Para orechy sú plné antioxidantov: Koľko si ich denne dopriať?

Para orechy

flickr.com/dennoir

Para orechy disponujú podobnými zdravotnými výhodami ako ostatné druhy orechov. V jednej veci sú však výnimočné. Odporúčaná denná dávka selénu je v sto gramoch brazílskych orechov pokrytá na 3485 percent! Selén plní významné antioxidačné funkcie, zabraňuje kôrnateniu tepien, cirhóze pečene, rakovine pľúc, prsníka i pečene. Treba si však dávať pozor na predávkovanie.

Para orechy disponujú podobnými zdravotnými výhodami ako ostatné druhy orechov. V jednej veci sú však výnimočné. Odporúčaná denná dávka selénu je v sto gramoch brazílskych orechov pokrytá na 3485 percent! Selén plní významné antioxidačné funkcie, zabraňuje kôrnateniu tepien, cirhóze pečene, rakovine pľúc, prsníka i pečene. Treba si však dávať pozor na predávkovanie.

Domovom para orechov je Brazília, ale tieto výnimočne vysoké a mohutné stromy s dlhou životnosťou rastú aj v Bolívii či Peru. Odborníci odporúčajú denne skonzumovať maximálne dva až tri kusy para orechov spolu s ostatnými orechmi. Hoci sú kalorické, konzumujte ich namiesto zdrojov „prázdnych“ kalórií, ako slané lupienky, sušienky či koláčiky.

Kalórie a obsah živín

Sto gramov brazílskych orieškov dodá energiu v podobe 656 kalórií, z toho tvoria 12,3 g sacharidy, 14,3 g bielkoviny, 66,4 g tuku (hlavne mononenasýtené mastné kyseliny) a 7,5 g vlákniny. Ďalej sú zastúpené vitamíny skupiny B a vitamín E. Extra bohaté sú brazílske orechy na selén, meď, horčík, fosfor, mangán, vápnik a zinok. Len pre zaujímavosť 100 gramov pokryje 194% odporučenej dennej dávky (ODD) medi, 94% horčíka, 53 % mangánu, 103% fosforu a 36% zinku a až 3485% selénu.

Para orechy pre zdravý kardiovaskulárny systém

Je pravda, že zastúpenie tukov v brazílskych orechoch je veľké, ale na ich obranu treba povedať, že ide predovšetkým o tuky zdravé. Mononenasýtené mastné kyseliny, ktorých pozitívne účinky dosvedčili mnohé vedecké štúdie, majú zásluhu na znižovaní hladiny zlého LDL cholesterolu, a naopak na zvyšovaní úrovne HDL cholesterolu. Pozitívne ovplyvňujú zdravie a činnosť koronárnych artérií.

Antioxidanty ničia voľné radikály a chránia pred chorobami

Para orechy sú výnimočné aj v oblasti obsahu dvoch antioxidantov – vitamínu E a selénu, ktoré sa vo svojom pozitívnom pôsobení vzájomne podporujú. Antioxidačné látky v para orechoch dávajú vedecké štúdie do súvislosti so schopnosťou spomaliť rast nádorových buniek – možno ich zaradiť medzi preventívne prostriedky rakovinových ochorení prsníka, pľúc a prostaty.

Ďalšie pozitíva para orechov

  • horčík je prospešný pre svaly (aj srdce), nervovú sústavu a zastáva aj niektoré metabolické funkcie
  • fosfor je dôležitý pre kosti a zuby
  • meď pozitívne vplýva na činnosť štítnej žľazy a ochraňuje tkanivá
  • vitamín E prospieva zrelej pleti
  • odporúčané množstvo para orechov podporuje rast vlasov a vplýva na kvalitu nechtov
  • draslík potrebujú všetky bunky, tkanivá a orgány ku svojmu správnemu fungovaniu
  • para orechy obsahujú bielkoviny zložené z 18-tich aminokyselín, ktoré sú základom výživy každého človeka a obzvlášť dôležité sú pre športovcov
  • selén môže byť nápomocný aj pri bolestiach kĺbov

Existujú nejaké riziká?

Odborníci upozorňujú predovšetkým na to, že s konzumáciou para orechov to netreba preháňať. Ideálne je, ak denne skonzumujete hrsť rozličných orieškov, kde sa bude nachádzať aj niekoľko para orechov. Rizikovým sa môže stať predovšetkým selén. V krátkodobom horizonte sa môže odporúčané dávkovanie (65 mikrogramov) zvýšiť, ale nad 900 mikrogramov sa stáva toxickým. Vo veľkých dávkach spôsobuje tráviace problémy, lámanie nechtov, vypadávanie vlasov, nervozitu či depresie.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: flickr.com/dennoir, flickr.com/dennoir, Mirka
Odporúčame