Padáte od únavy a ani antibiotiká nezaberajú? Príčinou môžu byť pľúcne chlamýdie

Muž

freedigitalphotos.net

Ak ste ledva dobrali antibiotiká a opäť klesáte do postele s vysokými teplotami, mali by ste zvýšiť pozornosť. Na pohľad sa zdá, že ide o návrat nevyležanej bežnej chrípky alebo banálneho zápalu dýchacích ciest. Napokon až špeciálne sérologické vyšetrenie z krvi môže zistiť, že pravda je celkom inde. Za vysiľujúcim zdravotným problémom môžu byť pľúcne chlamýdie Chlamydia pneumonia. Má ich asi 80 percent ľudí. Ich výskyt stúpa vekom, najmä po päťdesiatke. Nie u každého sa však ochorenie prejaví.

Ochorenie zasahuje dýchací a pľúcny trakt. Chlamýdie sú drobné atypické mikroorganizmy. V organizme sú schopné pretrvávať rôzne dlhý čas a opakovane vyvolávať rôzne zdravotné problémy sprevádzané slabosťou a malátnosťou, ktoré sa navonok javia ako infekcia. Typické pre ne je, že škodia postupne a pomaly. Žijú z energie hostiteľskej bunky, preto sa často označujú pojmom energetické parazity. Neliečená nákaza môže postihnúť pľúca a ďalšie orgány – srdce, kĺby, nervový systém a môže končiť až smrťou pacienta,“ vysvetlil pneumológ Štefan Ilavský.

Ťažká mora a poučenie do konca života

Pani Jana žila pomerne zdravo. Napriek tomu ju jej organizmus začal zrádzať a postupne strácala silu.  ,,Nech som podnikla čokoľvek na udržanie kondície, nevládala som sa brániť. Tie chlamýdie robia niečo také, ako je rozleptávanie buniek v tele človeka.  Na ten pocit nikdy nezabudnem. Cítila som, že pomaly umieram a vlastne to bola pravda,“ opísala nám svoje pocity pacientka Jana.

Trvalo dosť dlhý čas, kým jej lekári zistili pravú príčinu zdravotných problémov. Spôsobovali ich pľúcne chlamýdie. Za pomoci niekoľkých skupín antibiotík ich zlikvidovali. Smutné je, že ošetrujúci lekár po celý čas neuvažoval nad tým, že príčinou opakujúcich sa ťažkostí môžu byť chlamýdie. Ani špeciálne vyšetrenie nenavrhol on, ale vyžiadala si ho pani Jana, ktorá neúnavne študovala príznaky svojho ochorenia a analyzovala ich s jednotlivými diagnózami. Nič však nie je vyhrané – chlamýdie sa rady vracajú. Stačí mať oslabenú imunitu.


Mohlo by vás zaujať: Vyrážky, prasknuté žilky či vrásky na tvári: Čo všetko hovoria o vašom zdraví?


Obľúbený „rajón“ chlamýdií

Chlamýdie žijú vo vnútri buniek všetkých slizníc horných a dolných dýchacích ciest – mandlí, hrdla, priedušiek, priedušníc aj pľúc. V jednej infikovanej bunke ich môže byť až desaťtisíc. Niekto o nich ani nevie a inému zase dokážu narobiť poriadnu škodu.

Na prenos stačí kýchnutie

V zásade sa tieto mikroorganizmy môžu usídliť u kohokoľvek. Rizikovými skupinami sú najmä ľudia s oslabenou imunitou, trpiaci cukrovkou a akútnou leukémiou.

Prenos infekcie je jednoduchý – stačí obyčajné kýchnutie a neviditeľné kvapôčky si môžu nájsť svojho hostiteľa. Nakaziť sa možno aj pri bozkávaní sa s osobou infikovanou chlamýdiami. V  dýchacom systéme môžu vyčkávať v pasívnej forme aj niekoľko rokov. Zaktivizujú sa ihneď, ak dôjde k narušeniu a poklesu imunity,“ doplnil pneumológ Štefan Ilavský.

Aké sú príznaky chlamýdií?

  • opakovaný návrat chronickej nádchy, zápalu mandlí, nosohltana, prinosových dutín, stredného ucha či priedušiek napriek antibiotickej liečbe
  • dlhodobý kašeľ
  • svrbenie v nose
  • malátnosť
  • chronická únava
  • slabosť
  • vysoké teploty, ktoré sa dajú ťažko zraziť
  • výrazné bolesti kĺbov (pacienti často nesprávne vyhľadávajú ortopédov a reumatológov)
  • kožné prejavy

Mohlo by vás zaujať: Ústa otvoriť, jazyk vyplaziť: Čo všetko nám jeho farba napovie o našom zdraví?


Cielená diagnostika

Najpresnejší je výter z nosa alebo úst. Nevýhodou je, že vyšetrenie môžu predpísať len špecializovaní lekári a nerobia ho všetky mikrobiologické laboratóriá. Lekári robia najčastejšie sérologické vyšetrenie protilátok proti chlamýdiám z krvi. „Tu je však riziko, že v akútnom štádiu sa pozitívne protilátky objavia v krvi až o dva – tri týždne od nákazy, čiže v začiatku ochorenia sa nedá hneď určiť, o akú infekciu ide,“ dodal na vysvetlenie Štefan Ilavský. Ojedinele sa využíva veľmi spoľahlivá tzv. PCR metóda založená na  polymerázovej reťazovej  reakcii. (Väčšinou sa však využíva pri vyšetrení chlamýdií v močovo-pohlavnom a reprodukčnom systéme.)

Ako vyzerá liečba?

Vzhľadom na zložitosť diagnostikovania ochorenia je aj výber správnych liekov ťažký. Bežné antibiotiká pôsobia len na bunkovú stenu, nezasahujú do vnútra buniek. Keďže chlamýdie žijú vnútri bunky, môžu ich zlikvidovať len širokospektrálne antibiotiká pôsobiace priamo v bunke. „Ak nechceme, aby sa infekcia vrátila, liečba musí trvať minimálne tri až šesť týždňov. Vtedy máme istotu, že boli usmrtené aj dovtedy pasívne spiace chlamýdie poškodzujúce zdravé bunky, nielen aktívne.  Ojedinele sa však môže stať, že aj po dlhodobej liečbe chlamýdie ostanú prežívať v infikovaných bielych krvinkách (monocytoch),“ uviedol Štefan Ilavský. Ak sa však vyliečený pacient nachádza v ohnisku výskytu chlamýdií (napr. doma, v zamestnaní), môže sa nimi opäť nakaziť. Pomerne často sa stáva, že taký pacient bojuje s ochorením aj rok, kým sa ho dokáže zbaviť. Vyžaduje si to disciplínu, trpezlivosť a zodpovednosť voči sebe a okoliu.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Chráňte sa efektívne

Žiaľ, proti chlamýdiám nemáme žiadne dostupné preventívne očkovanie. Všetko závisí od stavu imunitného systému. Je dôležité, aby ho mal každý čo najkvalitnejší a najsilnejší. Chlamýdie majú rady vlhké a teplé prostredie. Keďže ide o kvapôčkovú infekciu, treba sa vyhýbať klimatizovaným priestorom, lebo vírenie vzduchu napomáha šíreniu mikroorganizmov. V čase zvýšeného výskytu respiračných infekcií je potrebné vyhýbať sa priestorom, kde sa zdržiava veľa ľudí – nákupné centrá, kiná, kultúrne podujatia, mestská hromadná doprava a pod.

Na posilnenie imunity je dôležitý najmä


Máte skúsenosti s pľúcnymi chlamýdiami? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viola
Odporúčame