Ovládate zásady prvej pomoci? Blízkemu tým môžete zachrániť život

Prvá pomoc

thinkstockphotos.com

Len malá časť ľudí je dnes schopná a ochotná zachrániť ľudský život. Neznalosť prvej pomoci tak ročne pripraví o život zbytočné množstvo ľudí. Kurzy prvej pomoci sú celkom bežné a keby sa na ne hlásilo väčšie množstvo ľudí, situácia by mohla vyzerať celkom inak.

Strach, nevedomosť, neochota

Skúsenosti záchranárov ukazujú, že mnohým ľuďom by bolo možné zachrániť život, keby im ich blízki či kolegovia vedeli poskytnúť prvú pomoc. Jej základy by mal preto poznať každý. Nevedomosť, strach, ale aj neochota poskytnúť prvú pomoc pripravuje mnohých o šancu na prežitie.

Na Slovensku sa ročne zaznamená asi 4000 prípadov náhlych zastavení obehu srdca, čo je približne počet všetkých obyvateľov Trenčianskych Teplíc. „Ako keby každý rok vymreli,“ skonštatoval prezident Slovenského Červeného kríža Viliam Dobiáš.


Mohlo by vás zaujímať: Zachráňte život kolegovi či manželke: Naučte sa konečne prvú pomoc poriadne!


Zachrániť môžu dve tretiny ľudí

Upozornil, že až dvom tretinám ľudí pritom možno zachrániť život oživovaním zo strany svedkov. V prípade oživovania záchrannou službou prežíva len 10 až 12 percent oživovaných. Problémom je aj to, že kým sanitka príde, mozog človeka môže bez poskytnutia prvej pomoci odumrieť.

O záchrane života tak často rozhodujú minúty pred príchodom záchranky. Platí preto, že robiť čokoľvek je lepšie ako nič. Ako hovorí prezident SČK, zlomených rebier, ku ktorým prichádza asi u dvoch tretín resuscitovaných, sa pri oživovaní obávať netreba. Na rozdiel od zástavy srdca sa na ne neumiera.

Základné pravidlá

Pri zastavení krvného obehu alebo dýchania je osoba v bezvedomí, nedýcha, prípadne dýcha lapavo. Či postihnutý vníma, treba overiť napríklad zatrasením za rameno a oslovením.

Kým v minulosti sa v rámci prvej pomoci pri spriechodnení dýchacích ciest mal vytiahnuť jazyk, dnes treba zranenému ležiacemu na chrbte zakloniť hlavu a zdvihnúť bradu. V prípade oživovania treba začať 30 stlačeniami hrudníka, tie sa následne striedajú s dvoma vdychmi. S oživovaním treba pokračovať až do príchodu záchranárov alebo pozitívnej odozvy zraneného.


Mohlo by vás zaujímať: Ako správne poskytnúť prvú pomoc? Panika nepomôže, pokoj áno


Čo by ste mali vedieť?

●      zhodnotiť situáciu bez ohrozenia vlastného života – zistiť, čo sa stalo

●      zistiť príznaky úrazu, ochorenia

●      poskytnúť prvú pomoc

●      zabezpečiť odborné ošetrenie – privolať špecializovanú pomoc

Rozpoznať život ohrozujúce stavy:

●      zastavenie dýchania

●      zastavenie krvného obehu

●      veľké vonkajšie krvácanie

●      bezvedomie

●      šok


Ovládate zásady prvej pomoci? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, TASR
Odporúčame