Pálivý pomocník nielen pri chudnutí: Odhaľte silu kajenského korenia!

Ruka

thinkstockphotos.com

Hoci sa najčastejšie využíva ako korenie, v skutočnosti korením nie je. Jedlu dodáva ostrosť, podporuje trávenie, no je aj prírodným liekom, účinným pri rôznych neduhoch, a pomáha aj pri chudnutí. Vyskúšali ste už na vlastnej koži účinky kajenského korenia?

Kajenské korenie nie je korenie

Kajenské korenie je v skutočnosti prášok z pomletých čili papričiek. Originálne korenie sa vyrába zo špicatých čili papričiek Capsicum frutescens. Scovilleho stupnici, podľa ktorej sa meria pálivosť  paprík a čili papričiek, dosahuje až 30 000-50 000 bodov. Kajenské korenie sa teší popularite najmä v latinskoamerickej a indickej kuchyni. Používajú ho najmä pri príprave omáčok tabasco, chilli a karí. Zvyčajne stačí malá štipka na celé jedlo.

Zdrojom jeho typickej ostrosti je látka kapsaicín, ktorý je zároveň pôvodcom  viacerých liečivých vlastností. Kajenské korenie obsahuje aj celý rad zdraviu prospešných látok – vlákninu, vitamíny A, C, B, E a vápnik a draslík.

Očistná kúra s kajenským korením

Kajenské korenie sa v poslednej dobe stalo známym kvôli detoxikačným kúram a významným účinkom pri chudnutí. Za spaľovanie tukov je zodpovedný práve kapsaicín, ktorý pôsobí na receptory tepla. Prostredníctvom nich dá telu signál, aby spaľovalo viac energie. Dochádza tak k odbúravaniu tukov z tela alebo k lepšiemu využitiu energie z prijatej stravy. Tiež  podporuje tvorbu slín a tráviaci trakt, zvyšuje tok a produkciu enzýmov a žalúdočných štiav, čím pomáha rýchlejšie a lepšie stráviť potraviny. Aj vďaka tomu sa kajenské korenie osvedčilo pri diétach.


Mohlo by vás zaujať: Kajenské korenie: Štipľavý liek proti rakovine prostaty aj smutnej nálade


Chudnutie podľa Beyonce

Očistnú kúru s kajenským korením preslávila speváčka Beyonce, ktorá vďaka tomu schudla za dva týždne až desať kg, pretože nič nejedla, len pila tento nápoj. Takýto spôsob však vôbec nie je zdravý, preto vám ponúkneme vhodnejšiu verziu. Vo veľkom pohári zmiešajte dve polievkové lyžice javorového sirupu, dve lyžice citrónovej šťavy (môže byť aj šťava z limetky, pomaranča či grepu), štipku kajenského korenia a zalejte približne pol litrom vody. V rámci jednodňovej očisty si vyberiete jeden deň v týždni, kedy budete prijímať len tento nápoj. Počas ľahkého dvojtýždňového chudnutia zase nahradíte týmto nápojom večeru. Zakázané sú vtedy sladkosti, potraviny z bielej múky alkohol a káva.

Čo ešte dokáže:

  • posilňuje imunitný systém a má silný antibakteriálny efekt,
  • pomáha zmierniť alergie,
  • preventívne pôsobí pri bolestiach hlavy,
  • pomáha rozpúšťať a uvoľňovať hlien,
  • zmierňuje bolesti kĺbov – vyrábajú sa aj mastičky s obsahom kapsaicínu,
  • reguluje krvný tok, posilňuje srdce, tepny a kapiláry,
  • pomáha udržiavať normálny krvný tlak,
  • vyrovnáva v tele hladinu LDL cholesterolu a triglyceridov,
  • pôsobí proti vzniku krvných zrazenín,
  • pôsobí preventívne proti otrave z potravín.

Mohlo by vás zaujať: Prírodná pomoc pre zlepšenie ciev: Ktoré potraviny a bylinky si treba dopriať?


Recept amerických domorodcov

Americkí domorodci používali kajenské korenie ako obklad pri liečbe hadieho uštipnutia, reumatizmu, vredov a rôznych rán. Práškové kajanské korenie nasypali priamo do rany. To by malo zastaviť krvácanie do 10-15 sekúnd. To však platí len v prípade malých rezných rán. Pri väčších je nutné postupovať klasickým spôsobom. Vďaka jeho dezinfekčným účinkom sa nemuseli báť ani infekcií. Pomáha však aj pri omrzlinách. Na postihnuté miesto stačí prikladať slabý odvar z čili papričiek, ktorý s i pripravíte nasledovne. Pol šálky čili papričiek povarte približne sedem minút v 2,5 litre vody. Potom odvar preceďte a keď dosiahne prijateľnú teplotu, postihnuté miesta na koži ním omývajte.


Ako často využívate kajenské korenie vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame