Pacientov s melanómom rýchlo pribúda: Nezabudnite na kontrolu znamienok

Vyšetrenie znamienok dermatoskopom

SITA

Melanóm je v porovnaní s ostatnými nádormi kože zriedkavý, no mimoriadne zhubný typ rakoviny kože, ktorý rýchlo metastázuje a je príčinou väčšiny úmrtí na rakovinu kože. Podľa dermatologičky Desany Boreckej z Národného onkologického ústavu v Bratislave, sa každoročne počet novodiagnostikovaných melanómov zvýši o päť percent. Za posledných 35 rokov sa jeho výskyt medzi ľuďmi zvýšil štvornásobne. Postihuje čoraz mladšie vekové kategórie.

Asi štvrtina melanómov vzniká z už existujúceho nezhubného materského znamienka, ktoré sa zvrhne na rakovinu, ostatné prípady sa objavujú na zdravej koži. Počet postihnutých ľudí rastie rýchlejšie ako u akéhokoľvek iného typu rakoviny, s výnimkou rakoviny pľúc u žien. U mužov sa melanóm najčastejšie objavuje na trupe, kým u žien bývajú postihnuté najmä dolné končatiny.


Mohlo by vás zaujímať: Sú vaše znamienka v poriadku, alebo vám hrozí rakovina? Zistite to čo najskôr!


Najzávažnejším rizikovým faktorom vzniku je pôsobenie UV žiarenia, riziko podľa výskumov ovplyvňuje aj fototyp kože, počet nezhubných materských znamienok na tele či genetická predispozícia. Zhubný melanóm patrí k najzákernejším druhom rakoviny, keďže rýchlo rozširuje svoje metastázy, často do mozgu či lymfatických uzlín. Ťažko reaguje na liečbu. Melanóm tak bol doteraz v metastatickom štádiu prakticky neliečiteľný.

Pri podozrení na melanóm je vždy základným krokom liečby chirurgické odstránenie podozrivého znamienka. V počiatočnom štádiu môže byť dostatočnou liečebnou metódou. Medzi ďalšie doteraz využívané možnosti liečby patrí chemoterapia, imunoterapia a rádioterapia. Tieto preukázali len čiastočnú účinnosť. Imunoterapia nedávno priniesla pokrok vo forme monoklonovej protilátky, ktorá podporuje imunitnú odpoveď na ochorenie a tak predlžuje prežívanie pacientov vo vysokom štádiu ochorenia.


Mohlo by vás zaujímať: Pozor na jarné slnko: Môže vám ublížiť viac, ako si myslíte!


V Európe schválili aj novú špecifickú liečbu, ktorá pôsobí na melanómové bunky s poškodeným génom, ktorý môže podporovať ich delenie a rast. Keď dôjde k poruche génu BRAF, začne bunke nepretržite vysielať signály na jej rast a delenie. Takáto mutácia sa objavuje asi u polovice pacientov a odhaľuje ju diagnostický test. Nová liečba spomaľuje rast a rozširovanie rakovinových buniek, odďaľuje jeho progresiu a predlžuje prežívanie pacientov v porovnaní s tými, ktorí užívajú štandardnú liečbu. Na Slovensku ju predpisuje klinický onkológ a schvaľuje zdravotná poisťovňa.

Pri príležitosti tohtoročného svetového dňa melanómu vznikla pre verejnosť a pacientov webstránka www.melanom.sk venovaná tomuto ochoreniu.

Zdroj: SITA, SITA, TASR
Odporúčame