Oranžová na tanieri: Pomaranče ocenia cukrovkári, melón si poradí s krvným tlakom

Oranžový melón

gettyimages

Ako prvý sa vám určite v mysli vybaví pomaranč. Patrí sem aj mrkva, mandarínky, marhule, tekvica, papája, mango, sladké zemiaky či paprika. Prečo ich zaradiť do jedálnička?

Betakarotén (oranžové farbivo), ktorý je prijatý z prírodných zdrojov sa v ľudskom tele mení na prospešný antioxidant – vitamín A. Iné je to však v prípade, ak by ste sa rozhodli obísť prírodnú cestu. Ak začneme betakarotén užívať vo forme výživového doplnku, jeho potenciál sa nemusí prejaviť naplno a želaných účinkov sa pravdepodobne nedočkáme. Najlepšie, čo môžeme urobiť, je pravidelne konzumovať nasledujúce chutné druhy ovocia a zeleniny.

Mrkva

Je jedným z jeho najbohatších zdrojov. Nestojí veľa a v kuchyni ju spracujete do sladkých aj slaných pokrmov, čo z nej robí univerzálnu zeleninu. Pomáha udržovať zdravie zraku, kognitívnych schopností a je prevenciou pred rakovinou pľúc. Svojimi detoxikačnými vlastnosťami zabraňuje hromadeniu tuku v pečeni. Okrem toho obsahuje vitamíny B, C, E aj K, z minerálov horčík, vápnik aj železo.

Tekvica

Maslová či hokkaido, čoraz častejšie si razí cestu aj na naše stoly. Obľúbená je najmä v podobe pyré a lahodnej krémovej polievky. Skvelý zdroj antioxidantov A, C aj E prispieva k ochrane pred voľnými radikálmi a pri pravidelnej konzumácii môže znížiť riziko rozvoja rakoviny. Zloženie tekvice má aj priaznivý vplyv na čistenie močového traktu a správnu funkciu obličiek.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Tomáš Klus 2019 – Klusymfonie

Sladké zemiaky

Jedinou nevýhodou je ich vyššia kalorická hodnota v porovnaní s bežnými slovenskými zemiakmi. Inak sú priam do prasknutia naplnené hodnotnými živinami. Už jeden stredne veľký batát pokryje dennú potrebu vitamínu A a tretinu odporúčanej dennej dávky vitamínu C. Nájdete v nich aj slušné zastúpenie vitamínov skupiny B, železa, zinku, draslíka, medi aj mangánu. Je dobré ich zaradiť do stravy práve vtedy, ak máte problémy so žalúdočnými vredmi a ochoreniami hrubého čreva. Sú vhodné aj pre diabetikov, keďže majú nízky glykemický index a prispievajú k stabilizácii hladiny cukru v krvi.

Pomaranče

Najznámejších zástupcov oranžových potravín netreba zvlášť predstavovať. Aj keď sa pre obsah vitamínu C pravidelne odporúčajú pri prechladnutí, v dávke „céčka“ ich predbehne grapefruit, limetka a dokonca aj paprika. Sú však chutné, či už na priamu konzumáciu alebo v podobe šťavy. Navyše pre množstvo ďalších živín, ako vitamínov A, B, E, draslíka, horčíka a vápnika, sa odporúčajú pri pľúcnych ochoreniach, astme, artritíde, vysokom krvnom tlaku aj cukrovke.

Mohlo by vás zaujať: Marhule nepodceňujte: Privedú vás k lepšej postave i mladšej pleti!

Marhule

Ich pestovanie má na Slovensku tradíciu a v kuchyniach ich vieme nájsť široké využitie. Sú doslova nabité zdravím. Podobne, ako predchádzajúce plodiny, aj marhule obsahujú betakarotén, vitamíny B aj C. Zaujímavý je vyšší obsah železa, najmä v sušenej podobe, ktorý podporuje zdravú krvotvorbu. Kyselina listová ochráni váš mozog a pamäť, kremík sa postará o krásu pokožky, vlasov aj nechtov.

Melón Cantaloupe

Bude to možno prekvapením, no malý sladký melón s oranžovou dužinou obsahuje viac betakaroténu ako marhule, pomaranče, broskyne či grapefruity. Najviac sa približuje k dávke, ktorú v sebe ukrýva mrkva. Pre solídny obsah vlákniny a vody (až 90 %) je vhodný na úpravu trávenia – aj v prípade, ak vás trápia chronické tráviace ťažkosti. Oceníte aj vyššie množstvo draslíka, ktoré pomáha znižovať vysoký krvný tlak a tiež aj zmierňuje problémy so zavodnením.

Ktoré oranžové potraviny najviac chutia vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame