Ozdobte si domácnosť vlastnými rastlinami: Zasaďte kôstky z ovocia a zeleniny

Stromček

thinkstockphotos.com

Kôstky z paradajky, citrónu, alebo exotických plodov ako avokádo, ananás prípadne mango… to všetko sa dá vysadiť. V domácich podmienkach sa plodov asi nedočkáte, budete mať však sympatické izbové rastliny, o ktorých viete, že sú výsledkom vašej snahy. O to viac skrášlia váš domov.

Avokádo

Vypestovať rastlinu z kôstky avokáda je úplne jednoduché. Po rozrezaní plodu ju vyberte a kým je vlhká, ošúpte ju z hnedej vrchnej vrstvy. Následne napichnite na štyri špajle, ktoré ju udržia len čiastočne ponorenú v pohári s vodou. Avokádo do nej ukladáme širšou časťou nadol. Po asi 3-4 týždňoch vyrastie koreň, následne sa začne tlačiť stonka. Do zeme avokádo zasadíme potom, čo budú mať aspoň 5 cm. Vyrastené avokádo má veľké listy a je nenáročnou rastlinou.

Ananás

Korunku ananásu oddelíme od zvyšku plodu, odtrhneme z nej niekoľko spodných listov. Následne ju pri izbovej teplote vysušíme tak, že spodok plodu bude smerovať nahor. Po týždni schnutia napichneme po stranách špajle, podobne, ako pri avokáde, a necháme zakoreniť vo vode. Keď bude koreň dostatočne rozvetvený, môžeme ananás presadiť do zeminy.


Mohlo by vás zaujímať: Avokádo je považované za pochúťku, bábätko na VIDEU má však iný názor


Ďatle

Z kôstky ďatle môže vyrásť veľká izbová palma, vyžaduje to však poriadnu dávku trpezlivosti. Jadierko namočíme na dva dni do vody, následne zasadíme do zeme, do hĺbky asi 2 centimetrov. Potom musíme čakať. Vyklíčiť môže o mesiac, ale aj o pol roka. Nezabudnite budúcu palmu často zalievať.

Mango

Podobne ako avokádo, aj mango je pomerne nenáročné na starostlivosť a je tiež jednoduché si túto rastlinu vypestovať. Z kôstky manga odstráňte čo najviac ochlpenej vrstvy a do tvrdej časti urobte malý zárez. Následne na 24 hodín namočte do vody. Po jednom dni kôstku zabaľte do mokrých kuchynských utierok a vložte do igelitového vrecka, z ktorého odstrihnete jeden roh. Vyklíčiť by mala do 2 týždňov a vtedy môžete sadiť. Kontrolujte, či sú utierky stále vlhké.


Mohlo by vás zaujímať: Vyčistite si doma vzduch: Zasaďte si tieto rastlinky


Citrón

Kôstok je v citróne mnoho, no tiež pravdepodobnosť úspechu je menšia, ako pri iných rastlinách. Preto sa ich oplatí vysadiť hneď niekoľko. Do kôstky urobte menší zárez nožíkom či žiletkou a zasaďte do zeme. Nezabudnite pravidelne polievať, po niekoľkých týždňoch začnú vyrastať malé citrónovníky.

Paradajky

Ak máte doma prezretú paradajku, ktorú nebudete jesť, rozrežte ju na niekoľko plátkov hrubých asi 1 cm. Tieto plátky uložte do kvetináča vedľa seba a pokryte tenkou vrstvou zeminy. Po asi dvoch týždňoch vám vyklíči niekoľko rastlín, vyberte tie najväčšie a presaďte ich. Pomôže im to v raste.


Aké druhy ovocia či zeleniny sa z kôstok podarilo vypestovať vám? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame