Oznámil vám lekár zlú správu? Zistite, ako sa vyrovnať s vážnou chorobou

Zlá správa

thinkstockphotos.com

Ani v treťom tisícročí si nevieme dať rady so všetkým. Naše životy síce chránia a pomáhajú vylepšovať moderné technológie, predsa však existuje niečo, s čím si neporadí ani tá najšpičkovejšia technika. Ľudí stále postihujú ťažké choroby, ktoré sú žiaľ nevyliečiteľné. Čo ak sa to stane aj vám, alebo vašim blízkym? Ako sa s tým vyrovnať a čím všetkým si musíte prejsť, aby ste sa s tým naučili žiť?

Pripraviť sa na to nedá

Človek síce môže na základe zhoršených predchádzajúcich výsledkov tušiť, alebo „čakať“, že môže nastať aj situácia, kedy mu lekár oznámi zlú správu, no každý aspoň v kútiku duše stále dúfa, že sa to nestane. A preto sa na takúto správu nedá zákonite ani pripraviť. „Na prijatie nepríjemnej alebo zlej správy sa nevieme pripraviť. Hoci máme o sebe najviac informácií, často si ich nechceme pripustiť. Poznáme svoj spôsob správania a prežívania, teda aj vieme, čo robíme v neprospech alebo v prospech seba, preto aj čo sa týka správ ohľadom zdravotného stavu niekde v kútiku duše cítime problém, ale chceme aby to tak nebolo,“ hovorí PhDr. František Skokan, z ambulancie klinickej psychológie, Fesko, s.r.o.v Žiline.


Mohlo by vás zaujať: Aj takto sa začína prejavovať rakovina: Tieto príznaky radšej nepodceňujte


Nepríjemné odhalenie

Nie vždy musí váš zdravotný stav predpovedať nejaký problém. Často sa stane, že sa lekárovi počas bežnej prehliadky niečo nepozdáva a vykľuje sa z toho závažné ochorenie. Najmä so stúpajúcim vekom však s niečím takým ráta mnoho z nás. „Každá návšteva u lekára je spojená s vnútornými pochybnosťami o tom, či je všetko v poriadku, alebo nie je, a preto aj očakávame, že nám môže povedať nepríjemnú správu,“ potvrdzuje špecialista z odboru psychológie, PhDr. František Skokan.

Hrať sa na hrdinu, alebo pustiť emócie von?

Psychológ má jednoznačný názor: „Myslím si, že je lepšie sa po prijatí nepríjemnej správy „zložiť“, čo znamená, že tú nepríjemnú správu istým spôsobom prijímame. Ak ostávame po nepríjemnej správe „apatickí“, teda sa tvárime, ako keby sa nás netýkala, ide o prejav vytesnenia takejto informácie a určitý únik z riešenia tejto situácie,“ vysvetľuje Skokan. Zadržiavanie emócií môže byť pre človeka navyše nebezpečné a môže vyústiť do rozličných psychických, ale aj psychosomatických ochorení.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Nastáva krízová situácia

Tým, že dostávame nepríjemnú správu, sme podľa psychológa v krízovej situácii. Každá krízová situácia však prechádza určitými fázami, ktorými sa s ňou vyrovnávame. „V prvej fáze ide o to, že popierame, že by sa niečo takéto mohlo stať práve nám, že to nie je pravda, je to v podstate šoková fáza. Po tejto fáze nasleduje fáza, v ktorej naše správanie začnú ovládať chaotické emócie. Nabieha hnev, protest, pocit viny, strach zo smrti, zúfalstvo, bezmocnosť, zármutok nad budúcnosťou,“ vysvetľujePhDr. Skokan.

Pozor na uviaznutie vo fáze 2

Podľa odborníka je ideálne, keď fáza chaotických emócií netrvá dlho a človek v kríze ňou prejde čo najskôr. Dostane sa tak do ďalšej – tretej fázy a to fázy hľadania a odpútavania sa. „Človek by mal v tejto fáze prijať určitú stratu a začať budovať novú stratégiu svojej existencie. Tým sa v podstate dostáva do fázy štvrtej, v ktorej buduje nový vzťah k sebe samému a k okoliu,“ vyratúva žilinský psychológ, PhDr. František Skokan. Človek si po tomto „školení do života“ možno uvedomí jeho nový rozmer a začne sa naň pozerať trochu inými, možno rozvážnejšími očami.


Mohlo by vás zaujať: 5 mýtov o rakovine prsníka: Čo je pravda a čo len výmysel?


Každá podpora je dobrá

PhDr. Skokan upozorňuje, že je dobré, ak má človek v kríze pri sebe nejakého „sprievodcu“, ktorý ho touto krízou sprevádza a ktorý ako keby dohliadal na to, že dlho neostáva v jednotlivých krízových fázach. Najlepšie je, ak je tento sprievodca z okruhu blízkych. No ak sa v blízkom okolí takýto človek nenachádza je vhodné vyhľadať psychoterapeuta. Ten pomôže lepšie preklenúť, prípadne skrátiť toto náročné obdobie a pomôže človeku zmieriť sa s chorobou a vrátiť sa po psychickej stránke späť „do života“.

Je potrebné zmieriť sa s tým čím skôr

Pre posilnenie svojho myslenia v boji s chorobou je dôležité, aby človek príliš dlho nezostával v nepríjemnej fáze chaotických emócií, ktorá je plná emočných výkyvov a aby sám seba neobviňoval zo vzniknutého stavu. Tiež je dôležité aby sa daný človek ani príliš neľutoval  a aby začal uvažovať o svojej budúcnosti, ktorú začne budovať na inom, podľa možností lepšom vzťahu k sebe a ku svojmu okoliu. „Dôležité je teda prijať stratu, ktorú mu spôsobuje choroba, zmieriť sa so svojim stavom a nebyť tak vo vnútornom konflikte,“ uzatvára problematiku PhDr. Skokan.


Museli ste sa už niekedy vyrovnávať s nepríjemnou správou od lekára o vážnej chorobe? Ako sa vám to podarilo zvládnuť? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame