Ostrý zrak až do stovky: Doprajte očiam tú správnu výživu a môžete ho mať aj vy

Oko

thinkstock.com

Zrak je najdôležitejším ľudským zmyslom. Rovnako dôležitá by preto pre každého z vás mala byť aj pozornosť, ktorú mu venuje. Aj oči potrebujú výživu – aby vám mohli poskytovať svoje služby čo najdlhšie. Aké potraviny a vitamíny im prospievajú a ako sa o ne vhodne starať?

S céčkom proti sivému zákalu

Vitamín C všetci veľmi dobre poznáte. Vo všeobecnosti sa jeho liečivé účinky pripisujú najmä podpore imunity. Vitamín C má však širokospektrálne využitie a medzi jeho schopnosti patrí podľa najnovších poznatkov aj prevencia sivého zákalu. „V prípade sivého zákalu niektoré svetové štúdie potvrdzujú pozitívny vplyv zvýšeného príjmu vitamínu C vo forme surovej stravy a potravín s jeho vysokým obsahom. Ukazuje sa, že vznik a výskyt najčastejšej diagnózy seniorov dokáže „céčko“ až trikrát spomaliť,“ vysvetľuje MUDr. Miriam Záhorcová, lekárka a očná chirurgička z Očnej kliniky NeoVízia v Bratislave.

Stravou môžete predísť degenerácii makuly

Ďalším z ochorením, pri ktorom hrá strava dôležitú úlohu je vekom podmienená degenerácia makuly. Odborníčka vysvetľuje, že makula je malá centrálna časť sietnice zodpovedná za centrálnu zrakovú ostrosť, pričom sprostredkúva 90% videnia. Bez jej správnej funkcie človek nedokáže šoférovať, čítať, rozoznávať tváre ani vnímať farby. Výskyt ochorenia pribúda s  rokmi. Najčastejšie postihuje päťdesiatnikov a šesťdesiatnikov, o desať rokov neskôr ním trpí už tretina sedemdesiatnikov.  Pri vekom podmienenej degenerácii makuly sa narušujú niektoré vrstvy sietnice, môžu sa na nej vytvárať nežiaduce útvary podobné mikrotrhlinkám. „Výživné látky zo surovej stravy majú pri tomto ochorení najväčší dokázaný efekt,“ upozorňuje MUDr. Záhorcová.


Mohlo by vás zaujať: Dobrý zrak až do vysokého veku? Odborník vám poradí, ako na to


Ktoré vitamíny sú tie naj?

Pozitívny vplyv na zdravie vašich očí majú niektoré vitamíny, bežne sa nachádzajúce v pestrej strave. Ide predovšetkým o antioxidanty, ktoré dokážu zneškodniť vznik voľných radikálov, poškodzujúcich sietnicu oka. Jedná sa najmä o tieto živiny, ktoré napomáhajú správnemu a zdravému metabolizmu sietnice:

  • vitamín A (pečeň, mliečne výrobky, ryby, mäso, žĺtok, vo forme provitamínu aj zelenina a ovocie žltej, oranžovej alebo červenej farby)
  • vitamín E (špenát, mandle, lieskovce a strukoviny, najmä fazuľa.)
  • vitamín C (šípky, citrusové plody, čierne ríbezle, jahody, papája, kiwi, paradajky, brokolica, špenát)
  • selén (pivovarnícke droždie, surové pšeničné klíčky, tuniak, cibuľa, orechy, semená, maslo, pečeň, morské plody, ryby, jablčný ocot, celozrnná pšenica, vločky, hnedá ryža, mäso, ale aj mlieko)

Zaručená výživa pre vaše oči – karotenoidy

Ochranný účinok na sietnicu má podľa lekárky aj špeciálna skupina antioxidantov známa ako karotenoidy. Patria medzi ne: luteín, zeaxantín čimezo-zeaxantín. Sú obsiahnuté napríklad v zelenej listovej zelenine (napr. špenát, kapusta) a v ovocí (napr. pomaranče, banány). „Zlepšujú metabolizmus sietnice a pomáhajú tvorbe zrakových pigmentov, ktoré sú nevyhnutné pre procesy videnia,“ vysvetľuje MUDr. Záhorcová z očnej kliniky Neovízia v Bratislave.


Mohlo by vás zaujať: Zabudnite na mrkvu: Tieto dve ovocia vašim očiam prospejú viac!


Vitamíny hľadajte v čerstvej zelenine a ovocí

Je známe, že čerstvá zelenina je pre ľudský organizmus prínosnejšia ako tá, ktorá je upravená tepelne. Vitamíny totiž bývajú vo väčšine prípadov termolabilné, varenie či iná tepelná úprava ich neraz doslova zlikvidujú. Preto by ste si mali dopriať čo najviac čerstvej zeleniny a ovocia. Ako zistíte, či majú vaše oči dostatočnú výživu? Navštívte očného lekára a nechajte si svoj zrak vyšetriť. „Pokiaľ ste absolvovali očné vyšetrenie a lekár nezistil žiadne zmeny na sietnici a vaša makula má normálny zdravý vzhľad, je pravdepodobné, že vaše stravovacie návyky stíhajú pokryť potreby pigmentov,“ objasňuje MUDr. Záhorcová.

Ak sa objavia problémy, pomôžu aj výživové doplnky

Ak lekár po kontrole zistil už existujúce zmeny na sietnici, z celosvetových štúdií vyplýva, že ku zdravej (do značnej miery surovej) strave, je nutné pridať aj výživové doplnky s obsahom karotenoidov, špeciálne s obsahom mezo-zeaxantínu. „Ideálne je do stravy doplniť aj potraviny bohaté na omega 3 nenasýtené mastné kyseliny (obsiahnuté napríklad v rybom oleji, v tofu, v mandliach, vo vlašských orechoch či v oleji z ľanového semienka). Dopĺňajú tukovú (lipidovú) zložku slzného filmu, čím znižujú výskyt syndrómu suchého oka,“ dopĺňa očná chirurgička.


Mohlo by vás zaujať: Oči ako jastrab aj vo vyššom veku: Urobte niečo pre svoj zrak ešte dnes


Kedy nepomôže ani výživa?

Tak, ako v iných oblastiach, ani pri problematike očí nie je vždy možné všetko. A preto ani 100%-ne vhodná strava nie je zárukou toho, že sa u vás neobjavia určité špecifické očné problémy, na ktoré nemá zloženie potravy nijaký vplyv. „Dioptrické chyby oka (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus) sa stravou napraviť ani zlepšiť nedajú. Zázraky nemôžeme čakať ani pri diagnóze zeleného zákalu či sklovcových zákalov,“ vymenúva MUDr. Záhorcová.

Nezabúdajte na pravidelné očné prehliadky

Najdôležitejšou prevenciou väčšiny očných ochorení sú pravidelné očné prehliadky. Ľudia by na ne nemali zabúdať a absolvovať by ich mal každý od útleho detstva až do vysokého veku. Ľudia si väčšinou myslia, že jediným ochorením oka je potreba nosenia okuliarov, čo však ani zďaleka nie je pravda. Oko postihuje veľké množstvo iných ochorení, o ktorých bežný laici nevedia. Tie však v počiatočnej fáze nemusia sprevádzať nijaké príznaky a vy si ich tak nemáte šancu všimnúť. Zbadáte ich často až v pokročilejšom štádiu, kedy je už však liečba zložitá. Práve preto sú dôležité pravidelné očné prehliadky, ktoré takéto začínajúce ochorenia dokážu včas odhaliť.


Ako ste so svojím zrakom spokojný vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstock.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame