zhadzovali našu polovičku je umenie. Skúste dodržiavať zopár základných pravidiel a hádka vám môže priniesť skutočný úžitok.

1. Držte sa len jednej veci

Hádate sa kvôli neumytému riadu? Tak ostaňte len pri ňom. Nesnažte sa partnerovi vyhodiť na oči všetko, čo vám zíde na um. Bolo by to nefér a on by len získal pocit, že v skutočnosti za nič nestojí a vy na ňom vidíte len chyby. Ak si nedáme pozor, často v rozčúlení vyčítame tomu druhému krivdy, ktoré sa udiali pred dvadsiatimi rokmi. Minulosť je minulosť. Nedovoľte, aby ste počas hádky vyťahovali zo skrine starých kostlivcov.

2. Hovorte o tom, ako sa cítite

„Ty ma vôbec nemáš rád…“ alebo „Keby ti na mne záležalo, tak by si…“ Ruku na srdce, kto z nás nikdy nepovedal podobné slová? Zhlboka sa nadýchnite a snažte sa zostať objektívni. Nevynesené smeti predsa nemusia znamenať, že vás prestala vaša polovička milovať. Ak chcete z hádky vyťažiť maximum, vravte o tom, čo cítite vy. Že vás to sklamalo, pretože ste očakávali, že splní sľub. Že vám to narušilo plány. Chceli ste predsa spoločne oddychovať, nie stráviť ešte dobrú chvíľu pri smetiakoch.


Mohlo by vás zaujať: Obviňovanie a hádky sú bežnou súčasťou vzťahov: Zlepší sa to, ak začnete od seba


3. Vyhnite sa extrémom

„Ty nikdy…“, „Ty vždy…“ Žiadny extrém nie je dobrý a to sa týka aj hádok. Ak partnerovi začnete vykrikovať, že vás nikdy nepočúva, začne sa automaticky obhajovať. Je to logické, pretože je to pravda. Predsa sú len chvíle, kedy vám dáva celú svoju pozornosť. Preto by sme sa mali aspoň pokúsiť vyhnúť sa zavádzajúcim tvrdeniam.

4. Nekričte

Pokiaľ je to čo i len trochu možné, uberte decibely. Keď začnete po niekom kričať, okamžite prepne do obranného módu. Aby ste sa vyhli zbytočnému zvyšovaniu hlasu, skúste šepkať. Oboch vás to donúti sústrediť sa oveľa viac na obsah rozhovoru. Navyše, váš partner bude nútený viac počúvať, aby zachytil všetko, čo mu chcete povedať.

5. Stanovte si časový limit

Určite ste si už aj vy všimli, že po uplynutí istého času akákoľvek hádka stráca zmysel. Aby ste z nej mali čo najväčší úžitok, stanovte si časový limit. Povedzte si, že konflikt sa pokúsite vyriešiť za 15 až 20 minút. Ak budete vidieť, že ste sa vám nepodarilo pohnúť sa z miesta, hádku po ukončení časového limitu čo najskôr ukončite.


Mohlo by vás zaujať: Dokázať sa pohádať je umenie: Tipy, vďaka ktorým zvládnete akýkoľvek konflikt


6. Prijmite, že nemusíte mať pravdu

Každá minca má dve strany mince a na všetko, čo sa nám deje, sa môžeme pozerať z viacerých uhlov. Pamätajme na zdravú dávku sebakritiky. Nikto nie je dokonalý a aj my môžeme mať určitý podiel viny v danej situácii. Buďte pripravení vypočuť si aj druhú stranu a prijať fakt, že nie vždy musíte mať pravdu. Tá väčšinou leží niekde uprostred.

7. Pokúste sa vcítiť do druhého človeka

Aspoň na chvíľku si pokúste predstaviť, ako sa chodí v partnerových topánkach. Ak to skúsite, možno sa vám podarí uvidieť celú situáciu inými očami. Neraz to je veľmi cenná skúsenosť. Možno partner tak prehnane reaguje, pretože sa bojí, že vás stratí. Príčin môže byť samozrejme viacero.

Mnohí z nás sa vyhýbajú hádke v presvedčení, že už malý konflikt môže naveky pochovať vzťah. Nie je to však také čierno-biele. Ak si medzi sebou poviete, čo vás trápi, vaše spolunažívanie to dokáže výrazne zlepšiť.


Darí sa vám s nadhľadom zvládať partnerské hádky? Napíšte ostatným čitateľom tipy ako na to v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame