Overené tipy pre zdravšie grilovanie: Číslo štyri si zamilujete!

Zdroj: Studio Moderna

Jar je v plnom prúde a všetci sa tešíme na slnečné lúče, viac pobytu vonku, miernejšie opatrenia a, samozrejme, na nadchádzajúcu grilovaciu sezónu. Tí šťastlivci, ktorí majú vlastnú záhradku, si už brúsia ihlice na ražniči a predstavujú vôňu prepečeného mäska s grilovanou zeleninou. Ale je grilovanie pre všetkých? Čomu by ste sa mali vyhnúť? A existuje aj nejaká zdravšia alternatíva?

Grilované pochúťky sú klasika, ktorú jednoducho musíte mať na každom pikniku či záhradnej oslave. Kto by odolal domácim hamburgerom, grilovaným hríbom so zeleninou či poriadnemu stejku? Skutočný grilmajster sa však neobjaví len tak náhodou, za dokonalou hostinou stoja roky skúseností s prípravou. Máme pre Vás niekoľko rád, ako si vykúzliť tie najchrumkavejšie dobroty a, pokiaľ možno, dbať aj na svoje zdravie.

TIP 1: Negrilujte studené mäso

Nepoužívajte mrazené mäso, radšej si vždy obstarajte čerstvé. Nikdy negrilujte mäso, ktoré ste práve vytiahli z chladničky! Len izbová teplota zaručí, že bude po ugrilovaní dobre prepečené a šťavnaté, bez zuhoľnatených miest. V ideálnom prípade ho nakrájajte natenko a nepoužívajte kusy hrubšie ako 1 cm. Pred grilovaním stejky osušte, pomáha to vytvoreniu chrumkavej kôrky.

Zdroj: Studio Moderna

TIP 2: Marinované chutí lepšie

Nezáleží na tom, či pripravujete kuracie krídelká alebo poriadny kus stejku – marináda premení každé mäso na explóziu fantastickej chuti. Použite trochu kyseliny vo forme octu alebo citróna na zjemnenie, pridajte olej, aby bolo šťavnatejšie a výdatnejšie, a celé to dochuťte množstvom korenín pre lákavú arómu! Ideálne mäso nechajte ležať v marináde celú noc pred grilovaním.

TIP 3: Nerozvášnite sa príliš pri obracaní

Jedným z najčastejších začiatočníckych omylov je pričasté obracanie. Sústavné otáčanie mäsa bráni vytvoreniu chrumkavej kôrky, ktorú všetci tak milujeme. Namiesto toho radšej stejk otočte len jeden či dvakrát a úspech je zaručený. Pri otáčaní mäso nenapichujte, aby z neho nevytiekla všetka šťava.

TIP 4: Zdravšie grilovanie po celý rok

Pokiaľ sa obávate množstva odkvapkávajúceho tuku a príprava grilovaných pochúťok na vonkajšom grile na uhlie Vám buď nevyhovuje, alebo na ňu nemáte priestor, nevzdávajte sa. Dnes existujú skvelé alternatívy, ktoré si môžete dopriať aj doma na balkóne či v kuchyni, s výbornou chuťou, bez veľkého neporiadku a s nižším obsahom tuku. 

Odporúčame napríklad stolové grily Delimano či teplovzdušnú fritézu Deluxe Noir, v ktorej môžete pripravovať aj ražniči, grilovanú zeleninu a iné obľúbené pochúťky. Rozdiel je v tom, že na špeciálnych nelepivých povrchoch nepotrebujete používať takmer žiaden tuk či olej. Fritézy dokonca vôbec nefungujú na báze oleja, ale vyprážajú jedlo za pomoci horúceho vzduchu. Takéto dobroty si môžete dopriať po celý rok bez trápenia sa s čistením.

Zdroj: Studio Moderna

TIP 5: Ako na hamburgery

Prvou vecou, na ktorú musíte pri grilovaní hamburgerov myslieť, je, že mleté hovädzie mäso obsahuje viac baktérií ako nemleté, takže by ste ho mali poriadne prepiecť. Hamburgery sa navyše zvyknú v strede nafúknuť, čím nadobudnú podivný tvar a je ťažké ich konzumovať. Pritom len stačí do stredu každého kúsku surového mäsa zatlačiť prstom a vytvoriť tak priehlbinku, ktorá po upečení tento skok dorovná.

Nezabudnite si burger poriadne vylepšiť. Či už máte radi hranolky, slaninku, hríby, cibuľu či grilovaný hermelín – fantázii sa medze nekladú. Na zvýraznenie chuti si môžete napríklad ugrilovať zopár jarných cibuliek, pridať nakrájanú sladkú cibuľu alebo pikantné jalapeňos.

Zdroj: Studio Moderna

TIP 6: Pre vegetariánov a odvážnych

Pokiaľ Vás omrzeli bežne pripravované recepty alebo nepatríte k fanúšikom mäsa, aj pre Vás máme zopár tipov. Vyskúšajte burger z bielej fazule alebo cíceru. Pokiaľ ho dobre okoreníte, bude chutiť aj zanieteným mäsožrútom. Pri tomto recepte si však dajte pozor na majonézu pre vyšší obsah cholesterolu. Stále to nie je dosť exotické? Čo takto grilované slivky s gorgonzolou? Stačí ich potrieť olejom, párkrát pootáčať, dodatočne pridať gorgonzolu a rozmarín – a špecialita je na svete. Pre milovníkov sladkého zase odporúčame grilovaný banana split. Väčší banán sa nareže a pripravuje v šupke. Dovnútra pridajte čokoládu, kokos či oriešky, a grilujte domäkka, až kým nie je šupka čierna.

Už sa Vám zbiehajú slinky?

Zdroj: PR článok
Odporúčame