Osamelosť je novodobou epidémiou ľudstva: Porazte ju pomocou týchto tipov

Osamelosť

gettyimages

Počet obyvateľov na planéte rastie, no zároveň narastá aj množstvo ľudí, ktorí sa cítia osamelí. Je to paradox dnešnej doby. Viac ľudí neznamená automaticky lepšie medziľudské vzťahy. Po práci sa neraz zavrieme do svojich príbytkov, osobné stretnutia mnohí z nás obmedzia na minimum, pričom často sa uspokoja iba s virtuálnym kontaktom.

Je to pocit hrozby

Mnohé štúdie však ukazujú na pálčivý problém osamelosti, ktorá trápi nielen starších ľudí, ale aj mladšie generácie. Podľa štúdie publikovanej v časopise Cortex, osamelí ľudia sa často ocitajú na pokraji spoločnosti, pričom sa v ich mozgu aktivizujú oblasti zodpovedajúce za reakciu na hrozbu. Znamená to, že osamelí ľudia sa cítia viac ohrození a sú zároveň háklivejší na akúkoľvek negativitu.

To však nie je všetko. Aj vedci z Kalifornskej univerzity na základe analýzy viac než tisíc dobrovoľníkov zistili, že pocit osamelosti môže viesť nielen k zhoršenému fyzickému či psychickému zdraviu, ale je dokonca častejšou príčinou smrti než obezita. A to je naozaj alarmujúca skutočnosť.

Krúžky či kluby seniorov

Odborníci predpokladajú, že tento trend bude i naďalej narastať. Voči osamelosti však nie sme úplne bezradní. Bojovať proti nej môžete viacerými spôsobmi.

Ak máte nejakého koníčka, tak už máte v rukách niečo, od čoho sa môžete odraziť. Radi háčkujete? Vyhľadajte ľudí, ktorí taktiež našli záľubu v ručných prácach. V dnešnej dobe môžete poľahky nájsť aj na sociálnych sieťach rôzne skupiny, ktoré spájajú ľudí práve na základe hobby.

Dokonca sú špecifické skupiny, ktorých cieľom je spojiť práve ľudí trpiacich samotou. Virtuálne priateľstvo sa tak môže premeniť na reálne priateľstvá s ľuďmi, s ktorými si rozumiete.

Ak nechcete nové kontakty hľadať na internete, môžete sa prihlásiť na cvičenie či inú aktivitu, ktorú organizuje miestne centrum voľného času. Vaše možnosti tým zďaleka nekončia. V každom väčšom meste nájdete aj kluby dôchodcov, ktoré svojím členom pravidelne pripravujú rôzne zaujímavé programy.


Mohlo by vás zaujímať: Osamelosť negatívne vplýva na zdravie: Zmeňte svoj život a objavte nové možnosti


Čítajte viac!

Podľa výsledkov štúdie organizácie Demos and The Reading Agency čítanie badateľne znižuje pocit osamelosti. Tým, že sa ponoríte do deja kvalitnej knihy, zabudnete na pocit samoty a zároveň si precvičíte fantáziu. Pozor však na televíziu. Tá naopak dokáže zintenzívniť pocit osamelosti.

Prestaňte sa porovnávať s ostatnými

Podľa Ashley Whillans z Harvard Business School, je častou príčinou pocitu osamelosti aj fakt, že sa neustále snažíme porovnávať s ostatnými. Ak sa sústredíte predovšetkým na zlepšenie kvality vášho života, prestane vás zaujímať, koľko priateľov má váš sused či známa.

Mnoho ľudí si myslí, že ich známi majú oveľa viac priateľov než oni, čo v nich vyvoláva pocit frustrácie. V skutočnosti má každý z nás len zopár priateľov, ktorými dokážeme zveriť naše tajomstvá.


Mohlo by vás zaujímať: Meditácia ako cesta k psychickej pohode aj úspechu: Zistite, ako s ňou začať!


Skúste meditáciu

Závery štúdie publikovanej vo vedeckom časopise Elsevier dokázali priaznivé účinky meditácie u starších ľudí. Účastníci štúdie vo veku od 55 do 85 rokov mali po absolvovaní osemtýždňového kurzu meditácie oveľa nižší pocit osamelosti. Preto meditácia môže byť jednou z ciest, ktorá vám pomôže zabojovať so samotou.

Nebojte sa cudzej pomoci

Ak však máte pocit, že vám pocit samoty prerastá cez hlavu, nebojte sa obrátiť na odbornú lekársku alebo psychologickú pomoc. Každý problém má riešenie, len ho treba chcieť objaviť.

V minulosti bola odborná pomoc považovaná za akýsi výstrelok. Ľudia mali tendenciu myslieť si, že si dokážu poradiť bez cudzieho zásahu. Pravda je však taká, že ak náš boj zlyháva, dokážu nám práve odborníci pomôcť problémy uchopiť tak, aby sme našli pomyselnú cestu z bludného kruhu osamelosti.


Ako často trpíte pocitmi osamelosti? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Mia
Odporúčame