Pálenie záhy, nadúvanie či bolesť hlavy? Zatlačte na tie správne miesta

Akupunktúra

thinkstockphotos.com

Alternatívne a doplnkové liečebné metódy sa používajú na rýchlejšiu úľavu a navodenie ozdravných procesov v organizme. Jednou z nich je akupresúra – metóda masírovania citlivých bodov na tele, jednoduchá, nenáročná, použiteľná a dostupná kdekoľvek a kedykoľvek.

Akupresúra je mladšou sestrou akupunktúry, tradičnej čínskej liečby vpichovaním sterilných ihiel do citlivých bodov, obe metódy ovplyvňujú bioenergetické dráhy. Akupresúru možno použiť aj u detí a starších ľudí, nemá nežiadúce účinky a navodzuje rovnováhu telesných procesov.

Základné pravidlá

Podľa tradičnej východnej teórie súvisia telesné prejavy s niektorým orgánom v tele. Stimuláciou kontrolných bodov, ktoré sa viažu k orgánom, teda navodíme reakciu a tým pomoc v správnom fungovaní orgánu. Stimulácia tlakových bodov ťi-ťiou je druh masáže. Môžete ho prevádzať na sebe alebo inej osobe. Ako laik zväčša máte snahu privodiť úľavu blízkej osobe. Vysvetlite jej, čo budete robiť a s jej spoluprácou nájdete citlivý bod, ktorý reaguje na masáž miernou bolesťou. Počas masáže je dobré s partnerom komunikovať ako sa cíti.


Mohlo by vás zaujať: Stará čínska medicína: Akupunktúra vás môže zbaviť bolesti, alergie aj závislostí


Pri masáži dodržujte tieto zásady:

 • akupresúru prevádzajte iba na zdravých ľuďoch bez vážnych ochorení pri akútnych ťažkostiach ako bolesti a pod.
 • tlakový bod masírujte končekom prsta, hlbokým  silným tlakom kolmo na pokožku
 • pohybujte prstom na mieste proti smeru hodinových ručičiek
 • tlak by mal trvať 15-20 sekúnd, vyhnite sa predráždeniu
 • masáž opakujte vždy obojstranne, teda na oboch rukách, nohách a pod. ihneď po sebe
 • akupresúru používajte len ak sú prítomné symptómy, nie ako testovanie, čo to spraví
 • masáž tlakom sa môže opakovať po prestávke, ktorá sa s počtom stimulácií predlžuje
 • ak symptóm zoslabne alebo zmizne, prestaňte

Pálenie záhy

Pri pálení záhy a zvracaní masírujte tlakový bod na vnútornej strane ruky. Ruku otočte dlaňou nahor. Pod čiarou oddeľujúcou dlaň a zápästie vo vzdialenosti dvoch prstov, v jednej línii s prostredníkom sa nachádza citlivý bod. Tento bod kontroluje aj centrum čkania.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Krvácanie z nosa, nádcha

Tlakový bod pri zastavení krvácania z nosa alebo nádche sa nachádza na chrbte ruky, medzi palcom a ukazovákom. Priložte palec a ukazovák tesne k sebe, vznikne pod nimi na koži vyvýšenina, na ktorú položte masírovací prst. Uvoľnite ruku a masírujte tento bod na oboch končatinách.

Bolesti hlavy

Pri bolestiach hlavy spôsobených psychickým napätím účinkuje uvoľňujúco stláčanie citlivých bodov pod kľúčnou kosťou. Ak prejdete prstami po hrane krku smerom dolu a pokračujete ďalej, nahmatáte v jamke tesne pod kľúčnou kosťou tlakový bod reagujúci na stimuláciu. Opäť prevádzajte tlakovú masáž po oboch stranách tela.

Cestovná nevoľnosť

Pri akejkoľvek nevoľnosti v aute, lietadle či na lodi, sa vyhnite alkoholu. Úľavu od závratov a pocitov žalúdku na vode si privodíte jednoduchým trikom. Vyzujete si obuv, zrolujete ponožky a na prednej strane nohy pohľadáte citlivý bod. Nachádza sa na šírku dlane nad vnútornou kosťou členku, priamo za holennou kosťou. Je potrebné stláčať ho hlboko, na oboch nohách po sebe.


Mohlo by vás zaujať: Liečba rakoviny prírodnými prostriedkami: S týmito radšej opatrne


Pri nadúvaní či hnačke

Ten istý bod možno použiť aj pri nadúvaní, hnačke, bolestiach žalúdka a poruchách trávenia, spolu s ďalším bodom nachádzajúcim sa pod kolenom. Dlaň položíte pod kolenné jabĺčko, ukazovákom nahor. Na úrovni malíčka hneď vedľa holennej kosti z vonkajšej strany nohy (kde sa nachádza malíček na nohe), je v priehlbine bod, ktorý masírujete. Striedavo pôsobíte na body nad členkom a pod kolenom na oboch nohách.

Kedy sa vyhnúť akupresúre

 • v tehotenstve
 • pri liečbe chronických ochorení a pravidelnom užívaní liekov
 • pol hodiny po výdatnom jedle alebo kúpeli a štyri hodiny po užití liekov
 • ak sa tlakový bod nachádza vedľa jazvy, bradavice, škvrny alebo opuchu na koži
 • pri rozčúlení

Máte už vlastné skúsenosti s akupresúrou? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame