Ozdoba či zabijak? Na tieto kvety si dajte pozor!

Ľuľkovec zlomocný

thinkstockphotos.com

Sú krásne, vábivé a potešia nejedno oko. Zároveň sú však aj smrteľne jedovaté. Viete, ktoré kvety z našich lesov, lúk i záhrad vás môžu doslova zabiť?

Národné informačné toxikologické centrum potvrdilo, že aj na Slovensku dochádza každoročne k otravám rastlinnými jedmi. Ide predovšetkým o prípady, kedy si ľudia pomýlia neškodné rastliny s jedovatými z neznalosti. Tiež sa stáva, že si jedovaté rastliny nevedomky vysadia na záhradách a vystavia sa tak riziku. Otravy nimi tvoria ročne v priemere štyri percentá zo všetkých otráv, teda sa nachádzajú za alkoholom, pesticídmi a hubami. Našťastie rastliny spôsobujúce až smrť zvyknú mať odpornú chuť a k úmrtiam dochádza len zriedkavo. Na našich lúkach, v záhradách alebo lesoch je však viacero jedovatých druhov. Na ktoré by ste si mali dávať zvlášť pozor?

Jesienka obyčajná (Colchicum autumnale)

Jesienka obyčajná

Jesienka sa zvykne mýliť s medvedím cesnakom, ktorý sa na jar hojne zbiera. Hoci nežné fialové kvietky vyzerajú neškodne, opak je pravdou. Jesienkový jed totiž patrí medzi najnebezpečnejšie a veľmi zákerné, pretože sa vstrebáva veľmi pomaly. Keď sa potom otrava prejaví, môže už byť neskoro. V ústach spôsobuje pálenie a škrabanie, ťažkosti s prehĺtaním, vracanie, črevné kŕče, hnačky a nevoľnosť. Zvykne pri tom dôjsť aj k močeniu s prímesou krvi. Kvety jesienky pripomínajú krokusy a kvitnú na jeseň.


Mohlo by vás zaujať: Sladučký, no prudko jedovatý: Rozoznajte zákerný ľuľkovec od čučoriedky


Bolehlav škvrnitý (Conium maculatum)

Bolehlav škvrnitý

Bolehlav škvrnitý je prudko jedovatá rastlina a obsahuje až päť typických rastlinných jedov. Jeho sila sa využívala už v starovekom Grécku na politické popravy. Na následky požitia nápoja z neho skonal aj známy filozof Sokrates. Najjedovatejšie sú nezrelé semienka, no toxická je celá rastlina. Veď len pol gramu jedovatého koniínu, ktorý bolehlav obsahuje, je smrteľnou dávkou. Semienka sa ponášajú na aníz či fenikel, čo je dôvodom nešťastnej zámeny. Pri užití postupne dochádza k ochrnutiu od končatín a postupuje smerom nahor. Následne dochádza k zastaveniu dýchania, teda sa človek udusí pri plnom vedomí.


Mohlo by vás zaujať: Zelené pľúca vášho príbytku: Tieto izbové rastliny prečisťujú vzduch najlepšie


Ľuľkovec zlomocný (Atropa belladonna)

Ľuľkovec zlomocný

K otrave ľuľkovcom zlomocným dochádza predovšetkým preto, že si jeho bobule ľudia pomýlia s čučoriedkami. Skúseným návštevníkom lesa sa to môže zdať nepravdepodobné, no pre neznalých zberateľov byliniek či lesných plodov je ich zamenenie bežné. Otravy bobuľami ľuľkovca sú najčastejšie spomedzi všetkých rastlinných otráv na území Slovenska. Jedy z ľuľkovitých rastlín navyše patria u nás medzi najprudkejšie. K prvým príznakom otravy patrí sucho v ústach, rozšírené zreničky, červená tvár. Oči prestávajú reagovať na svetlo a zároveň dochádza k celkovému ochabnutiu, útlmu srdcovej činnosti až k zastaveniu dýchania. Silu ľuľkovca zlomocného nepodceňujte, veď obrovské nebezpečenstvo môže spôsobiť skonzumovanie len troch či štyroch bobúľ!


Mohlo by vás zaujať: Vyčistite si doma vzduch: Zasaďte si tieto rastlinky


Prilbica modrá (Aconitum napellus)

Prilbica modrá

Za najjedovatejšiu rastlinu v Európe je považovaná prilbica modrá, ktorá si vyslúžila výstižné pomenovanie – rastlinný arzén. Všetky jej časti sú jedovaté, no predovšetkým semená. Na smrteľnú dávku stačí len niekoľko gramov látky. Navyše účinkuje veľmi rýchlo, teda k úmrtiu môže dôjsť do hodiny. Medzi hlavné príznaky otravy prilbicou patrí svrbenie a pálenie v ústnej dutine, neskoršie rozšírenie týchto príznakov na celú pokožku, nasledovné zvracanie, koliky, sprievodné hnačky, poruchy videnia, ochrnutie svalstva, silné bolesti, poruchy dýchania a srdcové arytmie. Alkaloid akonitín spôsobuje, že človek má pocit, akoby mu v žilách kolovala studená voda a zároveň prežíva úzkosť.


Aké skúsenosti s jedovatými rastlinami máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame