Ovplyvňujú našu náladu aj sexuálnu túžbu: Poznáme tajomstvo esenciálnych olejov

Esenciálne oleje

Esenciálne oleje prevoňajú interiér (Zdroj: gettyimages)

Žiadna syntetická aróma sa nevyrovná tej, ktorá pochádza z prírodných zdrojov. Vône nás sprevádzajú celý život. Stačí, ak zacítime tú obľúbenú a hneď sa cítime lepšie.

Esenciálne oleje sú tvorené ľahkými prchavými látkami. Tie sa uvoľnia po tom, ako medzi prstami pošúchame list, kvet, plod alebo stonku rastliny. Ide o časti, ktoré sú bohaté na silice. Ich blahodarne účinky na človeka sú známe, avšak musíme s nimi správne narábať. Viete ako?

Základ prírodnej medicíny

Sú rozpustné v tukoch a ľudské telo ich dokáže absorbovať. Vstrebávajú sa cez sliznice, pokožku a dostávajú sa do pľúc. Končia v krvnom obehu, kde môžu naplno ukázať svoje terapeutické a ozdravné účinky. Aromaterapia už dávno nie je šarlatánstvo, je súčasťou prírodnej medicíny a v rôznych kultúrach sa objavuje po tisícky rokov. Prenikla aj do klasickej medicíny a tvorí základ parfumérstva. Sú to práve esenciálne oleje, ktoré sú nositeľmi chutí a vôní prakticky všetkých rastlín, ich kvetov a plodov.

Mohlo by vás zaujať: Nahraďte lieky esenciálnymi olejmi: Tieto zaberú pri bolestiach hlavy

Ako spoznať kvalitný esenciálny olej?

  • Pátrajte po zdroji – ak vám má vôňa priniesť dobrú náladu, upokojenie, rovnováhu, pomoc pri menších zdravotných ťažkostiach, posilniť imunitu, dýchanie a obehovú sústavu, musíte sa v tejto oblasti zorientovať a nakupovať silice u overených predajcov.
  • Overte zloženie – napríklad na výrobu 1 litra ružového esenciálneho oleja sa spotrebujú až 2 tony lupeňov ruží. Preto ten za pár eur od pokladne v zmiešanom obchode spôsobí len bolesť hlavy. Pravdepodobne pôjde o zriedený olej s malým množstvom éterických látok, alebo dokonca o syntetickú napodobeninu.
  • Skontrolujte obal – prírodný esenciálny olej by mal byť vyrobený iba z jednej rastliny a aby bol ochránený pred oxidáciou na svetle, predáva sa v ampulke z tmavého skla.

Potešenie pre čuchové bunky

Vždy sa riaďte odporúčaným dávkovaním alebo radami skúseného aromateraputa. Pri aplikácii na pokožku musíte koncentrovaný éterický olej rozriediť – napríklad v kokosovom či jojobovom oleji. Pred použitím na väčšiu časť pokožky urobte test znášanlivosti. Prírodné silice sa však najčastejšie používajú na inhalovanie a prevoňanie miestnosti.

Využíva sa prirodzené odparovanie za pomoci drevených paličiek. Od tepelných odparovačov sa posledné roky upúšťa. Teplom sa totiž môžu terapeutické látky znehodnotiť. Navyše, ak použijete lacnú parafínovú sviečku, ovzdušie môžete zamoriť toxickými látkami. Hitom sú elektrické difuzéry. Vyzerajú ako príjemný estetický doplnok a na uvoľnenie arómy používajú ultrazvukovú vibráciu, ktorá vodu s kvapkou éterického oleja mení na extra jemnú hmlu.

Mohlo by vás zaujať: Proti depresii aj na upokojenie: Tieto esenciálne oleje vám zaručia lepšiu náladu

8 najobľúbenejších vôní a ich účinok

  • Levanduľa znižuje mieru stresu, riziko depresie, harmonizuje nervový systém a navodzuje vhodné podmienky pre pokojný spánok.
  • Eukalyptus vyniká svojimi antibakteriálnymi a protizápalovými vlastnosťami. Upokojuje podráždené sliznice pri nádche, účinný je aj pri astme a zápale priedušiek.
  • Mäta pieporná podporuje obranyschopnosť organizmu, uľavuje od psychického vyčerpania a stresu.
  • Vanilka stimuluje životnú energiu, zvyšuje chuť do života aj sexuálnu túžbu.
  • Citrón odbúrava psychickú únavu, vyčerpanie a úzkosť. Zlepšuje koncentráciu a prinavracia pozitívne myslenie.
  • Ruža posilňuje činnosť srdca, odstraňuje nervozitu a uľahčuje ženám obdobie prechodu.
  • Medovka upokojuje, uvoľňuje telo a myseľ zbavuje smútku.
  • Rozmarín je výborný pri bolestiach hlavy, zlepšuje pamäť aj stav ľudí s demenciou.

Ktoré esenciálne oleje využívate vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame