Opradené tajomstvami a históriou: Tieto pamiatky nás fascinujú aj dnes

Veľké pyramídy v Gíze

thinkstockphotos.com

Vášnivých cestovateľov túžba po nových záhadných miestach neopúšťa ani vo vyššom veku. Ak aj vás lákajú tajomstvami opradené miesta, ktoré zároveň nie sú ťažko dostupné, vyskúšajte niektorý z našich tipov na dovolenku či víkendový výlet. Každé z týchto miest v sebe ukrýva množstvo legiend a história z nich priam dýcha.

Postavil Merlin Stonehenge?

Anglicko má mnohé miesta, ktoré sa oplatí vidieť a jedným z nich, azda najviac opradený legendami, je Stonehenge.  Traduje sa, že megalitický komplex postavil kúzelník Merlin, v skutočnosti však tento kruh menhirov objavil ešte pred kráľom Artušom. Hoci bádatelia zistili, že podivná stavba má viac ako 5000 rokov, doteraz netušia, ako dokázali ľudia prepraviť balvany ťažké až 50 ton. Kameňolom sa totiž našiel až stovky kilometrov odtiaľ. Legendy hovoria, že tieto kamene prenášajú obrovskú energiu a ten, kto sa ich dotkne, bude obdarený veľkou duchovnou silou. Bežní návštevníci sa však kameňov dotýkať nemôžu, celý komplex je obohnaný ochranným plotom a dotknúť sa ich je možné len počas osláv letného a zimného slnovratu.

Stonehenge

Mohlo by vás zaujať: Tajomné Maroko: Ktoré miesta navštíviť, kedy a za koľko?


V Írsku nájdete vstup do ríše škriatkov a víl

Mohylu Newgrange cestovatelia často radia medzi neoficiálne divy sveta. Írske povery hovoria, že je to vstup do krajiny škriatkov a víl. Stavba bola umiestnená tak, že svetlo pri východe slnka dopadá na pozdĺžnu stranu chodby a do hrobky priamo na jeden vyzdobený kameň. Mohyla však ponúka priestor na množstvo otázok. Ako tam boli dopravené obrovské balvany, ktoré nebol rozdelené na viac kusov? Prečo v tak dôkladne upravenej hrobke sa uchovávali pozostatky iba piatich ľudí? Hoci vám výlet na toto tajuplné miesto na ne odpovede nedá, rozhodne stojí za to, navštíviť ho. Z Dublinu sa tam dostanete autobusom s len jedným prestupom v prímorskom meste Drogheda za niečo vyše hodiny a v okolí sa nachádzajú aj iné pamiatky, ktoré sa oplatí vidieť.

Mohyla Newgrange

Mohlo by vás zaujať: Krásne more a bohatá história: Objavte tajuplný Egypt ešte tento rok!


Ukrýva egyptská sfinga pod sebou tajomstvo?

Jedna z najzáhadnejších stavieb všetkých čias je Veľká sfinga opradená mnohými legendami. A ak sa vyberáte na dovolenku do Egypta, určite by ste si ju nemali nechať ujsť. Kolosálna socha sa nachádza uprostred púšte a väčšina vedcov sa prikláňa k teórii, že ju do skaly nechal vytesať egyptský panovník Rechef. Názory odborníkov sa však rôznia. Mnohé pochybnosti sa vynárajú aj pri zmienke o chodbách pod sfingou. Nájdené duté priestory niektorí považujú za výsledok erózie, iní sa zas snažia vyvrátiť odpovede oficiálnej egyptológie. V každom prípade vidieť taký kolos naživo je zážitok.

Veľká sfinga

Mohlo by vás zaujať: Vyberte si váš vlastný 8. div sveta: Tieto miesta očaria aj vás!


Skalné mesto z pieskovca je aj rajom pre filmárov

Skalné mesto Petra v Jordánsku je jedným z najčarovnejších miest na svete. Mesto podľa vedcov existovalo už v dobe kamennej. Všetky stavby, ktoré sa v ňom nachádzajú, boli vytesané do pieskovca. Údolie sa po druhom veľkom zemetrasení  stalo tajomstvom miestnych beduínov a postupne upadalo odo zabudnutia. Nádherné prostredie využívajú aj filmári, točili sa tu rôzne filmy, napr. Indiana Jones či Múmia. Najjednoduchšie sa do Petry dostanete miestnou dopravou, najskôr budú vaše kroky smerovať do dedinky Wádí Músa, ktorá je nad skalným mestom. Niektoré časti mestečka môžete absolvovať na koni a v prípade únavy aj cestu naspäť. Kvôli vysokým teplotám či dlhšej pešej túre nemusí byť návšteva Petry vhodná pre každého.

Skalné mesto Petra

Mohlo by vás zaujať: Máte ich každý deň pred očami: História hodiniek fascinuje aj dnes


Baalbek skrýva perlu

Mesto, ktorému kraľuje monumentálny chrám postavený obrami. Aspoň tak to tvrdia mnohé legendy. Bakchov chrám je postavený v antickom štýle a v súčasnosti je vnímaný ako akási perla v troskách mesta, ktoré kedysi výrazne prosperovalo. Výzorom pripomína aténsky Parthenón, no veľkosťou sa mu grécky chrám vôbec nevyrovná. Škoda však, že v súčasnosti sa do týchto končín neodporúča vycestovať.

Bakchov chrám

Ktoré zo spomínaných pamiatok ste už navštívili? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame