Páli vás zápal močových ciest? Tieto bylinky sa oplatí vyskúšať

Suchý čaj

thinkstockphotos.com

Zápal močových ciest je sprevádzaný nepríjemným pálením, rezaním a samozrejme aj častým chodením na toaletu. Pomôže pitie veľkého množstva tekutín. Výbornou voľbou sú bylinkové čaje. Viete, ktoré sú tie správne?

1. Praslička roľná

Pri problémoch s močovými cestami sú na nezaplatenie účinky prasličky roľnej. Je silným diuretikom a dokonca dokáže rozpustiť močové kamene. Okrem toho pravidelné pitie čaju prečisťuje krv a celkovo prospieva kardiovaskulárnemu systému. Oceníte ju aj pri hnisavých ranách. Vtedy ju použite vo forme obkladu.

Príprava čaju: 1-2 čajové lyžičky sa zalejú 2,5 dcl vriacej vody. Doba lúhovania je 10 minút. Odporúča sa piť 2-3 razy denne.

2. Zlatobyľ obyčajná

Okrem toho, že má zlatobyľ obyčajná priaznivé účinky na močové ústrojenstvo a obličky, disponuje detoxikačnými účinkami a  podporuje činnosť látkovej výmeny. Odporúča sa aj pri reumatických problémoch a kožných ťažkostiach. Zvonku vo forme obkladu pomáha pri ekzémoch, hemoroidoch či ranách.

Príprava čaju: Na šálku vriacej vody postačí jedna čajová lyžička vňate zlatobyle.

Užívanie tinktúry: Pri ťažkostiach s močovým ústrojenstvom možno užívať aj tinktúru pripravenú z výťažku zlatobyle. Zvyčajne sa užíva 9 kvapiek 3 razy denne.


Mohlo by vás zaujať: Praslička roľná nie je len burina: Pomôže proti močovým kameňom aj bolestiam krížov


3. Púpava lekárska

Z púpavy sa využíva koreň a aj listy. Má diuretické účinky, teda prospieva močovému ústrojenstvu i obličkám. Pozitív je však oveľa viac. Znižuje úroveň cholesterolu v krvi, má priaznivé účinky na žlčník a prospieva tráveniu. Ak trpíte zápchou alebo plynatosťou, určite púpavu vyskúšajte. Okrem toho podporuje chuť do jedla.

Príprava čaju z koreňa: 1 polievkovú lyžicu koreňa varte 10 minút a potom ešte nechajte lúhovať 15 minút.

Príprava čaju z listov: 1 čajová lyžička sa zaleje vriacou vodou a nechá lúhovať 15 minút.

4. Myší chvost

Myší chvost sa využíva hlavne pri gynekologických problémoch, ale je vhodným doplnkom i pri ťažkostiach s močovým ústrojenstvom. Ďalej priaznivo ovplyvňuje trávenie a zmierňuje kŕče. Protizápalové účinky možno využiť na ošetrenie rán, zapálených ďasien a pľuzgierov.

Príprava čaju: Čajová lyžička sa zaleje vriacou vodou a po 10-tich minútach lúhovania sa čaj precedí.


Zakúpte si na fitlekaren.sk účinné prípravky, ktoré pomôžu v boji so zápalom močových ciest


5. Medvedica lekárska

Svojím vzhľadom, ale aj pozitívnymi účinkami pripomína brusnicu. Odporúča sa užívať vo forme čaju pri problémoch s močovým mechúrom a obličkami. Treba však dodržiavať dávkovanie, inak môže dôjsť k poškodeniu pečene.

Príprava čaju: Čajová lyžička vňate sa zaleje vriacou vodou a nechá lúhovať 30 minút. Pije sa tri razy denne vždy pred jedlom.

6. Pýr plazivý

Koreň pýru organizmus očisťuje od toxínov, pretože je výborným diuretikom. Prináša úľavu pri zápaloch močových ciest, ale aj problémoch so žlčníkom a pečeňou. Je čističom krvi, teda hodí sa aj ako súčasť očistnej kúry. Priaznivý vplyv má aj na pokožku. Môže sa používať napríklad vo forme obkladov na vyrážky.

Príprava čaju: Polievková lyžica koreňa sa zaleje vriacou vodu a po 10-tich minútach lúhovania sa precedí.


Mohlo by vás zaujať: Prírodné recepty na problémy s močovými cestami: Skúšali ste ich už niekedy?


7. Veronika lekárska

Je výborná na zníženie cholesterolu v krvi, podporuje metabolizmus a tiež prispieva k zdraviu močového ústrojenstva. Čaj pite aj v prípade nechutenstva a reumatických problémoch. Očistná kúra pomôže zmierniť aj niektoré kožné problémy.

Príprava čaju: Polievková lyžica sa zaleje 2,5 dcl vriacej vody a nechá sa lúhovať 5 minút. Zvyčajne sa pijú 2-3 šálky.


Mohlo by vás zaujať: Väčšinu žien trápi zápal močových ciest: Ako proti nemu bojovať?


Máte skúsenosti so zápalom močových ciest? Čo vám pomohlo v boji s nim? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame