Oregano je viac ako len korenie: Pomáha pri pľúcnych chorobách, nespavosti aj zápaloch

Oregano

thinkstockphotos.com

Pamajorán obyčajný alebo oregano je liečivá bylinka, ktorej pôsobnosť je často ohraničená len na kuchynské využitie. Svojim zložením je však predurčená na väčšiu, ako len takúto pomoc. Obsahuje totiž rad cenných látok priaznivo vplývajúcich na také problémy, s ktorými si neraz nevie dať rady ani klasická medicína.

Pamajorán obyčajný alebo oregano je liečivá bylinka, ktorej pôsobnosť je často ohraničená len na kuchynské využitie. Okrem toho však dokáze oveľa viac. Obsahuje totiž rad cenných látok priaznivo vplývajúcich na také problémy, s ktorými si neraz nevie dať rady ani klasická medicína.

Oslavovaný už v Antike

Na priaznivé vlastnosti oregana prišli už ľudia v dávnych vekoch. Pre starých Grékov bol synonymom šťastia a radosti, Egypťania ho zas používali počas svojich náboženských obradov a slúžil im aj ako dezinfekčný prostriedok. Niektoré národy ho dokonca vysádzali na hroby svojich blízkych zosnulých, ktorých mal chrániť a zabezpečiť to, že ich duše budú odpočívať v pokoji. Do Európy ho priviezli arabskí lekári, ktorí ho používali na liečbu migrén a nervozity.

Dobrá myseľ, sobotka či červený čaj

Aj to sú alternatívne, no používané názvy tejto vzácnej bylinky. Jeho správny názov však znie Pamajorán obyčajný (Organum vulgare). Dobre sa mu darí na slnečných stanovištiach, pričom ide o trvácnu medonosnú rastlinu, s výškou 30 – 60 cm. Možno ju pestovať v skalke, ale aj doma v kvetináči. Ak máte oregano v skalke, na zimu je potrebné ho ostrihať a prikryť lístím. Časť trsu s novými výhonkami môžete pred zazimovaním odstrihnúť a zasadiť si do kvetináča, aby ste mali k tejto vzácnej bylinke prístup aj počas zimy. AK pestovanie nepatrí medzi vaše záľuby, môžete využiť aj oreganový olej, ktorý si zachováva množstvo priaznivých účinkov tejto rastlinky.

Vhodný pri mnohých problémoch

Oregano, resp. pamajorán je liečivá bylinka, ktorá obsahuje 0,5 % silice, cyrnol, karvakrol, trieslovinu  a horčinu. Silica obsahuje až 16 % tymolu, ktorý má spolu s karvakrolom dokázané liečivé účinky. Pomáhajú pri:

  • kašli a pľúcnych chorobách, ochoreniach priedušiek,
  • kŕčoch a iných problémoch tráviaceho ústrojenstva,
  • vhodný pri zápaloch,
  • veľmi účinný pri plesniach (najmä oreganový olej),
  • antibakteriálne účinky,
  • pomáha pri podráždenej pokožke, ekzémoch, svrbení,
  • povzbudzuje chuť do jedla,
  • vhodný pri zahlienení, zlepšuje odkašliavanie,
  • pomáha pri nespavosti,
  • prospešný pri neurologických ochoreniach,
  • napomáha látkovej výmene,
  • je silný antioxidant.

Základ stredomorskej kuchyne

Oregano sa hojne používa pri príprave jedál, typických najmä pre taliansku, španielsku či grécku kuchyňu. Pomerne obľúbené je ale aj v mexickej kuchyni. Táto bylinka je dosť aromatická a skvelo sa hodí najmä ku paradajkám a všetkým jedlám z nich pripravených, zelenine, zemiakom, morským plodom, ale aj do polievok, gulášov, pod mäso (zvlášť podčiarkuje chuť jahňacieho a teľacieho mäsa), do šalátov, omáčok, syrových jedál, do jedál zo strukovín, rozličných plniek či do mletého mäsa. Odporúča sa najmä jeho kombinácia s čiernym korením a bazalkou.

Oregano –vylieči rakovinu prostaty?

Výskumy z ostatných rokov vkladajú do oregana veľké nádeje čo sa týka rakoviny prostaty. Tá je pritom jedna z najzhubnejších zároveň. Len na Slovensku na ňu zomrie ročne okolo 500 mužov. Vedúca výskumu, Supriya Bavadekarová z Univerzity na Long Islande,skúmala so svojimi kolegami látku karvakrol, ktorá sa vo významnom množstve nachádza práve v oregane. Podľa zistení z tohto výskumu, dokáže oregano, resp. látky v ňom obsiahnuté prinútiť rakovinové bunky ku apoptóze, teda samozničeniu.

Zdroj: plnielanu.sk, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame