Ďaľší recept na šťastný život od severanov: Zatočíte so zlou náladou aj depresiou!

Jesenná prechádzka v lese

Obyčajná jesenná prechádzka vám prinesie pocit šťastia a pohody (Zdroj: GettyImages)

Jeseň a zima nie sú práve tými najoptimistickejšími ročnými obdobiami. Keď k tomu prirátame pandémiu a obmedzenie stretávania sa s blízkymi tak často, ako by sme chceli nečudo, že mnohých z nás prepadá melanchólia a nechuť ku všetkému. Ako z toho von? Obyvatelia severských štátov majú jednoduchý recept.

Za tak trochu krkolomným slovom frilufsliv sa skrýva naozaj jednoduchá životná filozofia, založená na trávení času vonku. Nie je to žiaden nový módny výmysel, v severskej kultúre bola totiž táto filozofia popísaná už v 19. storočí. A dnes sa teší čoraz väčšej obľube u všetkých vekových kategórií. V podstate ide o čosi ako „život na čerstvom vzduchu“, či skrátka užívanie si pobytu v prírode.

Opustite mesto

Samotné slovo „friluftsliv“ pochádza z Nórska a znamená „život na voľnom vzduchu.“ Poukazuje na väzbu človeka s prírodou, na možnosti, ktoré nám príroda ponúka. Dnes tento termín bežne používajú nielen Nóri, ale aj Dáni či Švédi. A aj podľa neho žijú. Kedykoľvek sa dá, opúšťajú mesto a vyrážajú z bytu von.

V dnešnej dobe žije viac ako 50 percent ľudí v mestských prostrediach. Sú obklopení každodenným zhonom a hlukom, ktorý zdraviu rozhodne neprospieva. Mnohí trpia úzkosťou a depresiami. Príroda sa tak stáva spôsobom terapie a prostriedkom duševného relaxu. Lacným a efektívnym spôsobom, ako zregenerovať svoje sily a znovu sa dostať do pohody.


Mohlo by vás zaujať: Prichádza jesenná depresia: Vyhnite sa melanchólii pomocou týchto rád


Dá sa to aj bez športu

Aby ste okúsili blahodarné účinky friluftslivu, nemusíte byť akčný typ, ktorý vysadne na bicykel či niekoľkokrát týždenne behá lesnou cestičkou. Šport je, samozrejme, vítaný, rozhodne však nie je podmienkou. Pocit šťastia a pokoja vám prinesie už obyčajná chôdza v prírodnom prostredí, ktorú si doprajete raz za týždeň v trvaní 90 minút. A nemusíte dokonca hľadať ani les, pokojne sa prechádzajte v mestskom parku.

Pre pobyt vonku nebudete potrebovať v podstate žiaden konkrétny cieľ. Pretože cieľom je už samotná cesta. Môže to byť prechádzka so psom, s manželom či manželkou, alebo aj len tak osamote, s vlastnými myšlienkami. Friluftsliv totiž znamená aj čerstvý a slobodný priestor pre rozjímanie, kedy máme možnosť venovať sa svojim myšlienkam a úvahám.

Nebyť rušený sociálnymi sieťami, bezcieľne kráčať, vnímať stromy, šum vetra, farby prírody – to je skutočný balzam na dušu. A ak vás náhodou nohy veľmi neposlúchajú, jednoducho si zoberte deku, teplý čaj do termosky, a poseďte si vonku na lavičke.

Za každého počasia

S počasím si ťažkú hlavu robiť nemusíte. Stačí sa pozrieť na severanov. Tí sa snažia svoj čas tráviť čo najviac vo vonkajšom prostredí a to bez ohľadu na ročnú dobu a počasie. Už deti v nórskych materských školách sa učia, že neexistuje zlé počasie, len nevhodné oblečenie. Do nevľúdneho počasia je vhodné obliecť si viacero tenších vrstiev – tie zahrejú lepšie, ako jedna či dve hrubšie. Samozrejmosťou by mali byť teplé nepremokavé topánky, teplé ponožky, nepremokavá vetrovka, čiapka, šál a rukavice.

Ukazuje sa, že friluftsliv je model, ktorý má čo povedať nielen škandinávskym národom. Koronavírus totiž zmenil kolobeh života všade a aj u nás môže byť pobyt v prírode alternatívou, ako rozumne prečkať túto nepríjemnú dobu v bezpečí. Situácia nám síce neumožňuje pestovať sociálne kontakty, na ktoré sme boli mnohí zvyknutí, našťastie nám však ponúka iné možnosti, ako načerpať potrebnú energiu.

Severania sa musia pasovať s dlhou zimou a možno práve vďaka pohybu v prírode ju dokážu zvládnuť. Dokonca sa radia medzi najšťastnejších ľudí na planéte! Nestojí teda za to, vyskúšať ich recept na spokojný život a dobrú náladu?


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame