Partner z druhej ruky: Ako budovať krásny vzťah s rozvedeným či vdovcom?

Muž

gettyimages

Magda, ktorá je už dlhé roky sama tvrdí, že žiadneho rozvedeného muža nechce, pretože „Ak ho nechcela iná, nechcem ho ani ja.” Rovnako radikálny prístup má aj k vdovcom. Netúži suplovať miesto po inej žene a robiť náhradníčku. Pravdepodobne je takým typom ženy, ktorá naďalej sníva o tom, že “tam niekde” je jej dokonalý princ na bielom koni. A pritom sa pravdepodobne už mnohokrát sama obrala o možnosť prežívať príjemný čas s niekým, kto by ju mal skutočne rád.

Dvorí vám milý sympatický muž. Má však za sebou minulosť, pred ktorou máte rešpekt. Neviete, čo od neho očakávať, a dokonca ani presne netušíte, ako sa veci v jeho živote vyvíjali. Je na čase odložiť ružové okuliare a motýliky z brucha na chvíľu odplašiť. Skúste sa pozrieť na všetky okolnosti reálne. Pri čom treba spozornieť? Na čo by ste sa mali pripraviť?


Mohlo by vás zaujímať: Randíte s niekým, kto už prekonal rozvod? Toto sa ho určite opýtajte!


Je rozvedený

Vzťahy v spoločnosti sa radikálne zmenili. Dnes už nie je ničím nezvyčajným, ak je človek jedenkrát rozvedený. Dokonca sú tolerované aj dve nevydarené manželstvá. V generácii ľudí starších ako 40 rokov je čoraz viac rozvedených mužov aj žien.

Je preto vysoká pravdepodobnosť, že natrafíte na muža, ktorý už raz ženatý bol. Tento stav netreba vnímať ako stigmu. Koniec koncov je dosť možné, že už aj za vami je jedno rozpadnuté manželstvo. A pravdepodobne poznáte manželské páry, ktorým to spolu funguje aj napriek tomu, že niektorý z nich už raz v manželstve bol.

Azda najväčšou výhodou je fakt, že tento muž by za ideálnych podmienok mal byť sám sebou, vie čo chce a v živote bude odmietať zbytočný chaos a pretvárku. Pri prvej žene dozrel, zistil, čo mu na ženách vadí, okresali sa aj jeho ostré hrany a pokiaľ sa z rozvodu poučil, je pripravený nájsť si v živote ženu, s ktorou strávi zvyšné roky v príjemnom spolunažívaní.

Základom je pamätať si, že rozvod nie je meradlom kvality človeka. V zaľúbenosti sa ľudia hrnú do záväzkov, ktoré pre veľké rozdiely nevydržia na celý život. Isto ste si už aj vy párkrát povedali, že pred 15 rokmi ste nemali také skúsenosti ako teraz, a konali by ste s dnešnou zrelosťou úplne inak.

Spozornite však vtedy, ak je z jeho vyjadrovania cítiť emočné napojenie na ex-manželku – ako negatívne, tak aj pozitívne. Problémom je, ak všetku vinu za krach manželstva hádže na bývalú ženu a sám je “pán dokonalý”. Vyjadruje sa neúctivo a urážlivo o žene, ktorú pred rokmi ľúbil.

Zrelý jedinec si dokáže udržať rešpekt a úctu aj v krízových chvíľach. Pri každom rozvode totiž existujú vždy minimálne dve pravdy a od jeho ženy by ste počuli iný príbeh. Pozor aj na opačný extrém, kedy je z jeho slov zrejmé, že mu bývalá žena nie je ľahostajná a naďalej má pre ňu vyhradené miesto v srdci. Chce sa vám s ňou súperiť?

Je vdovec

Vaša pozícia nemusí byť vôbec komplikovaná, no treba predovšetkým prihliadať na pocity všetkých strán. Áno, tento muž bude zranený, citlivý a ubolený. Môžu nastať chvíle, keď vás bude so zosnulou manželkou porovnávať a vtedy sa rozhodne nebudete cítiť príjemne. Dôležitým faktorom je v tomto prípade čas a zvyšné rodinné pomery. Odišla manželka náhle a zostali po nej deti, ktoré potrebujú starostlivosť? Prežili spolu desaťročia a vychovali spoločne deti do dospelosti?

Vdovec si až po čase pripustí, že dokáže ľúbiť aj inú ženu. Nie ste náhradníčka, nemusíte robiť veci ako ona, nemusíte reagovať ako ona. Aj vy máte právo byť v tomto vzťahu rovnocenným partnerom. To však neznamená, že budete úpenlivo trvať na tom, aby schoval všetky veci po manželke a viac ju nespomínal. V tejto konštelácii je veľmi dôležitá tolerancia, empatia a chápavosť.


Mohlo by vás zaujímať: Veľký horoskop na rok 2019: Vzťahy, peniaze, ciele. Čo ťa čaká v najbližšom roku?


Deti

Podľa veku detí a ich zaopatrenosti možno uvažovať o rôznych kombináciách. Pripravte sa na to, že ak váš partner má deti, stanú sa aj súčasťou vášho života a pravdepodobne časom pocítite aj istú finančnú záťaž. Minimálne v tej miere, že sa podieľa na ich výchove a starostlivosti. Každý mesiac bude prispievať na výživné, preto si nebude môcť dovoliť príliš “vyskakovať” mimo mesačný rozpočet.

Či už je rozvedený alebo vdovec, nesnažte sa okamžite suplovať matku detí. Budujte vzťahy postupne, s čo najväčšou otvorenosťou a úprimnosťou. Samozrejme, komplikovanejšie to bude v prípade, ak ide o neplnoleté deti, no problémy sa vyskytujú aj vo vzťahoch k už dospelým samostatným deťom, ktoré sa odmietajú stretávať s tým rodičom, ktorý si založil novú rodinu či vybudoval vzťah.

Platí to aj pre mužov

Hoci sme sa zamerali na pohľad zo strany ženy, veľmi podobné je to aj v prípade, ak si muž nájde ženu, ktorá je rozvedená alebo vdova. Každý z nás si nesie nejaké tajomstvá, no málokto chce chyby ustavične opakovať. Preto je dobré mať nádej na ďalšiu šancu, ktorá nám do života prinesie pár pekných chvíľ.


Máte skúsenosti so vzťahmi s rozvedenými? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame