Organizmus sa musí zbavovať toxínov: Skúste mu v tom pomôcť

Žena

thinkstockphotos.com

To slovo sa ozýva pravidelne – detoxikácia. Prečo je však dôležité ju absolvovať a akým spôsobom si ňou dokážme telo prečistiť? Stres, prejedanie, znečistenie životného prostredia, konzervačné lástky v potravinách, to všetko náš organizmus postupne znečisťuje. Preto je dôležité raz za čas mu dovoliť sa týchto nečistôt zbaviť

Ako to funguje?

Obličky a pečeň filtrujú odpad a črevá ho odvádzajú. Keď nie sú schopné plniť svoju úlohu, celkový stav organizmu je narušený. Sme unavení, pomaly trávime, zadržujeme vodu. Tieto orgány je potrebné stimulovať, aby bola zaistená ich správna funkcia.

Hľadáme magické potraviny, ktoré nám umožnia jesť čo chceme a kedy chceme, bez toho aby sme naberali na váhe, vysvetľuje nutričná poradkyňa Ambre Motová. Odporúča zvyknúť si na správnu výživu, pretože skutočná detoxikácia spočíva v zdravom živote a vo vyváženej strave. Lekár Patrick Aubé zdôrazňuje, aké je dôležité, aby boli funkcie organizmu zaisťujúce jeho očistu pripravené pracovať na maximálny výkon, aby dobre hrali svoju úlohu v organizme namáhanom nadmerným množstvom jedla a alkoholu.


Mohlo by vás zaujímať: Prečistite svoj organizmus: Tu sú 4 jednoduché spôsoby, ako zbaviť telo toxínov


Tri- až štyrikrát do roka

Aby sa organizmus zbavil takého odpadu, ako je alkohol a lieky, je potrebné prečisťovať pečeň trikrát štyrikrát do roka. Ťažko stráviteľné potraviny, ako hotové jedlá, mliečne výrobky, káva a mäso, nahradzujte zeleninou a ovocím. Odoprite si alkohol.

Doktor Aubé odporúča pojedať artičoky, ktoré aktivujú produkciu žlče pečene a odvádzanie žlče do čriev. Žlč predovšetkým umožňuje tráviť tuky. Podieľa sa tiež na detoxikácii od liekov a alkoholu a na eliminácii cholesterolu,hovorí.

Nezabudnite na vlákninu

Konzumácia potravín bohatých na vlákninu, ako je ovocie, zelenina a celozrnné výrobky, umožňuje vytapetovať žalúdok a spomaliť vstrebávanie niektorých tukov a cukrov. Sú vhodné aj preto, že vedú k pocitu sýtosti.


Mohlo by vás zaujímať: Domáca detoxikácia s aloe vera: Zabezpečte si ňou zdravie a krásu po zime


Zdravé čaje

Dôležitá je hydratácia. Mäta, medovka a fenikel vynikajúce pre prípravu čriev na sviatočné hody, uvádza Patrick Aubé. Po každom výdatnom jedle si vždy pripravím odvar z mäty. Po celý rok mi jej digestívne vlastnosti pomáhajú zbaviť sa nadúvania a nevoľnosti,hovorí tridsaťosemročná Héléne.

Doktor Aubé odporúča čaj z trubkovca, rastliny známej pre svoje diuretické účinky. Ambre Motová zase radí venovať pozornosť tomu, aby sme nemali príliš vysoký prísun proteínov. Stačí zjesť na poludnie jednu porciu mäsa a večer pol porcie. Liečiteľka Frédérique Cervoniová nedá dopustiť na čaj z brezy pre jeho očisťujúce a diuretické účinky.


Ako sa snažíte zbavovať toxínov vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, L'Express
Odporúčame