Ovocné kyseliny pre krásnu a mladistvú pleť: Pomáhali Kleopatre, pomôžu aj vám

Maska

photl.com

Túžite po sviežejšej a omladnutej pleti? Nemusíte preto siahať hlboko do vrecka, podstupovať náročné kozmetické zákroky, ani sikupovať drahé chemické preparáty, stojace desiatky eur. Oplatí sa vám vyskúšať AHA ovocné kyseliny, ktoré majú na pleť blahodárny vplyv. Čo dokážu a ako ich správne používať?

Kleopatra ich milovala

Ich boom nastal najmä v minulom storočí, no podľa mnohých odborníkov na kozmetiku išlo len o znovuobjavenie. Ovocné kyseliny sa totiž používali už v dávnych dobách a jednou z ich stálych používateliek bola dokonca aj svetoznáma panovníčka Kleopatra, ktorá si so sebou na každú cestu brala až 500 kôz, v mlieku ktorých sa pravidelne kúpavala. Ovocné kyseliny sa totiž nenachádzajú len v ovocí, ale napríklad aj v spomínanom mlieku, ktoré preslávenej Kleopatre pomohlo ku kráse. Okrem nej bola fanúšikom ovocných kyselín napríklad aj francúzska kráľovná, Mária Antoineta.

Zdrojom ovocných kyselín nie je len ovocie

Podľa názvu by sa dalo logicky usudzovať, že ovocné kyseliny sa nachádzajú najmä v ovocí, čo je sčasti pravda. Ovocné kyseliny sa nachádzajú hlavne v sladkých ovocných plodoch, ale okrem toho sa dajú nájsť napríklad aj v takých potravinách, na ktoré by ste to rozhodne netipovali: nachádzajú sa napríklad  v mlieku, jogurtoch, cukrovej trstine, cukrovej repe, zelenom čaji, či dokonca aj v kyslej kapuste. Ich zdroje sú teda naozaj veľmi bohaté, vďaka čomu si ich môže dopriať naozaj každý.


Mohlo by vás zaujímať: Kozmetický zázrak našich starých materí: Vajíčko pre krásnu pleť aj vlasy


V kozmetike sa využíva päť druhov AHA

Spomedzi všetkých ovocných kyselín sa v kozmetickom priemysle uplatnili najmä tieto: kyselina citrónová, kyselina jablčná, kyselina vínna, kyselina mliečna a kyselina glykolová. Pri kúpe kozmetického výrobku obsahujúceho AHA kyseliny, si však treba dať pozor na to, či neobsahuje synteticky vyrobené ovocné kyseliny, pretože v súčasnosti sa tieto už vyrábajú aj umelo.

Ošetrenie AHA – vhodné pre všetky typy pleti

AHA kyseliny môžu vašej pleti pomôcť aj vo forme ošetrenia pleti, ktoré vykonávajú kozmetičky. Toto ošetrenie je vhodné pre všetky typy pleti, od mastnej až po suchú pleť, ako aj vekové kategórie. Toto ošetrenie totiž pôsobí ako šetrný peeling, pretože odstraňuje odumretú kožu na tvári a zabezpečuje tak lepší prístup biologicky aktívnych látok do hlbších vrstiev pleti.

Po ošetrení pozor na slnko!

Po ošetrení AHA kyselinami je potrebné dávať si nejaký čas pozor na to, aby ste sa nevystavovali priamemu slnečnému žiareniu. Odstránená vrstva odumretej pokožky je totiž na tvári nerovnomerne usporiadaná a preto môžu na tvári vznikať nežiaduce pigmentové škvrny, resp. nerovnomerné opálenie. AHA kyseliny tiež z pokožky odstraňujú aj akýkoľvek UV faktor, takže sa treba bezprostredne po ňom skutočne vyhnúť pôsobeniu UV lúčov.


Mohlo by vás zaujímať: Prírodné masky pre zrelú pleť a proti vráskam: Vyskúšajte ich ešte dnes


Pomáhajú obnove buniek

AHA kyseliny sú obľúbené nielen preto, že zbavujú pleť starých buniek, ale aj preto, že zároveň pomáhajú obnove buniek a tvorbe kolagénu, v dôsledku čoho spomaľujú proces starnutia. Okrem toho sťahujú póry a bielia aj pigmentové škvrny. Tak isto pri ich aplikácii dochádza aj ku prekrveniu pokožky, jej hydratácii, zlepšeniu pružnosti a zabraňuje sa pri nej tiež usadzovaniu baktérií pod zrohovatenou vrstvou pokožky. Odporúčané sú preto hlavne, no nie len, pri problematickej, mastnej a aknóznej pleti.

Domáce masky s ovocnými kyselinami na rôzne typy pleti:

  • Jahodová maska na mastnú pleť –3 – 5 jahôd rozmixujte s 1 polievkovou lyžicou citrónovej šťavy, 1 polievkovou lyžicou medu a snehom z jedného bielku. Naneste na vyčistenú pleť a nechajte pôsobiť 15 – 20 minút. Potom opláchnite vlažnou vodou a naneste hydratačný krém,
  • Melónová maska na problematickú a mastnú pleť –  kúsok melóna bez zrniečok pretlačte vidličkou a zmiešajte s lyžicou medu. Naneste na vyčistenú pleť a nechajte 10 minút pôsobiť. Pleť zbaví aj rozšírených pórov a čiernych bodiek,
  • Jogurtová maska na suchú a citlivú pleť –dve lyžice bieleho jogurtu zmiešajte s jednou lyžicou medu a naneste na vyčistenú pleť. Nechajte zaschnúť a zmyte vlažnou vodou.

Používate domáce pleťové masky? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: photl.com, photl.com, Nela
Odporúčame