Ospevované feng shui: Čo to vlastne je a ako funguje?

feng shui

isifa.com

Každý z nás už určite počul slovné spojenie „feng shui“. Ak ste si pomysleli, že to znie trochu čínsky, nemýlite sa. Presne z tejto krajiny pochádza dnes celosvetovo rozšírené umenie zariadiť domov a starať sa oň takým spôsobom, aby sme do neho priniesli šťastie, pokoj a lásku.

Feng shui je komplexný súbor vedomostí, ktorý sa zameriava na prácu s energiou nie len v uzavretých priestoroch. Jeho cieľom je zabezpečiť zdravie a šťastie ľudí prostredníctvom harmonického prostredia. O čo vlastne ide? Podľa feng shui by energia mala prúdiť voľne miestnosťami takými smermi, ktoré sú pre ňu prirodzené a bez toho, aby jej  v tom bránil nábytok či časti interiéru. Práve spôsobmi, ako jej to umožniť, sa toto staroveké čínske umenie zaoberá.

Vietor – voda

V doslovnom preklade znamená čínske slovné spojenie feng shui „vietor-voda“. Tieto dva prírodné živly sú metaforou prírodných síl, ktoré nás obklopujú, a ich spojenie tiež naznačuje ich vzájomný rešpekt, hoci sú diametrálne odlišné. Tým by sa mali riadiť aj ľudia – rešpektovať prírodu a jej silu a vytvárať pomocou umenia feng shui prostredie, ktoré s ňou bude v harmónii a v rovnováhe. Tvary krajiny, kolobeh života, prúdenie vetra, tok vody – to všetko môžeme vidieť napríklad v usporiadaní a tvarovaní nábytku podľa princípov feng shui.


Tiež by vás mohlo zaujať: Prerábame byt: Vyberte si tie pravé farby na vaše steny!


História

Veda dnes nazývaná feng shui sa v starovekej Číne začala rozvíjať už pred viac ako 3000 rokmi. Jej autormi nie sú ani učenci, ani mnísi, ale obyčajní starovekí roľníci, ktorí si začali všímať určité javy sprevádzajúce ich každodenný život. To, že pokoj a úspech v ich domoch kráčal ruka v ruke s orientáciou na svetové strany, že ich plodinám sa darilo, ak boli vysádzané istým spôsobom na správnych miestach, nebola náhoda. Takýmito a podobnými zisteniami sa postupne, tisícky rokov, formovali zásady feng shui.

Samostatné školy

Za tento dlhý čas vyvíjania a zdokonaľovania feng shui sa vytvorili tri hlavné školy, ktoré však nie sú nijako vyhranené. Naopak, sú významne poprepájané spoločnými princípmi. Jedným z takýchto spoločných prvkov je energia čchi – energia životnej sily. Jej skrotenie a maximalizácia pozitívnych vplyvov, ktoré na človeka má, tvoria hlavné ciele feng shui.

  • Škola tvarovania krajiny
  • Škola kompasu
  • Škola BTB – tantrická tibetská budhistická škola

Tiež by vás mohlo zaujať: Prerábame byt: Ako si vybrať tú správnu podlahu?


Energia čchi

Energia čchi je prírodná sila, ktorá nás obklopuje. Prúdi vo vzduchu a najpriaznivejšie sa pohybuje voľným tempom, v jemných krivkách, okolo mäkkých tvarov podobných tým, ktoré sa vyskytujú v prírode. Naopak, ostré, umelo vytvorené hrany a plochy čchi zrýchľujú, pričom sa vynárajú negatívne účinky. Ľudské stavby, ktoré násilne zasahujú do životného prostredia a pretvárajú ho, vyvolávajú zlú čchi, ktorá sa nazýva ša. Aj keď to pre mnohých ľudí znie možno cudzo a nezrozumieteľne, s týmito silami sa všetci stretávame denne. Aby ste si účinky tejto energie vedeli predstaviť, príklad vám ponúka Kristen Lagatreeová, autorka niekoľkých kníh o feng shui: „Predstavte si dobrú čchi ako vietor, ktorý jemne povieva v stromoch, vytvára chladivý osviežujúci vánok a jasný čistý vzduch. No keď si predstavíte vietor, ako uháňa mestským kaňonom okolo bloku mrakodrapov a zastavuje vám dych, rozdiel medzi pozitívnym a negatívnym tokom čchi zistíte, len čo vyjdete von.

Základné vedomosti umenia feng shui nie je ťažké si osvojiť. Veď nakoniec aj človek je súčasťou prírody, preto sú tieto princípy veľmi intuitívne. Ich uplatnenie v našich domovoch nevyžaduje veľkú námahu, čo však prinášajú, je šťastie a pokoj nie len do nášho života, ale i do životov našich blízkych. A to je lákavý prísľub.

Zdroj: isifa.com, isifa.com, Andrea
Odporúčame