Ovsené vločky, múka či ovsená vláknina: Pre trávenie sú poklad, ako ich využiť?

Ovos

thinkstockphotos.com

Keď sa hovorí o ovse, väčšina z nás si automaticky predstaví ovsené vločky. Avšak z tejto obilniny sa vyrábajú aj ďalšie produkty – ovsená múka, ovsená vláknina či rozličné kaše. Zakúpiť sa dá aj v podobe celých zŕn, teda ako nahý ovos.

Ovos a jeho nutričný obsah

Sto gramov ovsa obsahuje 389 kalórií, viac ako 66 g sacharidov, 17 g proteínov a 10 g vlákniny. Z vitamínov sú zastúpené najmä tie zo skupiny B. Veľmi zaujímavý je obsah minerálov a stopových prvkov. 100 g ovsa pokryje dennú potrebu mangánu na takmer 250 %, fosforu na 55 %, horčíka na 44 %, medi na 31 %, železa a zinku na 26 %, draslíka na 12 %. Samozrejme, aj v ovse sú zastúpené antioxidanty.

Pozitívne účinky ovsa v kocke

Zo zloženia ovsa vyplývajú aj jeho blahodarne účinky na zdravie. Polyfenoly sú rastlinné antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením. V ovse sú zastúpené napríklad tzv. avenantramídy, ktoré sa spájajú so znížením krvného tlaku a zlepšením prietoku krvi. Blahodarne účinky majú aj na pleť – zmierňujú svrbenie a pôsobia protizápalovo, preto sú ovsené vločky stvorené na zmiernenie príznakov ekzému. Vláknina výborne zasýti, stabilizuje hladinu krvného cukru, znižuje krvný tlak a priaznivo vplýva na tráviacu sústavu. Vysoký obsah mangánu prispieva k zdraviu kostí a zubov, chráni pred vysokým krvným tlakom i vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Horčík je výborný nielen proti svalovým kŕčom, ale aj pre psychickú pohodu. Meď je pokladom pre pokožku, pretože stimuluje produkciu kolagénu, je dôležitá pre správny rast, tvorbu červených krviniek i činnosť štítnej žľazy. Železo podporuje krvotvorbu a zinok má antioxidačné účinky.


Mohlo by vás zaujímať: Na chudnutie aj proti nespavosti: Ovsené vločky prospejú aj vám


Ovos a jeho produkty

Nahý ovos

Celé zrná ovsa sú pokladom pre zdravie, pretože práve v šupke je zastúpených najviac prospešných látok. Ich výhodou je to, že sa dajú jesť aj tepelne neupravené. Ak sa rozhodnete pre tepelnú úpravu, tak ich treba namočiť a následne uvariť. Trvá to približne 40 minút.

Náš tip: Celé zrnká ovsa sú vynikajúce ako zdravá príloha k mäsu, takže ich pokojne naservírujte na tanier namiesto tradičnej ryže alebo zemiakov. Hodia sa aj do šalátov, nátierok či rôznych plniek.

Ovsené vločky

Z ovsených produktov patria k azda najviac používaným. Možno si z nich pripraviť chutné kaše, pridať ich do sladkého pečiva a dezertov, smoothie, ale aj do nákypov či nátierok.

Náš tip: Kakaové cookies z ovsených vločiek

Suroviny: 1 ½ šálky ovsených vločiek, 200 g ghí masla, 2 vajcia, 100 g trstinového cukru, 1 šálka orechov podľa vlastného výberu, 1 šálka hrozienok alebo iného sušeného ovocia, 200 g celozrnnej hladkej špaldovej múky, kakao podľa chuti

Postup: Najprv si dáme rúru predhriať na 200 stupňov Celzia. Potom všetky suroviny zmiešame dokopy a vypracujeme hladké cesto. Formujeme z neho placky, ktoré ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Pečieme dozlatista.


Mohlo by vás zaujímať: Výborná maškrta zo 4 ingrediencií? Áno, je to možné!


Ovsená vláknina

V prípade, že máte problém s trávením a chcete svojmu telo dopriať očistu, siahnite po ovsenej vláknine. Vláknina z ovsa sa odporúča aj pri chudnutí, pretože zasýti a blahodarne pôsobí na tráviaci trakt.

Náš tip: Zvyčajne sa užívajú 2 až 3 kopcovité kávové lyžičky, ktoré sa rozmiešajú vo vode, čaji či džúse. Je možné zmiešať ju aj s jogurtom či pridať do smoothie.

Ovsená múka

Ovsená múka sa využíva hlavne pri pečení a to kvôli tomu, aby zvýšila výživovú hodnotu sladkých i slaných pochúťok. Pokiaľ používame celozrnnú ovsenú múku, zvyčajne sa ňou nahrádza 10 % bežne používanej múky.

Náš tip: Ovsená múka je vhodná aj na zahusťovanie polievok či omáčok alebo ako náhrada bežnej strúhanky, teda na obaľovanie mäsa či rýb.


Konzumujete ovos? V akých podobách si ho doprajete? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame