Opuchy, únava, problémy s močením: Ochorenie obličiek začína nenápadne

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Hovorí sa, že ochorenie obličiek nebolí, aj preto sa naň často príde neskoro. Celosvetovo podľa odhadov trpí ochorením obličiek približne 850 miliónov ľudí a každý rok naň zomrie 2,4 milióna pacientov. Ochorenia obličiek sú v súčasnosti už šiestou najrýchlejšie rastúcou príčinou úmrtí. Najčastejšie sa ochorenie objavuje vo veku 50 až 60 rokov. V mladšej kategórii dominujú ženy, potom štafetu preberajú muži.   

Kto by mal spozornieť? 

Pre ľudský organizmus sú obličky rovnako nevyhnutné ako srdce či pľúca. Ich hlavnou úlohou je čistiť krv od odpadových látok, ktoré sa z tela vylučujú močom. Zákernosť ich ochorenia spočíva v tom, že človek spočiatku nič necíti. Pritom platí, že čím skôr sa choroba diagnostikuje, tým jednoduchšia je liečba.  

Strata funkcie obličiek má za následok výrazné obmedzenie života pacienta, kedy jedinou nádejou na záchranu života je pravidelná dialýza alebo transplantácia. Neviete, či patríte k ohrozeným skupinám ľudí a do akej miery sa vás ochorenie obličiek môže týkať? Spozornieť by ste mali, ak máte viac ako 50 rokov, trpíte vysokým krvným tlakom, liečite sa na cukrovku, fajčíte,  a tiež vtedy, ak sa ochorenia už vyskytlo vo vašej rodine.    


Mohlo by vás zaujať: Problémy s obličkami netreba zanedbať: Pomôžte im pracovať správne


Varovné príznaky  

Aj keď na choré obličky vás bolesť neupozorní, všímať by ste si mali akékoľvek, aj relatívne nenápadné príznaky, ktoré signalizujú, že čosi nie je vporiadku. Toto sú symptómy, ktoré určite nepodceňujte 

  • Opuchy: Opuchnutá tvár, členky, zápästia a ďalšie časti tela môžu signalizovať, že vaše obličky nepracujú tak, ako by mali. Opuchy spôsobujú buď bielkoviny v moči alebo neschopnosť obličiek regulovať hladinu sodíka v tele. V druhom prípade vysoká koncentrácia sodíka v tele vedie k zadržiavaniu vody v tkanivách, a rôzne časti tela potom opúchajú.  
  • Únava: Hoci ste nijako zvlášť nepracovali, cítite sa neustále unavení a ospalí? Aj to môže byť varovný signálZvlášť, ak napriek ospalosti nemôžete spať a ráno sa budíte doslova vyšťavení. Súvislosť medzi únavou, nespavosťou a ochorením obličiek preukázal aj výskum, ktorého výsledky boli publikované v magazíne Renal & Urology News. Únava, problémy s koncentráciou, ale aj nekvalitný spánok súvisia s nedostatočným fungovaním obličiek, ktoré má za následok hromadenie toxínov v tele.     
  • Suchá koža a svrbenie: Ochorenie obličiek sa často prejavuje aj suchou pokožkou, ktorá svrbí, najmú na chrbte, hrudníku a hlave. Tieto problémy sú spôsobené neschopnosťou obličiek udržať primeranú hladinu vápnika a fosforu v krvi.  
  • Problémy smočenímVšímajte si akúkoľvek zmenu. Prítomná je častejšia frekvencia močenia, najmä v noci. Za problematickú možno považovať situáciu, keď musíte v noci močiť viac ako dvakrát. Ďalším symptómom je aj výrazne znížená frekvencia močenia a spenený či zakalený moč. Ak váš moč vyzerá, akoby bol plný „bubliniek“, pravdepodobne obsahuje bielkoviny, a to značí, že vaše obličky nepracujú dostatočne. Varovným príznakom je aj bolesť pri močení či dokonca krv.  
  • Pachuť v ústach: Na pohľad nenápadným príznakom je aj kovová pachuť v ústach. Ak máte pocit, akoby ste stále mali na jazyku niečo železné, určite zbystrite pozornosť. Môže to totiž znamenať,  že v tele sa vám hromadia toxíny. Na ochorenie obličiek môže upozorniť aj páchnuci dych  v tele totiž stúpa hladina močoviny a čpavkové výpary sa prejavia v dychu.   
  • Ďalšie symptómy: K ďalším zdravotným problémom, ktoré môžu mať súvis s ochorením obličiek, patria aj bolesti hlavy, vysoký tlak, nechutenstvo, opakované zvracanie, zvýšený pocit smädu, bledá koža či anémia.      

Mohlo by vás zaujať: Obličky sú čističkou nášho tela: Postarajte sa, aby fungovali naplno


Z vyšetrenia netreba mať obavy 

Ak bude mať váš všeobecný lekár podozrenie na ochorenie obličiek, pošle vás do nefrologickej ambulancie. Vyšetrenia sa nemusíte báť, je bezbolestné a trvá približne 15 minút. Lekár pri ňom zhodnotí rizikové faktory, ako je fajčenie, nadváha a životospráva, a potom laboratórne vyhodnotí hladinu cukru v krvi, krvný tlak, BMI a hladinu bielkovín v moči. Na vyšetrenie by ste mali prísť nalačno. Ak testy krvi a moču poukážu na zníženú činnosť obličiek, lekár urobí doplňujúce vyšetrenia (ultrazvuk, počítačová tomografia, magnetická rezonancia), ktoré pomôžu určiť príčinu problému.  


Máte skúsenosti s ochoreniami obličiek? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.





Zdroj: Mirka
Odporúčame